Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by паће Fri Sep 20, 2019 8:25 am

    Ма, спорт је опијум за народ.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Erős Pista

    Posts : 81363
    Join date : 2012-06-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Erős Pista Fri Sep 20, 2019 9:37 am

    Jbt, Zuperiska, ubitacno si dosadan. Ali ubitacno. Prosto mi nije jasno kako samog sebe ne uspavas negde na pola posta. Ono, pises, pises, pises i odjednom ti glava samo nezno klone na tastaturu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    ♏

    Posts : 4531
    Join date : 2016-06-09

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by ♏ Fri Sep 20, 2019 10:19 am

    Zuper da je smešan, bio bi Mitchell…

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Zuper Fri Sep 20, 2019 10:36 am

    William Murderface wrote:Jbt, Zuperiska, ubitacno si dosadan. Ali ubitacno. Prosto mi nije jasno kako samog sebe ne uspavas negde na pola posta. Ono, pises, pises, pises i odjednom ti glava samo nezno klone na tastaturu.

    Mislio sam Viljaime lazni druze da ces me podrzati u stavu da je sport heroin za narod.
    Ali zaboravih da si ti lazni drug grantovskog tipa koji ceo zivot kenja a nista ne kaze.
    Sto bi se reklo: profesionalna deformacija.


    Nadam se da si se razbudio.
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by ficfiric Fri Sep 20, 2019 10:49 am

    Kakvi grantovi? Zar nisi vec opominjan zbog slicnih budalesanja?


    _____


    Uprava napolje!

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Zuper Fri Sep 20, 2019 11:10 am

    Ne nisi me za to nikada opominjao jer istina nije za opominjanje.
    Opominjao si me da ne pisem gde je doticni lazni drug dopisni clan pa nas oplemenjuje svojim velikim msilima.
    Vidis, ja nigde nisam napisao izvor velikih misli. Postujem ja tebe i tvoje sugestije.
    Samo sam rekao da se to finansira grantovskim putem sto je notorna cinjenica i to se ne krije.

    Mozda je dodato u pravilima ovoga sluzbenog foruma da se ne sme spominjati finansiranje nekog preduzeca javnoga tipa koje ne krije svoje grantovsko finansiranje, samo me obavesti o tome da znam.
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by ficfiric Fri Sep 20, 2019 11:16 am

    Koliko sam ispratio, ti si u zadnja 24 sata najmanje dvojicu gadjao grantovima, rozama i ne znam sve cime. Je l' bi mogao da se bavis temom a ne forumasima i da ne bacas takve udice na sve strane pa da cekas ko ce na sta da se zakaci?


    _____


    Uprava napolje!

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Zuper Fri Sep 20, 2019 11:25 am

    Nisam nikoga gadjao.
    To kazi prvo njima. Kao sto mozes videti, nigde nikoga nisam napadao dok se ne napravi prvi pametan.
    Samo dobiju ono sto traze, problem za njih je sto ono sto napisem istina dok oni uglavnom imaju licne impresije ali meni to nije problem.
    ficfiric

    Posts : 34058
    Join date : 2012-02-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by ficfiric Fri Sep 20, 2019 11:30 am

    A ko je tebe gadjao grantovima, propustio sam to?



    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Guest Fri Sep 20, 2019 11:31 am

    Nisam nikoga gadjao.
    To kazi prvo njima. Kao sto mozes videti, nigde nikoga nisam napadao dok se ne napravi prvi pametan.
    Samo dobiju ono sto traze, problem za njih je sto ono sto napisem istina dok oni uglavnom imaju licne impresije ali meni to nije problem.

    izdrži legendo
    boomer crook

    Posts : 36799
    Join date : 2014-10-27

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by boomer crook Fri Sep 20, 2019 11:55 am



    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by kapetanm Fri Sep 20, 2019 2:20 pm

    Genijalan film, gledao skoro
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by No Country Fri Sep 20, 2019 4:22 pm

    Али јеботе, Зуперишка, опет си засрао тему... Како ја сада да подјебавам Квинсија што матор скупља сличице фудбалера? А баш се наместило. Стаааара Европа, има клууууубове. За радничку класу, бре!


