Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Krčka se....

    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:02 pm

    ja ne koristim taj začin, ali sam morao da uđem u recepture različitih proizvođača silom prilika

    mislim da je za pojačanje određenih mesnih ukusa msg bez premca, ali mi to ne znači, pa ne koristim

    mislim da nisam video supu bez msg-a, mada verovatno negde postoji
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 7:09 pm

    Mr. Moonlight wrote:

    mislim da je za pojačanje određenih mesnih ukusa msg bez premca


    moguce, ako pravis mesni narezak

    u normalnom kuvanju tome nema mesta.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:11 pm

    da li nekada koristiš kocku za supu?
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Tue Jan 09, 2018 7:15 pm

    Kondo wrote:
    Mr. Moonlight wrote:

    mislim da je za pojačanje određenih mesnih ukusa msg bez premca


    moguce, ako pravis mesni narezak

    u normalnom kuvanju tome nema mesta.

    Или ако си кинески произвођач брзе хране - скоро све њихово обилује мнглутаминатом (па и јапанско, ко се сећа оног "оплемењена со аџи шио"). Оно, имају доста намирница које га садрже природно, а повика на МСГ је, мислим, настала као начин да се сузбије конкуренција кинеског запонетија и остале брзе хране. Онда се наравно нашао и известан проценат Амера наводно алергичних на то, па тзв независних истраживања која су пронашла да не знам шта (дакле од Кине на југ и исток су одавно изумрли јер троше толико тога) итд итд.

    Наравно, индустријски мнглутаминат је срање јер се осећа на хемију.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:16 pm

    MSG je no-no u ozbiljnom kuvanju, uostalom kao i kocka za supu. No, nema se uvek vremena za ozbiljno kuvanje i tada jednostavno ne pravim hranu koja zahteva koriscenje temeljca i drugih amplifikatora umami ukusa.

    Paće, nema nikakve povike na MSG, pobogu. Prirodni MSG se nalazi u hrani koja je danas na najvećoj ceni u svetu, od algi preko parmezana do šunke, on je nosilac "petog ukusa" i ubedljivo najvažniji sastojak savremene kuhinje. Viče se na veštački MSG koji oplemenjuje džank industrijsku hranu.


    Last edited by Blind Lime Pie on Tue Jan 09, 2018 7:21 pm; edited 1 time in total
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:19 pm

    soja sos xD

    kako li se to oseća hemija, još nisam utvrdio

    sa druge strane loše sinteze sadrže u sebi tragove reaktanata koje je moguće detektovati, što ne znači da je tačno da je moguće organoleptički utvrditi šta je dobro industrijski proizvedeno
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:21 pm

    Mr. Moonlight wrote:soja sos xD

    kako li se to oseća hemija, još nisam utvrdio

    sa druge strane loše sinteze sadrže u sebi tragove reaktanata koje je moguće detektovati, što ne znači da je tačno da je moguće organoleptič8ki utvrditi šta je dobro industrijski proizvedeno
    Kuvaj 10 godina svakog dana i znaćeš.
    Verovatno se ne oseća sama supstanca već činjenica da je veštački dodata i da pravi artificijelni i prejaki sloj arome.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:32 pm

    ok, nije mi bila želja da se svađam, napisao sam dobronamerno par crtica, ja verujem da dobro proizveden msg ne bi osetio ni remzi, ali nemam link, tako da jebi ga
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:36 pm

    Hej ne džapam se, polemišem. Ne mislim ni ja da bi Remzi osetio sintetički MSG ali bi svakako osetio da hrana ima suvišni sloj ukusa. Rižoto sa temeljcem i rižoto sa kockom supe: nebo i zemlja.
    plavaivy

    Posts : 3119
    Join date : 2014-11-21

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by plavaivy Tue Jan 09, 2018 7:38 pm

    na nasem trzistu ne postoji vegetoliki proizvod bez pojacivaca ukusa neke vrste u sta spadaju i tkzv ekstrat kvasca i jos neki drugi a posebno ne postoji neki bez secera..

    selen je dosta vazan zacin za imitiranje tog mirisa vegete...

    a odlicna kocka za supu se moze napraviti kuvanjem temeljca pa njegovim zamrzavanjem u kalpima za led ili kesicama pa koriscenjem po potrebi..


