Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Mr.Pink Fri Nov 14, 2014 4:19 pm

    otto katz wrote: 2. stvar, a tu se možda približavam razlozima za slavljenje rata, je onaj iskonski i još od antike dobrano razrađen resantiman ratnika spram mirnodopske korupcije ljudskosti, časti, morala.

    što bi rekao Bulatovic: "pišam se u mir, u svaki mir koji dolazi posle rata! pesma jedna kaže da će mir biti gori".
    шумидер-модер

    Posts : 2244
    Join date : 2012-02-12
    Location : www.zidnenovine.wordpress.com

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by шумидер-модер Fri Nov 14, 2014 8:59 pm

    Pogresan topik, valjalo bi ovo malo urediti.


    _____
    Dok si to smislio, na mom si visio.
    ***************************************
    Je l imamo temu na kojoj pišemo o tome koliko je Biki lepa ili može ovde?
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 11:28 am

    Oni, međutim, koji su bili u ratu, i ležali među mrtvima znaju da je rat veličanstven i da nema višeg momenta, nikada ga nije bilo, u ljudskom životu, od učešća svesnog u bitki.


    dovde sam pročitao, a i to je previše za ovakve bljuvotine.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Indy

    Posts : 6159
    Join date : 2014-11-04

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Indy Thu Nov 20, 2014 11:32 am

    Nekada (ne tako davno, pre manje od 100 god.) se potpuno regularno romantizovao i velicao rat, cak i medju likovima kojima se (inace) danas divimo (ili ih barem postujemo). Slicno tome kako je i rasizam bio norma.

    U stvari, upravo su dva "velika" rata uradili dosta na tome da to vise nije tako.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 11:39 am

    bez obzira, nije mi zanimljivo da citam prepisku gde se jedan od ucesnika na samom pocetku samoupucao u nogu. zivcira me to, na isti nacin kao kad citam praslina.

    osim toga, nemam razumevanja za pojave koje si pomenuo, u kakvom god kontekstu ili vremenu da ih posmatram.


    Last edited by Santino on Thu Nov 20, 2014 11:40 am; edited 1 time in total


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 11:39 am

    et FI

    Pazi, nema sumnje, ali ono što je ovde ključno jeste da Crnjanski veliča rat nakon iskustva Prvog svetskog rata. A dok je u tom ratu bio, nije ga ni najmanje veličao.

    Zapravo su se u odgovoru na Prvi svetski rat mogli prepoznati i modeli koji će dovesti do Drugog. Crnjanskov post factum belicizam je u vreme kada ga on objavljuje (1934!) nesumnjivo znak jednog ideološkog opredeljenja koje Krleža sasvim ispravno identifikuje.


    Last edited by William Murderface on Thu Nov 20, 2014 11:44 am; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 11:44 am

    Santino wrote:bez obzira, nije mi zanimljivo da citam prepisku gde se jedan od ucesnika na samom pocetku samoupucao u nogu. zivcira me to, na isti nacin kao kad citam praslina.

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 3579118792

    Pa dobro, ali imaj na umu da čitaš polemiku dvojice, verovatno najznačajnijih jugoslovenskih pisaca. Nije tu presudno ni ko je u pravu a ko u krivu (mada je prilično jasno), nego istorijska kontekstulizacija.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 11:46 am

    former informer wrote: U stvari, upravo su dva "velika" rata uradili dosta na tome da to vise nije tako.

    kod crnjanskog ocito ne.