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by ontheotherhand Tue Sep 24, 2019 10:08 pm

    Quincy Endicott wrote:Još jedna pogrešna a naširoko prihvaćena premisa je ta da je amaterski sport sirotinjski i radnički a profesionalni bogataški. Upravo je suprotno. Pjer de Kuberten je bio baron a Aleks Ferguson gedža iz Govana.

    Istina.



    Postoji jedna oblast u kojoj čovek još može da se prepusti igri, ali tehnika je i tu popunila sve praznine. Mislim na sport.


    Sport je bio uslovljen organizacijom velikih gradova; izvan gradskog života nemoguće je zamisliti njegov nastanak. Seoski „sport” je bleda imitacija onog gradskog i nema nijednu od karakteristika onoga što nam je poznato kao sport.


    Sportski rečnik je engleski; on je uvezen na kontinentalni deo kada su evropske kontinentalne nacije potpale pod uticaj engleske industrijalizacije. Kada je industrijsko težište prešlo u Ameriku, prevagu su odnele američke sportske forme. Sovjetski Savez počeo je da razvija sport s početkom svoje industrijalizacije; jedina zemlja koja je imala organizovani sport u centralnoj Evropi, Čehoslovačka, bila je i jedina industrijalizovana.


    Sport je vezan za industriju zato što on predstavlja reakciju protiv industrijskog života. Zapravo, najbolji sportisti dolaze iz radničkih sredina. Seljaci, drvoseče i njima slični su možda krepkiji od proletarijata, ali nisu tako dobri sportisti. Razlog je delimično i to što rad za mašinom razvija muskulaturu neophodnu za sport, koja se veoma razlikuje od muskulature poljoprivrednika. Rad za mašinom takođe razvija brzinu i preciznost pokreta i refleksa.


    Pored toga, sport je povezan s tehničkim svetom zato što je i sam sport tehnika. Poznat je ogroman kontrast između sportista Grčke i Rima. Za Grke je fizičko vežbanje bila igra za slobodno i harmonično razvijanje oblika i snage ljudskog tela. Za Rimljane je to bila tehnika za povećanje efikasnosti legionara. Danas preovlađuje rimska koncepcija. Svi znaju kakva je razlika između ribara, plivača, bicikliste i ljudi koji pecaju, jedre, plivaju i voze bicikl kao sport. Ovi drugi su tehničari; kao što kaže Jinger, oni „teže da dovedu do perfekcije mehaničku stranu svoje aktivnosti”. Ta mehanizacija akcija udružena je s mehanizacijom sportskih uređaja: štoperica, startnih mašina, itd. U tom tačnom merenju vremena, u tom preciznom treniranju mišićnih pokreta i u principu „rekorda” srećemo se s jednim od suštinskih elemenata industrijskog života primenjenim na sport.


    Ovde ljudsko biće takođe postaje neka vrsta mašine, a njegova mašinski kontrolisana aktivnost postaje tehnika. Tehnička civilizacija ima koristi od te mehanizacije: pojedinac, uz pomoć discipline koju mu nameće sport, ne samo da se igra i opušta od raznih prinuda kojima je podvrgnut, nego se i nesvesno obučava za nove prinude. Ponavlja se poznati proces: istinska igra i uživanje, dodir s vazduhom i vodom, improvizacija i spontanost – sve to nestaje. Te vrednosti se gube pred težnjom za efikasnošću, rekordima i striktnim pravilima. Sportsko treniranje čini od pojedinca efikasnu aparaturu, kojoj je od sada strano sve osim surove radosti eksploatisanja sopstvenog tela i pobeđivanja.


    Nije, međutim, najvažnije obrazovanje nekolicine specijalista, već proširivanje sportskog mentaliteta na mase. U meri u kojoj to predstavlja snažnu reakciju na puku pasivnost sportova za gledanje, to je dobro. Ali, uobičajen ishod je integracija sve većeg broja nevinih u jednu podmuklu tehniku.


    Nema potrebe govoriti o totalitarnom stanju uma kojem bavljenje sportom utire put. Stalno slušamo da je vitalna stvar „timski duh”, itd. Vredi primetiti da je tehnicizirani sport prvo razvijen u Sjedinjenim Državama, najkonformističkoj od svih zemalja, a da se onda, po prirodi stvari, razvio u diktaturama – fašističkim, nacističkim i komunističkim – do tačke u kojoj je postao neophodan sastavni deo totalitarnih režima.


