Na današnji dan

Share
Guest

Re: Na današnji dan

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 2:39 pm

ali ono zaista jeste bila okupacija, a ovo nije.

Post by beatakeshi on Mon Oct 26, 2015 2:39 pm

Jel Pekić sarađivao sa Ratkom Draževićem?
Guest

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 2:40 pm

ovo ce sad doci do toga da ja izjednacavam komunisticki period,sa nacistickom okupacijom, a to nije tako ...
Guest

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 2:41 pm

da , 60tih..

Post by No Country on Mon Oct 26, 2015 3:22 pm

Šuvar i varivo wrote:ali ono zaista jeste bila okupacija, a ovo nije.
Занимљиво. Поготово што је дотични датум управо означио крај окупације.

Но мислим да разумем шта желиш да кажеш: за Пекића је такође значио крај света какав је познавао, крај удобности, манира, укуса, софистицираности, крај културе која је славила и штитила људе његове врсте, и почетак доба у коме његово порекло, образовање и друштвени статус више неће бити предмет зависти, већ поруге и насиља.

Дакле, паралела са Биљаном итекако стоји, једино што се њему све то десило нагло, у једном дану, док ова "промена културе" против које се Биљана буни, неретко и употребом празилука - траје ево већ пар деценија. Жабе су већином одавно скуване, мени је заправо симпатично да Бичи и даље диже глас. Или је проблем што њој заправо фали Пекићев педигре?
Guest

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 3:37 pm

Vi se ponašate kao da se u oktobru 44te znalo da će postojati osoben Brozov put u komunističkom svetu, pomoć zapada, igranje na antikolonijalizam, otvorenija kulturna politika i uopšte socijalizam lajt.

Ne , to je 44a- Staljin. Broz. Gulag. Glad. Čeka. OZNa. To je došlo, toga se Pekić s pravom plašio. I takva i jeste bila zemlja prvih nekoliko godina.

Čak i ona zemlja u kojoj je Pekić kasnije (iz Londona ) pisao scenarije, nije bila slobodna, a kamoli ova koju Pekić oseća da se stvara s one strane prozora.

Kakve to veze ima sa Biljanom Srbljanović is beyond me.

Post by No Country on Mon Oct 26, 2015 3:52 pm

Могуће је да сам пристрасан па чак и сентименталан, нити ми је и отприлике јасно чиме би се та ствар могла објективно самерити, но усудио бих се рећи да се Београд из раних 80-тих од данашњег разликовао макар толико колико и тај Пекићев пре и после ослобођења/окупације (непотребно прецртати).

Post by Ointagru Unartan on Mon Oct 26, 2015 4:04 pm

Šuvar i varivo wrote:
Ne , to je 44a- Staljin. Broz. Gulag. Glad. Čeka. OZNa. To je došlo, toga se Pekić s pravom plašio. I takva i jeste bila zemlja prvih nekoliko godina.

Jesi li siguran da je znanje o gulazima i Ceki i uopste o obimu komunistickih zlocina vec tada toliko bilo rasprostranjeno van SSSR-a da je jedan klinac u Beogradu mogao biti upoznat sa njima?

_____
"Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

My Moon Che Gavara.
Guest

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 4:05 pm

ali nije se Beograd iz 80tih urušio sam od sebe. On je baš te 44te napravljen tako da mora da se uruši.

Post by No Country on Mon Oct 26, 2015 5:04 pm

Како је пропао рокенрол? Тако што су красноармејци ослободили Београд, четрдесетак година раније?   Козаци у мом стану?

Опуштено. Опет ту расту нека паметна деца. Биће опет.
Guest

Post by Guest on Mon Oct 26, 2015 5:23 pm

Radagast wrote:
Šuvar i varivo wrote:

Jesi li siguran da je znanje o gulazima i Ceki i uopste o obimu komunistickih zlocina vec tada toliko bilo rasprostranjeno van SSSR-a da je jedan klinac u Beogradu mogao biti upoznat sa njima?
Pa Pavlović, Ante Ciliga, Krleža u krajnjoj liniji .. znalo se dovoljno.
No Country for Old Man wrote:Како је пропао рокенрол? Тако што су красноармејци ослободили Београд, четрдесетак година раније?   Козаци у мом стану?