    @william

    ismevanje "na zapadu nista novo" posle velikog rata i slavljenje militarizam i smrt u bitkama mi zaista ne daju nikakvu motivaciju da dalje citam. mislim, sve je jasno.

    ne kazem, lepo je to i korisno, ali ja zivce odavno - nemam.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 11:55 am

    Pazi, pročitaj samo radi zadovoljstva čitaja Krležinog odgovora.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Ferenc Puskás

    Posts : 11558
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Ferenc Puskás Thu Nov 20, 2014 12:24 pm

    Krleza je za svoje polemicke standarde prilicno blag prema Crnjanskom. Iako cak i napada njegovu poeziju, ipak ima za nju respekt.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 12:55 pm

    William Murderface wrote:Pazi, pročitaj samo radi zadovoljstva čitaja Krležinog odgovora.

    ne vredi, stigao sam do dela kad napada krlezu ad hominem i kako sere gde sere o tome kako je misticno-genetski nasledio stavove o ratu od oca i dede. i ode pritisak opet u kurac.

    cinjenicu da inteligentni ljudi mogu da budu celog zivota desnicari ja objasnjavam, a nadam se da ce i nauka jednom to potvrditi, odredjenim nedostacima u ishrani i deficitom nekih vitamina. a sa hipovitaminozom se, dragi moji, ne moze raspravljati.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 12:58 pm

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 3579118792 

    Ali onda propuštaš da razumeš i kako se dogodio fašizam i kako to da je imao toliko inteligentnih fellow traveler-a.

    Uz to, Crnjanski nije bio celog života desničar. Nije to bio kao mladić, a ni kao starac. Imaš u Embahadama mesto gde se izričito odriče nacionalizma.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 1:23 pm

    William Murderface wrote:Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 3579118792 
    Ali onda propuštaš da razumeš i kako se dogodio fašizam i kako to da je imao toliko inteligentnih fellow traveler-a.

    mislim da mozemo da vidimo kako se ponovo polako dogadja fazisam sirom sveta, nema tu nikakve mistike.

    William Murderface wrote:
    Uz to, Crnjanski nije bio celog života desničar. Nije to bio kao mladić, a ni kao starac. Imaš u Embahadama mesto gde se izričito odriče nacionalizma.

    ja mislim da kod takvih nadarenih ljudi sa poetskim darom koji mogu da osete miris boja, govor kiše i tako to cesto postoji jedna intenzivna nota egoizma i nezainteresovanosti za druge, a za duh vremena ne daju ni pet para, cak ni kad bi ga razumeli. svet tumace u skladu sa svojom fantazijom, smatraju da je njihovo tumacenje sigurno ispravno jer dolazi iznutra, iz njihovog genija, iz onoga sto su doziveli ili sto bi voleli da su doziveli. za tudje misljenje se ne bi ni zanimali niti bi vodili polemiku da nisu strasno sujetni i da im nije bitna potvrda njihove genijalnosti od, pa, svakog.

    a ponekad prosto nisu jeli dovoljno ribljeg ulja tokom duzeg vremenskog perioda.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 1:31 pm



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sergen Yalçın Thu Nov 20, 2014 1:48 pm

    jebiga, neki razlog mora da postoji, a kakav sam ja psiholog takva mi je i dijagnoza.

    nego, preskocio sam ostatak crnjanskog, a krleza mu je sjajno odgovorio, u pravu si.


    EDIT: A Longović pri kraju dokumenta još i bolje.



    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Thu Nov 20, 2014 2:08 pm

    Imam ceo Longovićev tekst, ali ga nisam skenirao. Skeniraću i njega pa priložiti čim stignem.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Guest Thu Nov 20, 2014 3:04 pm

    posto smo krlezino misljenje o crnjanskom apsolvirali, a danas je godisnjica smrti d. tucovica, taman podsecanje.


