Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Peščanik

    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Mon Jul 01, 2019 9:30 pm

    ficfiric wrote:Koliko dugo si smisljao post?

    Смандрљао га је на брзину, сад смишља како да убеди ове да промене скраћеницу у ЦЗКДЉ, шљампаво му овако са две речи на једном слову.

    @у&а - пк, јг.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by ficfiric Wed Jul 10, 2019 7:56 pm




    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Wed Aug 21, 2019 2:35 pm

    prevod Peščanik - Page 22 3274312807 


    Te iste noći, hiljadama kilometara dalje, druga četvorica dugokosih momaka koji su delovali po naređenju čestog posetioca zatvora i tobožnje rok zvezde po imenu Charles Menson, ušli su u jedan luksuzan dom na holivudskim brežuljcima i iskasapili pet osoba koje su tamo zatekli. Najpoznatija među njima je bila prelepa glumica Sharon Tate.

    Pedeset godina kasnije ta dva događaja i dalje odjekuju, manje ili više benigno. Ljudi koji nisu bili ni rođeni u vreme kad su srušene kule bliznakinje 2001. godine, a pogotovo kad su Beatlesi žarili i palili, i dalje dolaze na hodočašće iz celog sveta da bi za Instagram fotografisali jedini zaštićeni pešački pelaz u Velikoj Bitaniji. Neki odlaze i da vide Bilo jednom u Holivudu, novi film Quentina Tarantina čija se radnja zbiva u Holivudu posle ubistava Charlesa Mensona. Prvi događaj im ne izgleda neobičan, a drugi im nije odbojan. U izvesnom smislu i jedan i drugi su postali klasični ili, kao što se danas kaže, ikonički.


    That same night, thousands of miles away, four other long-haired people
    Quentin Tarantino’s well-timed new film set in Los Angeles against the background of the Charles Manson murders

    dalje nisam čitao...
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sat Aug 24, 2019 5:25 pm

    https://pescanik.net/manifest-kako-osvojiti-pravo-na-dostojanstveni-rad/




    Lepo. Samo se postavlja pitanje gde je bio Peščanik pre 15-20 godina, kada su ova prava sistematski razarana. Tada su nas neki drugi ljudi davili svakog petka ujutru.

    Peščanik - Page 22 653816692


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49950
    Join date : 2017-11-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Aug 24, 2019 9:23 pm

    realno, pravo na dostojanstven rad je razoreno 1991, a ne 2001.
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Sat Aug 24, 2019 9:27 pm

    KinderLad wrote:realno, pravo na dostojanstven rad je razoreno 1991, a ne 2001.

    Срећа па су организовали неколико ратића да скрену пажњу с тога. Замисли колико бисмо се једили да смо приметили.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by ficfiric Sat Aug 24, 2019 9:51 pm

    KinderLad wrote:realno, pravo na dostojanstven rad je razoreno 1991, a ne 2001.

    Sto se tice prava radnika u vreme Slobe, sljakao sam na par mesta preko omladinske i video sam na primer, da su klinci od 18-19 godina topili olovo. Na dorucku su im davali litar mleka i to je bila sva zastita. Kasnije sam cuo da je jedan od njih zavrsio u bolnici, ne znam sta je na kraju bilo sa njim. Na drugom mestu omladinac je isekao tetive radeci na cirkularu...


    _____


    Uprava napolje!

    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Sat Aug 24, 2019 10:12 pm

    Well, није то ни пре 91-ве нарочито добро изгледало. Рад и “радници” су били all the rage, али ако ти се у животу заломило да копаш у некаквој јами, или да ту руду после топиш... тешко да је сва та реторика могла да васпостави достојанство нечему што је био објективни ужас.

    И није то само код нас тако изгледало. Скоро сам деци пуштао Ловца на јелене, има та уводна сцена када завршавају рад у челичани и крећу на свадбу. А челичана... крш и лом, пакао. Био сам потпуно затечен, уопште се не сећам да сам ономад то приметио као нешто необично, а није ни било.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Sat Aug 24, 2019 10:25 pm

    Али је Полип овде у праву: Пешчаник је предуго фурао неолиб причу. Уместо оправдања, и будући да их обе лично познајем: немају бре појма о економији. Веровале погрешним људима.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by ontheotherhand Sat Aug 24, 2019 10:45 pm

    Kakva 91, ne postoji od 45. Ne postoji pravo na dostojanstven rad na ovim prostorima dok god je odnosa najamni rad i kapital.


