Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    seoba naroda

    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon 09 Dec 2019, 19:26

    Aman. Ja ne gledam na istoriju Špenglerovim očima. Sve ovo je počelo time što sam osporio Špenglerov pogled na Kinu. Mislio sam da si se vratio na početni razgovor o Kini. Što me dovodi do pitanja, zašto misliš da je u komunistička Kina, u špenglerovskom smislu, nova civilizacija u odnosu na staru? Ovo pitanje važi i za Zupu.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 19:33

    pa cekaj, zar nisam odgovorio na to?


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon 09 Dec 2019, 19:38

    Ali u špengelrovskom smislu. Gledano po Špengleru - hrišćanska, feudalna Evropa i postmoderna, buržoaska Evropa su ista civilizacija. Zašto su onda Kine pre i posle Mao Cea drugačije?


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 19:42

    ali ja se prvo ne slazem s tobom da je ista hriscanska evropa pre i posle vikinskih osvajanja ili barem pre i posle doba otkrica. seoba naroda - Page 7 1399639816  ne slazem se da je drzava karla velikog faustijanska, vec tvrdim da je magijska.

    u takvom klucu citam i kinesku civilizaciju u spenglerovskom smislu. da, one imaju neke iste elemente i neke iste mitove, i poticu jedna od druge, ali dovoljno su razlicite da bi bile dve civilizacije.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 19:44

    ako su države države građana što je bitno ko će i odakle doći

    čitao sam negde, ne znam da li je tačno - crna gora je bila nekad država u kojoj su živeli srbi, sada tamo žive malisori i ustaše

    i da li ima neke razlike - nema!

    prema tome što je bitno da li će mađarski sutra da govore pakistanci ili sirijci, mađarski će i dalje biti odvratan

    isto tako je odvratno osuđivati ljude na osnovu mesta rođenja

    i tako su sve granice veštačka tvorevina, sama rusija je daleko veća nego što je to ikome u rusiji potrebno, što im samo stvara probleme - ako recimo rus iz moskve uveze jabuke, da bi ih distribuirao, mora da potroši duplo više od vrednosti samih jabuka

    a svi znamo kako nedostatak jabuka utiče na ljude, da da
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 19:48

    Santino wrote:ali ja se prvo ne slazem s tobom da je ista hriscanska evropa pre i posle vikinskih osvajanja ili barem pre i posle doba otkrica. seoba naroda - Page 7 1399639816  ne slazem se da je drzava karla velikog faustijanska, vec tvrdim da je magijska.

    u takvom klucu citam i kinesku civilizaciju u spenglerovskom smislu. da, one imaju neke iste elemente i neke iste mitove, i poticu jedna od druge, ali dovoljno su razlicite da bi bile dve civilizacije.

    naravno da su civilizacije različite, sve se stalno menja, kontinuiteti su lokalizovani i često kozmetički, kako to reče jedan poznati filozof: Life will never be the same life is changin' yeah yeah
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 19:53

    Mr. Moonlight wrote:ako su države države građana što je bitno ko će i odakle doći

    čitao sam negde, ne znam da li je tačno - crna gora je bila nekad država u kojoj su živeli srbi, sada tamo žive malisori i ustaše

    i da li ima neke razlike - nema!

    prema tome što je bitno da li će mađarski sutra da govore pakistanci ili sirijci, mađarski će i dalje biti odvratan

    isto tako je odvratno osuđivati ljude na osnovu mesta rođenja

    i tako su sve granice veštačka tvorevina, sama rusija je daleko veća nego što je to ikome u rusiji potrebno, što im samo stvara probleme - ako recimo rus iz moskve uveze jabuke, da bi ih distribuirao, mora da potroši duplo više od vrednosti samih jabuka

    a svi znamo kako nedostatak jabuka utiče na ljude, da da

    to da su granice vestacka tvorevina je banalno. i civilizacija je vestacka tvorevina, i odeca, i kultura, i kulinarstvo. dobar deo onoga sto vredi u zivotu, ako ne i veci deo, vestacka je tvorevina.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 19:54

    pa da, ali su te banalnosti poslednja odbrana pred najezdom barbara
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 19:59

    sta time hoces da kazes?


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon 09 Dec 2019, 20:01

    Santino wrote: ne slazem se da je drzava karla velikog faustijanska, vec tvrdim da je magijska.