    “Dimitrija Tucovića sjetio sam se i njegove knjige o Albaniji i njegove tužne smrti, kako je ostao pregažen kao dronjak pod točkom onog istog mehanizma protiv koga se smiono i muževno borio. U njegovoj svijetloj pojavi javlja nam se utjeha da na ni našim horizontima nisu sve zastave beznadno pale i smrt Dimitrija Tucovića, kao i ona modra, tiha, melankolična agonija Svetozara Markovića, događaji su koji stoje kao putokazi na početku našeg puta u civilizaciju.” (M.Krleža)
                                                                        ______________

    Dimitrije Tucović rođen je 13. maja 1881. u selu Gostilje (na planini Zlatibor) u porodici pravoslavnog sveštenika. Jedan je od najistaknutijih političkih predvodnika i teoretičara socijaldemokratskog/socijalističkog pokreta u Srbiji. Uz to jedan je od osnivača Srpske socijaldemokratske partije (SSDP), pokretač i urednik listova Radničke novine i Borba. U Beograd dolazi (1899.) kako bi završio gimnaziju i tada je već pristalica socijalističkih ideja. S Radovanom Dragovićem (koji je na njega imao velik uticaj) promoviše socijalističke ideje. Kada se 1901. obnavlja Beogradsko radničko društvo, formira socijalističku grupu i ulazi u upravu Društva. Istovremeno radi na stvaranju modernih sindikata koji bi se borili za veća radnička prava i bolje uslove rada.
    Protivnik je tadašnje srbijanske politike, te u skladu s tim 1902. organizuje proteste studenata protiv Nikole Pašića. Na čelu je martovskih protesta (5. marta 1903.) protiv kralja Aleksandra Obrenovića. Zbog toga je morao pobeći u Zemun (tada u Austro-Ugarskoj), a posle i u Beč. Nakon što je 1903. u Srbiji došlo do majskog prevrata 2. avgusta iste godine sudeluje na osnivačkom kongresu SSDP-a. Nova stranka utemeljila je potom i svoje glasilo Radničke novine. Tucović je postavljen za urednika lista. Naredne godine (1904.) na Drugom kongresu Radničkog saveza SSDP-a drži govor o sindikalnim organizacijama gde ukazuje na važnost sindikalnog organizovanja. Ne zanemaruje saradnju ni na međunarodnom planu i uvodi SSDP u Drugu internacionalu gde tiesno sarađuje s Rosom Luxemburg i Lenjinom.

    Studije prava na beogradskom univerzitetu završava 1906. s ocenom odličan. Dve godine kasnije (1908.) postaje sekretar SSDP-a. Unutar stranke pokreće se još jedan časopi Borba (1910.), a na mesto glavnog urednika postavljen je upravo Tucović. Iste godine sudeluje na Međunarodnom socijalističkom kongresu u Kopenhagenu na kojem drži govor u kojem krtikuje vođe austrijske socijaldemokratije zbog njihovog odnosa prema nacionalnom pitanju te posebno zbog njihovog odnosa prema aneksiji Bosne i Hercegovine. Ulazi u polemiku s Karlom Renerom, koji je na kongresu bio u ime austro-ugarskih socijaldemokrata, ocenivši Austro-Ugarsku politku kolonijalno-porobljivačkom.
    Tucović nije bio samo kritičan prema Austro-Ugarskoj politici. U parlamentu Srbije jedino je njegov SSDP glasao protiv ratnih kredita srbijanske vlade koji su bili potrebni da se vojska i države pribreme za odbranu. U svojoj knjizi Srbija i Albanija odsudio je srbijansko zauzimanje Kosova kao “imperijalno osvajanje” i zalagao se za pripajanje Kosova Albaniji. Nakon pokolja Albanaca na Kosovu i u severnoj Albaniji, Tucović je opominjao kako je “izvršen pokušaj ubistva s predumišljajem nad celim jednim narodom”, što je “zločinačko delo” za koje se “mora ispaštati”. Kritikovao je planove Pašićeve vlade nazivajući ih imperijalističkim. Istovremeno zalagao se za balkansku federativnu državu koju su prema njegovoj zamisli trebale činiti Srbija, Bugarska i Albanija. Jedan je od prvih političara u srbijanskoj politici koji je prihvatio stvaranje “novih” nacija (makedonske). Objavio je i nekoliko knjiga i brošura u kojima govori o položaju radnika u Srbiji i socijaldemokratiji. U delu S puta, na primer, govori o položaju industrijskog proletarijata u Srbiji. Objavio je i Zakonsko osiguranje radnika, Zakon o radnjama i socijalna demokratija, U izbornu borbu! i Jedinstvo pokreta. Zanimljivo je da nikada nisu štampana i objavljena sva njegova djela. Sarađivao je i u stranim listovima i časopisima, uglavnom nemačkim i austrijskim (Vorwärts, Arbeiter Zeitung, Der Kampf i Dei neue Zeit).