    Peščanik - Page 22 3DKDPDg
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sat Aug 24, 2019 10:48 pm

    No Country wrote:Али је Полип овде у праву: Пешчаник је предуго фурао неолиб причу. Уместо оправдања, и будући да их обе лично познајем: немају бре појма о економији. Веровале погрешним људима.

    pa, bolje ikad nego nikad.

    uopšte, znatno je porasla svest o neophodnosti promene kursa. povremeno listam arhivu Vremena. početkom milenijuma izdrkavanje nad štrajkačima, sindikalcima, radništvom uopšte bilo je, nažalost, opšte mesto u građanskim medijima. tako danas ne bi moglo da se piše, raščetvorili bi ih na društvenim mrežama.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49950
    Join date : 2017-11-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Nektivni Ugnelj Sat Aug 24, 2019 10:58 pm

    Creepy Uncle wrote:
    No Country wrote:Али је Полип овде у праву: Пешчаник је предуго фурао неолиб причу. Уместо оправдања, и будући да их обе лично познајем: немају бре појма о економији. Веровале погрешним људима.

    pa, bolje ikad nego nikad.

    uopšte, znatno je porasla svest o neophodnosti promene kursa. povremeno listam arhivu Vremena. početkom milenijuma izdrkavanje nad štrajkačima, sindikalcima, radništvom uopšte bilo je, nažalost, opšte mesto u građanskim medijima. tako danas ne bi moglo da se piše, raščetvorili bi ih na društvenim mrežama.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sat Aug 24, 2019 11:00 pm

    ma to je neko trolovanje, uopšte se ne treba baviti time
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sat Aug 24, 2019 11:39 pm

    Creepy Uncle wrote:
    pa, bolje ikad nego nikad.

    uopšte, znatno je porasla svest o neophodnosti promene kursa. povremeno listam arhivu Vremena. početkom milenijuma izdrkavanje nad štrajkačima, sindikalcima, radništvom uopšte bilo je, nažalost, opšte mesto u građanskim medijima. tako danas ne bi moglo da se piše, raščetvorili bi ih na društvenim mrežama.


    Pa jeste, porasla im je svest, ali tek kada je mečka zaigrala i pred njihovim vratima. To što sad nešto kao kenjaju više ne znači ništa. Infrastruktura socijalnog otpora je srušena, a društvo svedeno na partijsku, korporativnu i fondovsku klijentelu.


    Mislim, ne krivim ja njih zato što su srali onomad. Takav je bio zeitgeist, i objektivno - srednjoj klasi je bilo dobro. Zameram im što imaju obraza da danas kenjaju suprotno. Jednostavno se povučeš ili pričaš o nečem drugom.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sat Aug 24, 2019 11:43 pm

    pa  nisu to Cece. na Peščaniku sad pišu drugi ljudi, često dosta mladi i bez ikakve hipoteke. 
    Peščanik je samo ime za platformu koja je prošla ozbiljnu metamorfozu. meni uopšte nije nerealna situacija u kojoj ti sad napišeš nešto o radnicima Zrenjanina i oni to objave.
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sun Aug 25, 2019 12:00 am

    Ma ja sam živeo u Zrenjaninu jako kratko.  Mada i na osnovu tog iskustva bih mogao da napišem štošta. Npr. na šta liči industrijski grad bez industrije. Ili pak kako domaći menadžment u stranim fabrikama muze kompanije preko kooperanata/agencija.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by паће Sun Aug 25, 2019 12:01 am

    Летећи Полип wrote:Ma ja sam živeo u Zrenjaninu jako kratko.  Mada i na osnovu tog iskustva bih mogao da napišem štošta. Npr. na šta liči industrijski grad bez industrije. Ili pak kako domaći menadžment u stranim fabrikama muze kompanije preko kooperanata/agencija.

    Добро, кане ли нешто тог млека и раји или све газдама?