    Ali nije. Magijska kultura je monoteistička, spiritualna, introvertna, manihejska. Faustijanska civilizacija je (u suštini) sekularna, materijalistička, osvajačka. Za magijsku kulturu je karakteristično da su zakoni izraz božje volje. U faustijanskoj oni jasno potiču od drugih ljudi. Magijska kultura gradi kupole u širinu. Faustijanska u visinu itd itd. Magijska kultura nema pozorište, nema slikarstvo, nema epiku. Faustijanska ima.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 20:02

    Mr. Moonlight wrote:

    i tako su sve granice veštačka tvorevina, sama rusija je daleko veća nego što je to ikome u rusiji potrebno, što im samo stvara probleme - ako recimo rus iz moskve uveze jabuke, da bi ih distribuirao, mora da potroši duplo više od vrednosti samih jabuka

    a svi znamo kako nedostatak jabuka utiče na ljude, da da


    koliko hiljada tona je u pitanju?
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 20:04

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Zuper Mon 09 Dec 2019, 20:10

    Samo mi nemojte reci da je ograniceni cankoviti sad isto clan tajnih drustava burundija
    To bi me dotuklo.
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 20:11

    jebo ti canak mater zvalavu ljoticevsku u usta skrnava
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 20:15

    Летећи Полип wrote:
    Santino wrote: ne slazem se da je drzava karla velikog faustijanska, vec tvrdim da je magijska.

    Ali nije. Magijska kultura je monoteistička, spiritualna, introvertna, manihejska. Faustijanska civilizacija je (u suštini) sekularna, materijalistička, osvajačka. Za magijsku kulturu je karakteristično da su zakoni izraz božje volje. U faustijanskoj oni jasno potiču od drugih ljudi. Magijska kultura gradi kupole u širinu. Faustijanska u visinu itd itd. Magijska kultura nema pozorište, nema slikarstvo, nema epiku. Faustijanska ima.

    palata karla velikog:

    seoba naroda - Page 7 220px-Palais_d%27Aix-la-Chapelle.svg

    od ove kapele kasnije, dosta kasnije, nastaje katedrala.

    na sta je licio grad aachen u doba karla? selendra obicna. 

    gde je pozoriste, slikarstvo, gde je epika drzave karla velikog?


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon 09 Dec 2019, 20:29

    Istorijska pseudomorfoza. Mlada civilizacija je stisnuta pod uticajem stare. Kada uticaj stare nestane, mlada kreće da klija. U prevodu, Faustijanci su u početku pritisnuti tekovinama rimske civilizacije, pa samim tim ide i upotreba njihove arhitekture. Sa slabljenjem rimskog uticaja, Faustijanska civiliacija se budi. Javlja se gotika, i sa njom tornjevi katedrala, kao izraz faustijanske težnje ka visini.

    Zupo ne voli Špenglera slučajno. Po Špengleru su Sloveni pritisnuta civilizacija koja ne može da proklija. Još uvek smo u senci magijske kulture. Al kad se oslobodimo, ima da procvetamo.


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 20:52

    Летећи Полип wrote:Istorijska pseudomorfoza. Mlada civilizacija je stisnuta pod uticajem stare. Kada uticaj stare nestane, mlada kreće da klija. U prevodu, Faustijanci su u početku pritisnuti tekovinama rimske civilizacije, pa samim tim ide i upotreba njihove arhitekture. Sa slabljenjem rimskog uticaja, Faustijanska civiliacija se budi. Javlja se gotika, i sa njom tornjevi katedrala, kao izraz faustijanske težnje ka visini.

    kakvo slabljenje rimskog uticaja, ako mislis na hriscanski rim? gde se to vidi kod drzave karla velikog? 

    i kljucno pitanje, kad se budi faustijanska civilizacija? jer ako kazes da joj je pocetak u karlu velikom, za to moras da imas neke osnove. kad nastaje to slabljenje uticaja hriscanskog rima? pitam konkretno jer ne mozemo da pricamo otprilike i napamet.

    da se faustijanska civilizacija mozda ne budi sa normanskim osvajanjima? da se gotika mozda ne javlja nakon doba vikinga? to je par vekova udaljen period od karla velikog i znacajno drugaciji.


    Zupo ne voli Špenglera slučajno. Po Špengleru su Sloveni pritisnuta civilizacija koja ne može da proklija. Još uvek smo u senci magijske kulture. Al kad se oslobodimo, ima da procvetamo.

    cuj, ne zanima me zuper niti bilo ko od vas pojedinacno.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Летећи Полип

    Posts : 11041
    Join date : 2018-03-03
    Age : 35
    Location : Hotline Rakovica

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Летећи Полип Mon 09 Dec 2019, 21:19

    Santino wrote:


    kakvo slabljenje rimskog uticaja, ako mislis na hriscanski rim? gde se to vidi kod drzave karla velikog? 

    i kljucno pitanje, kad se budi faustijanska civilizacija? jer ako kazes da joj je pocetak u karlu velikom, za to moras da imas neke osnove. kad nastaje to slabljenje uticaja hriscanskog rima? pitam konkretno jer ne mozemo da pricamo otprilike i napamet.

    da se faustijanska civilizacija mozda ne budi sa normanskim osvajanjima? da se gotika mozda ne javlja nakon doba vikinga? to je par vekova udaljen period od karla velikog i znacajno drugaciji.