    kada se nepce iscisti od tih vestackih ukusa postanu dosta agresivni,sto i jesu..jelo sa temeljcem ima fin,mek ukus dok kocka za supu iskace i vristi iz njega..
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 7:48 pm

    nisam ni ja bas toliki svetac - pored toga zivim sa zenom koja u svaku pilecu ili kokosiju supu u koju stavi kilo mesa i dva kila povrca, jos pride doda i kasiku dve vegete - tako da ne pisem sa nekih prestolnih visina, umem jednom godisnje da dodam u neko jelo (uglavnom ragu od govedjeg repa koji se sporo kuva preko noci u rerni) i kocku, mada ne znam zasto. verovatno baksuza radi, jer pojacivac ukusa tome apsolutno ne treba.

    meni je ovaj svakodnevni vulgaris soja sos apsolutna misterija jer ne znam sta je tu prirodni ukus tj nemam referencu, ne znam kakvog ukusa treba da bude. o hemiji tu ni ne razmisljam jer mogu da pretpostavljam cime se to cuva da moze da opstane godinama u ormanu u kuhinji, i to, i ojster sos i riblji sos i sve ostalo sto stize iz azije. uvek kada se nadjem u situaciji da probam bolji japanski soja sos razlika je ogromna, cak i sa industrijskim brendovima tipa kikoman - gde su mnogo veci rasponi u ukusima izmedju razlicitih vrsta. ipak ni to mi nije dovoljno da se otresem skepse oko tog proizvoda kao takvog.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:52 pm

    ja mislim da je skepsa opravdana i da msg nije loše izbegavati, bar ga ne koristiti u količinama u kojim se koristi kod nas, za sve je kriv stevo karapandža
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 7:52 pm

    Imam i veće grehove od kocke za supu ali sam natrenirao nepce da teško podnosi taj sloj.
    Kad spremam mesište na selu, ne štedim vegetu jbg...ljudi tako navikli, ko sam ja da im misionarim, a ni meni ne smeta uz roze špricer Krčka se.... - Page 14 834035791
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 8:05 pm

    pa dobro, druga je stvar kad se kuva za ljude koji su navikli na jedan ukus hrane ciji je sastavni deo vegeta. i ja kad spremam slavu za šumadijsku rodbinu moram da spremam onako kako mora da bi ljudi uopšte to jeli. jednom sam se zajebo i nikad više, nikad necu zaboraviti njihove poglede kad sam im izneo grilovano povrce u pesto vinegretu pre jedno 10 godina.

    a zapravo ako mi ona negde smeta onda je to vegeta u mesu sa krompirom pod sačem. redovno u durmitoru nailazim na one voluminizirane komadice sargarepe na krompiru, koji su tačno to - vegeta pod sacem. ne bih da se ovo protumači kao snobizam ali ako se čovek na primer malo fokusira na nijanse ukusa soli koju kupuje, mozda dosta brzo da provali koliko vrhunska so radi dobro mesu koje se natenane peče. recimo piranska od ovih koje se (valjda) mogu naci ovde. sa takvom soli, umesto vegete uz povrce dodati malo suvog povrca, svezeg ruzmarina i jednu glavicu belog luka koja se, kada je pecenje gotovo, iscedi tako da napolje izadje krem od belog luka, to ubaci u saft kojim se preliva meso i krompir. jbga smara me iz moralnih razloga da otvaram kafanu u grckom selu, em sam stranac em su mi ovi sto drze lokalnu tavernu ortaci, ali bi razvalio sa biznisom koji pociva na tri opcije pod sacem - jagnje/jare, tele, hoba i to u kratkoj sezoni od jedva 60 dana.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Tue Jan 09, 2018 8:40 pm

    Mr. Moonlight wrote:ok, nije mi bila želja da se svađam, napisao sam dobronamerno par crtica, ja verujem da dobro proizveden msg ne bi osetio ni remzi, ali nemam link, tako da jebi ga

    (и све што је речено низводно од тога)

    Одрастао сам овде док је град имао прехрамбену индустрију, и то тик уз индустријску зону. Често смо се играли близу фабричких капија, улицама су пролазили камиони са сировинама и полупроизводима, ветар би често нанео овај или онај концентровани мирис нечега, тако да ми се нос од малена увежбао. И данас избегавам нпр. лозу, јер сам био натрчао пар пута на јако лошу, где се нека бочна компонента мириса појачала до смрада... који сад осетим и у траговима. Кад ми нешто мирише на апотеку, или на шталу, или на хемију, то значи да осетим довољно јаке трагове нечег што је на тим местима баш јако.