    U praskozorje Prvog svetskog rata boravi u Berlinu gde je imao nameru doktorirati, međutim izbio je rat i vraća se u Srbiju. Regrutovan je u srbijansku vojsku, a kao pripadnik Moravske divizije u novembru 1914. gine u borbi protiv austrougarske vojske na obali reke Ljig na Vrače Brdu. Po završetku Prvog svetskog rata sahranjen je zajedno s poginulim saborcima u zajedničku grobnicu. Nakon završetka Drugog svetskog rata komunističke vlasti ekshumirale su njegove posmrtne ostatke i sahranile ih na beogradskoj Slaviji. O Tucoviću će pisati i Miroslav Krleža: “Dimitrija Tucovića sjetio sam se i njegove knjige o Albaniji i njegove tužne smrti, kako je ostao pregažen kao dronjak pod točkom onog istog mehanizma protiv koga se smiono i muževno borio. U njegovoj svijetloj pojavi javlja nam se utjeha da na ni našim horizontima nisu sve zastave beznadno pale i smrt Dimitrija Tucovića, kao i ona modra, tiha, melankolična agonija Svetozara Markovića, događaji su koji stoje kao putokazi na početku našeg puta u civilizaciju.”
    Danas jedan od beogradskih trgova nosi Tucovićevo ime, a u Beogradu mu je podignuta i bista. U Srbiji danas mnoge škole, knjižare i kulturno-umetnička društva nose njegovo ime.
    Bluberi

    Posts : 7930
    Join date : 2014-10-27

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Bluberi Fri Dec 12, 2014 4:25 am

    Koga zanima. Krležina uloga u sukobu na ljevici.
    Velimir Visković
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Tue Oct 13, 2015 5:14 pm

    R.I.P. Olivera Milosavljević

    Tri lica jednog pisca: Crnjanski i fašizam 2007-1967-1937



    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Guest Sun Dec 20, 2015 11:00 am

    http://www.maticasrpska.org.rs/letopis/letopis_496_6/05%20Babic.pdf
    boomer crook

    Posts : 36796
    Join date : 2014-10-27

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by boomer crook Sun Dec 20, 2015 11:04 am

    И ја поштен Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 1399639816


    _____
    And Will's father stood up, stuffed his pipe with tobacco, rummaged his pockets for matches, brought out a battered harmonica, a penknife, a cigarette lighter that wouldn't work, and a memo pad he had always meant to write some great thoughts down on but never got around to, and lined up these weapons for a pygmy war that could be lost before it even started
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Sun Dec 20, 2015 12:36 pm

    Boli me mozak.

    Kad će više ta zombi apokalipa pa da Crnjanski dođe da se obračuna sa svim ovim braniocima njegovog lika i dela.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Guest Wed Jan 06, 2016 2:04 pm

    http://www.novipolis.rs/iskre/29498/beograd-u-snegu.html
    Erős Pista

    Posts : 81358
    Join date : 2012-06-10

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Erős Pista Wed Jan 06, 2016 3:11 pm

    Objavljivanje ovog teksta u trnutku dok Mali i Vulin teraju socijalne slučajeve da lopataju sneg za dž, govori sve o ovom sajtu i njegovoj misiji.

    Stavio si ga na pravu temu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Guest Wed Jan 06, 2016 5:16 pm

    nije mi ni palo to na pamet... ne znam , mozda...

    Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica - Page 3 Empty Re: Oklevetani rat: Crnjanski vs Krleža - čitaonica

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 7:33 am