Опуштено. Опет ту расту нека паметна деца. Биће опет.
Da, Jugoslavija i njen rokenrol je propala, zato što je propao socijalizam.

To neće biti opet sigurno.

Post by beatakeshi on Tue Oct 27, 2015 12:09 am

Šuvare, koliko si ti ukopan u svom rovu!

Post by ostap bender on Tue Oct 27, 2015 12:15 am

Šuvar i varivo wrote:Vi se ponašate kao da se u oktobru 44te znalo da će postojati osoben Brozov put u komunističkom svetu, pomoć zapada, igranje na antikolonijalizam, otvorenija kulturna politika i uopšte socijalizam lajt.

Čak i ona zemlja u kojoj je Pekić kasnije (iz Londona ) pisao scenarije, nije bila slobodna, a kamoli ova koju Pekić oseća da se stvara s one strane prozora.

ti se ponasas kao da linija koja odvaja staljinisticko nasilje od kolonijalnog i kapitalistickog nasilja zapadnih zemalja je potpuno nepremostiva. ako se pekic plasio ozne nije se plasio zandarma batinasa.

mislim orvel je trik sa pacovima naucio u burmi.

Post by William Murderface on Tue Oct 27, 2015 3:08 am

Šuvar i varivo wrote:Vi se ponašate kao da se u oktobru 44te znalo da će postojati osoben Brozov put u komunističkom svetu, pomoć zapada, igranje na antikolonijalizam, otvorenija kulturna politika i uopšte socijalizam lajt.

Sad učitava ne Pekić, nego ti. Ovo što si okačio je, kao i ono Bikino, iz prepoznatljivog žanra konzervativne jeremijade nad izgubljenim privilegijama, iliti aggrieved entitlement, to je i ono što te potresa. I pre toga je bilo žandarmerije i tamnica, a glad da ne pominjem - ali je sve to bilo namenjeno onima koji nikada nisu imali ništa. Ovde je nešto drugo u pitanju, i tačno to je ono što ti se svidelo - ovde gube oni koji su stvarno imali nešto da izgube.

Conservatives have asked us not to obey them but to feel sorry for them–or to obey them because we feel sorry for them. Rousseau was the first to articulate a political theory of pity, and for that he has been called the philosopher of the losers. But doesn’t Burke, with his overwrought account of Marie Antoinette in Reflections on the Revolution in France (1790)–“this persecuted woman,” dragged “almost naked” by “the furies of hell” from her bedroom in Versailles and marched to “a Bastile for kings” in Paris–have some claim to the title, too?
Marie Antoinette was a particular kind of loser, a person with everything who finds herself utterly and at once dispossessed. Burke saw in her fall an archetype of classical tragedy, the great person laid low by fortune. But in tragedy, the most any hero can achieve is an understanding of his fate: the wheel of time cannot be reversed; suffering cannot be undone. Conservatives, however, are not content with illumination or wisdom. They want restoration, an opportunity presented by the new forces of revolution and counterrevolution. Identifying as victims, they become the ultimate moderns, adept competitors in a political marketplace where rights and their divestiture are prized commodities.
Reformers and radicals must convince the subordinated and disenfranchised that they have rights and power. Conservatives are different. They are aggrieved and entitled–aggrieved because entitled–and already convinced of the righteousness of their cause and the inevitability of its triumph. They can play victim and victor with a conviction and dexterity the subaltern can only imagine, making them formidable claimants on our allegiance and affection. Whether we are rich or poor or somewhere in between, the conservative is, as Hugo Young said of Maggie Thatcher, one of us.
http://www.thenation.com/article/out-place-0/

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by паће on Tue Oct 27, 2015 3:22 am

Укратко, није Пекићу криво што ће жандарски кундак поломити нечија ребра, него што том жандару не командује неко његов.