    Klica Faustijanske civilizacije su varvari koji se naseljavaju na teritoriji današnjeg Zapada. U tom smislu, Faustijanska kultura pripada svim tim narodima, a ne samo Normanima. Faustijanska kultura su i Napoleon, i nordijske sage, i Toma Akvinski. Druga stvar, različiti aspekti kulture se ne razvijaju u istom trenutku i ravnomerno. 

    Drugo. Već sam ti pomenuo Špenglerov koncept pseudomorfoze. Neke civilizacije su u fazi kada još nisu proklijale. Po Špengleru je to Istočna Evropa. Istočnoevropska civilizacija se još nije probudila, ali ona i dalje ima svoju esenciju koja je čini time što jeste. Tako da kada god da bi bio neki proizvoljni početak Faustijanske civiliacije, pa to bila i normanska osvajanja, ono pre toga bi opet bilo faustijanskog karaktera. Špengler ne poznaje promenu civilizacija "u hodu".


    _____
    Sve čega ima na filmu, rekao sam, ima i na Zlatiboru.


    ~~~~~

    Ne dajte da vas prevare! Sačuvajte svoje pojene!
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sergen Yalçın Mon 09 Dec 2019, 21:28

    ok, u tom slucaju se slazem s tobom. ali i dalje ne mislim da su to fantazmagorije. seoba naroda - Page 7 1143415371


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Mr.Pink Mon 09 Dec 2019, 21:55

    tacno je da pocev od karla velikog barbari pocinju da imaju pozitivnu ulogu u tom civilizacijsokom smislu. on licno ih je tamanio i prevodio u hriscanstvo. u skolama je video priliku da veliko carstvo odrzi na okupu, no on sam je jedva naucio da se potpise

    uciliistva sa najduzom tradicijom su u to vreme bili daleko od kontinetalne europe, u britaniji, tako da ih je dovodio odande. skole su bile osnivane pri manastirima i po ugledu na palatinsku



    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49679
    Join date : 2017-11-16

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Nektivni Ugnelj Mon 09 Dec 2019, 21:59

    Normanska/vikinška osvajanja su bila poklon za Slovene. Šta god bilo ko pisao o tome. Na istoku su bila katalizator za održavljenje istočnih slovena. Oni su tamo više trgovali nego bilo šta drugo. Na zapadu oni su ozbiljno uzdrmali franačke države koje su bile smrtni neprijatelj tek nastajućih slovenskih država. Jeste, polapski sloveni su platili cenu, ali ostali su imali vremena da se konsoliduju. Tokom IX veka vikinzi su pustošili istočnu franačku/nemačku. Na jugu, normanska Kraljevina Sicilija je bila neprijatelj Vizantije i ozbiljan faktor u sprečavanju iste da ovlada celim ovim prostorom i time u korenu saseče postepeno pomaljanje srpske države pod Nemanjićima. Mislim, Normani su bili Nemanjini saveznici. Tako da...ne znam ja kako vi to gledate i računate.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Mr.Pink Mon 09 Dec 2019, 22:01

    hriscanski rim je kurton uvek bio, da bi se srednjovekovna evropa desila bile su neophodne dve stvari: poraz karla veliko od saracena tj. muslimana i pesma o rolandu (mig mig kosovo) i raspad njegovog carstva

    konkretno zakletva u strazburu


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Mr.Pink Mon 09 Dec 2019, 22:08

    i da se nadovezemo na seobe

    gotika bez seoba ne bi bila moguca. nisu postojali neki centri gde su se izucavale matematike i statike, nego je taj protok ljudi i policentricnost dovela do toga da su pojedini majstori, da kazemo slobodni masoni, he he, u tim svojim putesestvijama po evropi toliko dobro naucili i izucili zanat i tehniku, da su bili u stanju da podizu one kule


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Mr.Pink Mon 09 Dec 2019, 22:17

    hriscanski rim je bizant btw, ako cemo spenglerovski


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Guest Mon 09 Dec 2019, 22:25

    da li su tebi ograničili broj karaktera po postu?

    seoba naroda - Page 7 Empty Re: seoba naroda

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri 29 Mar 2024, 09:22