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sun Aug 25, 2019 12:03 am

    Летећи Полип wrote:Ma ja sam živeo u Zrenjaninu jako kratko.  Mada i na osnovu tog iskustva bih mogao da napišem štošta. Npr. na šta liči industrijski grad bez industrije. Ili pak kako domaći menadžment u stranim fabrikama muze kompanije preko kooperanata/agencija.
    Baš zato što si živeo kratko. Perspektiva dođoša je čudo, vidiš stvari koje domaći uzimaju zdravo za gotovo.
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Sun Aug 25, 2019 12:42 am

    Летећи Полип wrote:
    Creepy Uncle wrote:
    pa, bolje ikad nego nikad.

    uopšte, znatno je porasla svest o neophodnosti promene kursa. povremeno listam arhivu Vremena. početkom milenijuma izdrkavanje nad štrajkačima, sindikalcima, radništvom uopšte bilo je, nažalost, opšte mesto u građanskim medijima. tako danas ne bi moglo da se piše, raščetvorili bi ih na društvenim mrežama.


    Pa jeste, porasla im je svest, ali tek kada je mečka zaigrala i pred njihovim vratima. To što sad nešto kao kenjaju više ne znači ništa. Infrastruktura socijalnog otpora je srušena, a društvo svedeno na partijsku, korporativnu i fondovsku klijentelu.


    Mislim, ne krivim ja njih zato što su srali onomad. Takav je bio zeitgeist, i objektivno - srednjoj klasi je bilo dobro. Zameram im što imaju obraza da danas kenjaju suprotno. Jednostavno se povučeš ili pričaš o nečem drugom.
    Где, кад, и у ком тачно облику је постојала дотична “инфраструктура социјалног отпора”?
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sun Aug 25, 2019 12:44 am

    паће wrote:
    Добро, кане ли нешто тог млека и раји или све газдама?

    Slabo bogami.


    Rad preko agencija ima neke svoje prednosti. Garantovano si primljen i krećeš da radiš. Niko te ne ucenjuje radnim probama, internim atestima i sl. Fabrički menadžment ne sme da te dira. Ako ti oni daju otkaz, vraćaš se u roku od mesec dana. Plata ti je osetno veća, doduše na račun toga što si prijavljen na minimalac. Imaš pristup menzi, dok radnici koji rade neposredno za fabriku cepaju sendviče na nekom stiroporu...

    Jebi ga, svačega sam se nagledao za ovih godinu dana. Problem je što se taj sistem sada urušava, jer radnika više nema. Nemaju više koga da ucenjuju da dođe preko agencije. Fabrika iz tvog komšiluka se obavezala da pokrene novi projekat, a nema radnika ni za ovaj postojeći. Što ekipicu naravno i dalje ne sprečava da zajebavaju ljude koji nisu došli preko Manpowera.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Летећи Полип

    Posts : 11088
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Летећи Полип Sun Aug 25, 2019 12:59 am

    No Country wrote:

    Где, кад, и у ком тачно облику је постојала дотична “инфраструктура социјалног отпора”?


    Imao si za početak sindikate. Ne samo javnih službenika, nego i fabričke. Potonji su mahom skršeni tokom dvehiljaditih. Građanska javnost ih je gazila kao parazite i fosile iz prošlosti, a radikali, iako tobože kivni na dosmanlijski lopovluk i pljačkaške privatizacije, nisu ni u jednom trenutku našli za shodno da im pomognu.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sun Aug 25, 2019 1:12 am

    fala zoranu:tm:




    Peščanik - Page 22 534208118420030
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by No Country Sun Aug 25, 2019 1:16 am

    @Полип:

    Државни Синдикат, онај из самоуправних времена је био само још једна (савршено непотребна) продужена рука власти, ухлебље за још једну туру бирократа, попут ССРНЈ-а и још којечега. После је био некакав Независни синдикат, сећам се да је имао неког шефа који је правио поприличну галаму, што је похвално, али се не сећам да су било шта конкретног урадили? Што и није чудно, јер синдикална “инфраструктура” заправо није постојала, ваљало је све то од нуле, и то у најгорим могућим околностима.

    Не ваља ти премиса.
    Anonymous
    Guest

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Guest Sun Aug 25, 2019 1:20 am

    sta pricas ti, sindikati proizvodnih radnika, metalaca, saobracajaca i svi ostali, pruzali su ozbiljnu podrsku radnicima, daleko iznad zimnice i svinjske polutke.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by ontheotherhand Sun Aug 25, 2019 1:20 am

    SRS je beše bila prva stranka sa neolib ekonomskim programom.

    Peščanik - Page 22 Empty Re: Peščanik

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 4:29 pm