    Но, било је то занимљиво искуство тамо, два-три дана једемо само Маручан супе из чаше од стиропора, јер обнављамо кућу а и ја треба да радим, а онда за викенд мало паузирамо па госпоја приреди неку баханалију. Ред синтетике ред правог. Па научиш да цениш и једно и друго. И пази сад - добар део намирница и зачина сами производимо (осим меса/сира, мркве, зелени, купуса и кромпира), чак и јаја (са наранџастим жуманцетом и не белом љуском), госпоја пече леба, месимо резанце, млеко доноси чоек са села)... и онда једном у десетак дана супа од коцке са домаћим резанцима. Има један произвођач, не знам ко је али су коцке трефљене, осећа се мало хемија изнад шерпе, али изнад тањира већ не, испари.

    А у МСГ верујем колико и у пушење.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 8:42 pm

    e pa ovo si lepo rekao i podsetio na uživanje u trešu. i mi umemo da uzmemo nudle u čaši i da ih pojačamo soja sosom i seckanim peršunom. par puta sam u tome tako okrepljujući uživao i shvatio da tu sigurno ima neka droga. onda mi je jedan pomahnitali kolega pričao o katjonima i anjonima (ako se ono drugo od katjona tako kaže) u toj supi da sam mu sve poverovao.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by паће Tue Jan 09, 2018 8:48 pm

    Наш највећи овиснички тренутак је кад се сетимо како смо лизали станиол од подравкине коцке, јер јеботе како је то укусно. Јер то и јесте некакав згуснути укус меса тј умами, и наводно јесте навлакуша (с које смо се скинули а да нисмо ни приметили).

    И то ти каже човек који је са зебњом дочекао нову годину, јер се завршава на 8, дакле опет ћу морати да пробам кокаколу, царска се не пориче. А изгледало је тако бесконачно далеко у будућности.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    plavaivy

    Posts : 3119
    Join date : 2014-11-21

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by plavaivy Tue Jan 09, 2018 8:54 pm

    a kocka za supu je gomilu mesta iznad klot vegete i slicnih praskova jer sve je bolje sa masnocom :p
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 10:04 pm

    sutra idem u sv savu kod jednog koji misli da je masnoća mnogo korisna

    i jeste bila, ali za moždani udar
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 10:33 pm

    u pravu si ali ja se navukao na tople sendviče sa prasećim pečenjem otkako mi je minjon d ispod nosa
    uzmeš neki dobar leba po ukusu, onda islajsuješ tanko pečenje da ima sve, i meso i masno i kožicu, nekontrolisano nabacaš i natrpaš na leba, ubacis u mikrotalasnu na 1 minut na jako da kožica zacrvrči, kad izvadiš nabacaš bogato rena, nemačkog slatkog senfa za bele kobaje i tai slatko ljutog sosa na sendvič... onda grabiš sa dve ruke i glabaš kao da nema sutra, mora da zineš kao rhino da ti sve to prodje u usta


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 10:48 pm

    Preselio si se u Altinu ili...?
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 10:51 pm

    ne bre otvorio minjon d ispostavu na uglu krunske i baba visnjine
    a na altini je sranje prase, sem altinske ispostave minjona d od koga je sve poteklo  Krčka se.... - Page 14 3579118792


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 10:52 pm

    Opa, dobra vest, hvala.
    Anonymous
    Guest

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Guest Tue Jan 09, 2018 10:54 pm

    ja se hranim nezdravo, a tako i pijem, ne priznajem dijete, načine ishrane i slične gluposti, jedino je ispravno raznovrsno i u minimalnim količinama, a za to nisam sposoban

    ako posmatramo vodu, hranu i vazduh, samo je voda zdrava, ali i ona samo u određenim količinama

    hrana je nezdrava, ali ima manje ili veće zlo, jedina zajednička osobina ovih 100+ je da su bili uglavnom gladni 

    vazduh je nezdrav, ali tu već ne možemo ništa

    ja mnogo volim da jedem kukuruz, kesten, integralni pirinač i dimljene vešalice, a u stvari jedem sve što mi sipaju i obično posle ne znam šta sam jeo, inače kuvam perfektno, ali za druge, samo kuvanje mi je profesionalna deformacija

    razmišljao sam često da li da pišem negde o proizvodima i materijalima, viđao sam puno zabluda oko raznih osnovnih pojmova ili pristupa, ali sam odustao kada mi je to zgadio onaj keksi, a sa druge strane ne bih se osećao dobro da neko od mene očekuje odgovor 

    što sam ovo napisao ovde jebem li ga
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by kondo Tue Jan 09, 2018 11:14 pm

    dobar si brte


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.

    Krčka se.... - Page 14 Empty Re: Krčka se....

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 8:41 am