    Sport je suštinski faktor u stvaranju masovnog čoveka. U isto vreme, to je i faktor disciplinovanja i to na dva načina. On se precizno podudara s totalitarnom i s tehničkom kulturom. U „novim” zemljama treba uočiti zajednički prodor tehnike i sportske prakse. Autoritarne države razumeju i do kraja eksploatišu efikasnost tehniciziranog sporta u pretvaranju svojih građana u konformiste i ljude mase. Jedna od glavnih stvari kojima se hvale komunističke zemlje jeste da one proizvode šampione u zemljama koje do tada nisu ni čule za reč sport. To je jedan od efekata totalitarnih društava, ali to istovremeno predstavlja jedan od njihovih modusa delovanja. Sport je na svaki zamisliv način produžetak tehničkog duha. Njegovi mehanizmi sežu do dubina unutrašnjeg života pojedinca, gde njegovo telo i njegove pokrete menjaju kao funkciju tehnike, a ne kao funkciju nekog tradicionalnog cilja stranog tehnici, kao što su, na primer, harmonija, radost ili ostvarenje nekog duhovnog dobra. U sportu, kao i svuda drugde, ne može biti ničeg nekoristoljubivog; sve mora biti korisno i mora zadovoljiti tehnička očekivanja.


    Sport bez odstupanja sprovodi mehaničku tradiciju obezbeđivanja olakšanja i zabave radniku kada ovaj završi sa svojim pravim poslom, tako da ni u jednom trenutku ne bude nezavisan od ove ili one tehnike. Građanin tehničkog društva u sportu nalazi isti duh, kriterijume, moral, akcije i ciljeve – ukratko, sve tehničke zakone i običaje – s kojima se susreće u kancelariji ili fabrici.
    https://anarhisticka-biblioteka.net/library/jacques-ellul-tehnika#toc75
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Nino Quincampoix Wed Sep 25, 2019 11:43 am

    Nije da se ne slažem sa mnogim stvarima, ali je tekst previše fukoovski. Pisaću detaljnije kad budem imao više vremena.
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by паће Wed Sep 25, 2019 11:59 am

    Шгјз, погледао сам и пар суседних поглавља и... површно, половично и упрошћено. Ко има само чекић свуда види ексере. И не заборавља да обавезно сврста социјализам међу тоталитаризме, седи, један.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Sergen Yalçın Wed Sep 25, 2019 12:54 pm

    Zuper wrote:
    Utvara wrote:Fudbal troši, a ne zarađuje pare.

    To je neoboriva činjenica, dokazali prostim knjigovodstvom u knjizi Soccernomics.

    Sva TV prava, dresovi i privesci širom sveta, transferi, kad se saberu, pokrivaju pola godišnjih troškova jednog Real Madrida. Ostatak se pokriva od države, od donatora, od kredita, vlasnika itd. Fudbal je reklama za vlasnika, za lokalnu samoupravu, za grad, za državu, zato se prave nacionalni ili regionalni stadioni koji zvrje prazni, itd.

    Klubovi retko ili nikada idu u stečaj, čak i u pravnim državama kao što je Engleska. Uvek se nađe neka kvaka, izmisli se neki UPPR kao kod Zvezde. Samo ako postoji dobra volja, a za fudbal uvek ima volje.

    Košarka se ne razlikuje mnogo od fudbala u tom smislu, mada to valja istražiti.

    Fudbal i neki drugovi sportovi sluze za kanalisanje energije narodnih masa.
    Dodje vikend, ti kao debil sednes u pab ili ispred tv, jer namas novca da kupis kartu koju ce kupiti neki Japanc ili Kinez po neverovatnim cenama, i onda ti tu nesto skakuces i nerviras za sustinski totalno nebitnog nepismenog idiota koji gura loptu, kojeg su mediji napravili uz zvezdu oko koje se nerviras.
    I onda tokom radne nedelje razmisljas o novom vikendu da nekako nadjes poslednju paru za stadion.
    Da ne govorim o casual oblacenju...koliko je trebalo za Stone Island, FP...ludost.
    Naravno, uvek se uvecava broj takmicenja da bi se pokrilo sto vise dana u nedelji.
    Dokon um ne treba ostaviti slobodnim.