_____
памтим савршено - не сећам се кад сам последњи пут нешто заборавио
They say you can't have a cake and eat it too. Then they say "have a cake".
Guest

Post by Guest on Tue Oct 27, 2015 7:41 am

beatakeshi wrote:Šuvare, koliko si ti ukopan u svom rovu!
zapravo ja sam prilično otvoren za razne vrste intervencionizama i uopšte ne bežim od države same po sebi, ima tu mnogo prostora da se razgovara i mnogo tema oko kojih bi bio bliži vama nego DSSu, al ovo je malo neobičan forum , ne reprezentuje realnost... ovde je ekstemno ne biti komunista, nije tako u ostatku sveta
ostap bender wrote:

ti se ponasas kao da linija koja odvaja staljinisticko nasilje od kolonijalnog i kapitalistickog nasilja zapadnih zemalja je potpuno nepremostiva. ako se pekic plasio ozne nije se plasio zandarma batinasa.

pa jeste nepremostiva, taj politički sistem teži da potčini sve aspekte društvenosti državi, odnosno partiji, odnosno diktatoru. To jeste radikalno drugačije od svih prethodnih sistema.
William Murderface wrote:

Sad učitava ne Pekić, nego ti. Ovo što si okačio je, kao i ono Bikino, iz prepoznatljivog žanra konzervativne jeremijade nad izgubljenim privilegijama, iliti aggrieved entitlement, to je i ono što te potresa. I pre toga je bilo žandarmerije i tamnica, a glad da ne pominjem - ali je sve to bilo namenjeno onima koji nikada nisu imali ništa. Ovde je nešto drugo u pitanju, i tačno to je ono što ti se svidelo - ovde gube oni koji su stvarno imali nešto da izgube.

Conservatives have asked us not to obey them but to feel sorry for them–or to obey them because we feel sorry for them. Rousseau was the first to articulate a political theory of pity, and for that he has been called the philosopher of the losers. But doesn’t Burke, with his overwrought account of Marie Antoinette in Reflections on the Revolution in France (1790)–“this persecuted woman,” dragged “almost naked” by “the furies of hell” from her bedroom in Versailles and marched to “a Bastile for kings” in Paris–have some claim to the title, too?
Marie Antoinette was a particular kind of loser, a person with everything who finds herself utterly and at once dispossessed. Burke saw in her fall an archetype of classical tragedy, the great person laid low by fortune. But in tragedy, the most any hero can achieve is an understanding of his fate: the wheel of time cannot be reversed; suffering cannot be undone. Conservatives, however, are not content with illumination or wisdom. They want restoration, an opportunity presented by the new forces of revolution and counterrevolution. Identifying as victims, they become the ultimate moderns, adept competitors in a political marketplace where rights and their divestiture are prized commodities.
Reformers and radicals must convince the subordinated and disenfranchised that they have rights and power. Conservatives are different. They are aggrieved and entitled–aggrieved because entitled–and already convinced of the righteousness of their cause and the inevitability of its triumph. They can play victim and victor with a conviction and dexterity the subaltern can only imagine, making them formidable claimants on our allegiance and affection. Whether we are rich or poor or somewhere in between, the conservative is, as Hugo Young said of Maggie Thatcher, one of us.
http://www.thenation.com/article/out-place-0/
Izgubili su na kraju i oni koji su mislii da su pobednici 45te , ti isti što marširaju pod prozorom su zapravo najveći gubitnici.

ovo iz nationa je toliko besmisleno da ne znam kako da komentarišem..

Post by William Murderface on Tue Oct 27, 2015 7:55 am

Zašto misliš da je besmisleno? Ne razumem zašto ne možeš da kažeš ništa više od toga - teza je sasvim jasna, a po meni i ubedljiva.