    Koliko to moze ici jer npr. nemacki fudbal.
    Oni su svoj poraz u Drugom svetskom ratu omeksavali preko fudbala. Zato je koriscen i doping npr. 1954.
    Toliko to moze biti izduvni ventil.

    Inace sam isao na utakmice i danas dosta pratim sport. Pa nisam ja neki nesrecni djalme abdurahan sa svojim retardiranim hipsterstvom, ipak je sport bolje od toga.
    Ali sam svestan sustine danasnjeg sporta i cemu sluzi.

    Tokom Hladnog rata(a i danas) su citavi naucni porgrami na drzavnom nivou radjeni zarad dopinga kako bi se pobedio mrski neprijatelj.
    Dakle, ima uticaja na mase.

    dva najveca drzavna pokrovitelja fudbala u istoriji su musolini i franko. Ali pre svega musolini, on je bukvalno stvorio italijanski fudbal i kompletnu infrastrukturu i profesionalni ligu, sto je kulminiralo svetskim prvenstvom 34 gde je uradjeno apsolutno sve moguce, dozvoljeno i nedozvoljeno, da postanu prvaci, sve u tom cilju. to je prvi put da se reprezentacija povlaci u karantin i vrsi se rigorozna selekcija i pripreme. znamo sta je bio frankov real, znamo kako i zasto zemlje zele da organizuju SP.  nakon toga hitler organizuje olimpijadu. brazilska hunta 1950 je organizovala neato sto su mislili da ce im ucvrstiti vlast, ali se pretvorilo u navecu katastrofu iz koje i danas vuku traume. nemacka pobeda 1954 jedan je od najvaznijih dogadjaja u istoriji savezne republike, bez ikakvog preterivanja.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    паће

    Posts : 40023
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by паће Wed Sep 25, 2019 1:12 pm

    У том смислу су и кошаркашке победе СФРЈ победа самоуправљања и несврстаности, јер ем су ускурац и СССРу и САДу, ем су резултат другачије, оригиналне концепције. Руси су играли на снагу и издржљивост, Амери на црнце и скок, наши су играли главом.

    (нисам никакав стручњак за спорт нити пратим, ово је само преприч оног што су тада писали Тирке и други)


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Sergen Yalçın Wed Sep 25, 2019 1:29 pm

    sigurno ima toga, mislim taj narativ je sigurno postojao.

    takodje reprezentativni sport moze da bude dodatni "lepak" koji pomaze drzi mladu naciju ili naciju sacinjenu od mnogih razlicitih cinilaca zajedno.  recimo u slucaju italije ili spanije.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Guest Wed Sep 25, 2019 10:13 pm

    nevezano za  efemerne kancerogene karakteristike sporta, jedino je važno to što sport je zasnovan na takmičenju, a takmičenje je osnova bolesti sveta u kome živimo
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Sergen Yalçın Thu Sep 26, 2019 4:58 pm

    mislis takmicenje je osnova sveta u kome zivimo.  a i kakav je to svet u kojem ne postoji nikakva tenzija?

    a mene fascinira mogucnost sporta/sportiste da prevazidje upravo to sto si pomenuo. (kad kazem sport mislim na fudbal)


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Anonymous
    Guest

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Guest Thu Sep 26, 2019 5:42 pm

    šta fali da se čovek takmiči sam sa sobom
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49949
    Join date : 2017-11-16

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Nektivni Ugnelj Thu Sep 26, 2019 5:58 pm

    Santino wrote:mislis takmicenje je osnova sveta u kome zivimo.  a i kakav je to svet u kojem ne postoji nikakva tenzija?

    bolji

    druga je stvar da li je moguć
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by No Country Thu Sep 26, 2019 6:13 pm

    Јеботе, коју год тему да отворим - удавим се у дубоким мислима.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Ferenc Puskás

    Posts : 11559
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Ferenc Puskás Thu Sep 26, 2019 6:26 pm

    No Country wrote:Јеботе, коју год тему да отворим - удавим се у дубоким мислима.
    lupam


    Last edited by otto katz on Thu Sep 26, 2019 7:19 pm; edited 1 time in total


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.

    Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni? - Page 3 Empty Re: Zašto su profesionalni sportisti toliko plaćeni?

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 3:01 pm