Mnogo je problematičnije što ti mladom Pekiću učitavaš dumanje o staljinizmu, etc. Odlomak je iskren i precizan - oslobođenje je došlo, ali ne za nas. Ne - došao je totalitarizam, stlajinizam, bla, bla, nego - došlo je oslobođenje, ali ne naše.

Lament nad oslobođenjem koje je označilo kraj nečijeg brzbrižnog detinjstva imamo kod mnogih domaćih antikomunističkih pisaca i spisateljica - Velmar Janković je svakako šampionka, tu je i Selenić, ali evo ima i kod Pekića tih momenata, a videli smo i kako to izgleda kod Gorana Markovića u Već viđenom.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by паће on Tue Oct 27, 2015 8:09 am

Šuvar i varivo wrote:
ostap bender wrote:

pa jeste nepremostiva, taj politički sistem teži da potčini sve aspekte društvenosti državi, odnosno partiji, odnosno diktatoru. To jeste radikalno drugačije od svih prethodnih sistema.

И јесте и није. Већ смо имали пре тога средњовековне теократије, где је све било потчињено власти свештенства. Црква је имала довољо утицаја да покреће ратове, да понекад смењује и владаре, а свакако да аминује (помилуј игру речима!) и спушта им круне на главе. Сви аспекти друштвеног живота су били потпуно потчињени цркви, а трагове тога, боктемазо, имаш у језику и дан данас.

Но, то је било. Да видимо да ли потоњи режими стоје боље по том питању. Наброј шта све можеш да радиш а да се то државе/власти/владара ама никако не тиче.

_____
Guest

Post by Guest on Tue Oct 27, 2015 8:29 am

nije ovaj forum za mene ukratko.

Post by William Murderface on Tue Oct 27, 2015 8:40 am

Ma daj.

_____

Guest

Post by Guest on Tue Oct 27, 2015 8:44 am

otvorio sam pet topika sad i na sbih pet sam izneverovao šta sam pročitao , postaje malo mazohistički...

a i zaista mi treba produktivnije organizujem život u naredom periodu.

Pasus j naprosto besmislen, niko ne tražio da se sažaljevaju konzervativci, Burkov pasaž je patetičan ali  je ocena same revolucije i nasilnog menjaja poretka ispravna kao što je vreme pokazalo, ne znam kako da komentarišem..

et paće

to je dobra analogija, komunizam jeste eshatološka stvar i zaista ima tu sličnosti, staljinistički procesi i inkvizicija, ludačka sporenja oko minornih dogmatskhi razlika i slično...

Post by William Murderface on Tue Oct 27, 2015 8:53 am

Pa ne znam šta da ti kažem za to da je Berkova ocena "ispravna", osim da to nije tema onog pasusa. Kao što tema Pekićevog pasusa nije studija o totalitarizmu.

_____

Post by No Country on Tue Oct 27, 2015 8:56 am

Šuvar i varivo wrote:a i zaista mi treba produktivnije organizujem život u naredom periodu.
Само ако можеш, пре но што утекнеш, да ми одговориш на оно о вези (мени заиста тешко видљивој) између победе комунизма у другом св. рату и рокенрола... Thanks in advance.
Guest

Post by Guest on Tue Oct 27, 2015 8:59 am

ne znam dovoljno o jugoslevnskom rokenrolu stvarno...

moj utisak je da je to dirigovan bunt pomalo, eto.

Post by паће on Tue Oct 27, 2015 9:04 am

Šuvar i varivo wrote:
to je dobra analogija, komunizam jeste eshatološka stvar i zaista ima tu sličnosti, staljinistički procesi i inkvizicija, ludačka sporenja oko minornih dogmatskhi razlika i slično...

Није то аналогија ради аналогије, него напросто обара твоју тезу да су комунисти измислили тоталитаризам, а нису. Већ је постојао.

Него, колико је ово сада тоталитаризам?

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Dec 14, 2017 12:58 pm