Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Kineski

    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Kineski Empty Kineski

    Post by ontheotherhand Fri May 03, 2019 10:07 am

    Koliko ga je teško učiti? Isplati li se?
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Fri May 03, 2019 10:15 am

    kao expert za mrtva znanja mogu samo da kažem da se ništa ne isplati učiti dok se ne dokaže suprotno
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Filipenko Fri May 03, 2019 10:35 am

    Mr. Moonlight wrote:kao expert za mrtva znanja mogu samo da kažem da se ništa ne isplati učiti dok se ne dokaže suprotno


    Kineski 286371741

    Kineski 903208043
    паће

    Posts : 40024
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by паће Fri May 03, 2019 10:49 am

    Mr. Moonlight wrote:kao expert za mrtva znanja mogu samo da kažem da se ništa ne isplati učiti dok se ne dokaže suprotno

    А имаш ли свог стручњака за препознавање тих прилика за доказивање? Додатно позитивно бројање ако је притом и видовит, на растојању од колико већ треба да се та знања стекну.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Fri May 03, 2019 2:21 pm

    Ovaj topik je splitovan. Da stavim odakle je počelo:

    yoyogi wrote:
    Efikasnost pisma.

    Novinski štand u Japanu, novine, 10 njih, koje su konkurenti. Izgledaju tanke, jedan weekend edition The New York Times je veći nego sve one zajedno.


    Kineski 2019kanji01

    Nije da nema o čemu da se piše. Radi se o efikasnosti pisma. Ovde, The Economist dijagram, pokazuje kako izgleda efikasnost teksta od 1,000 reči napisanog na raznim jezicima (Engleski je referentni, nulti). Kineski napiše isto sa 80% manje teksta.

    Kineski 2019kanji02

    Tako to i ide. 5000-godišnja civilizacija, Kina, od njenog pronalaska papira (i zapisa na njemu) Evropi je trebalo 1,300 godina da do toga dođe. Izvinjavam se, slika je loša, iz Mino Paper Museum, Mino, Gifu Prefecture, Japan. Oni to priznaju.

    Kineski 2019kanji03

    "Manga", stripovi, kanji je 漫画.

    Koristi se stari kanji za vodu. Znači, "tvoje neprekidno zabavljanje" kao kada voda kaplje u bazen i pravi koncentrične krugove. Tako tvoja zabava ide, koncentrično, trajno, stalno si nadraživan.

    Prevedi to na latinicu.

    Stranci se stalno pitaju kada će Kina i Japan preći na latinicu. Nikada, možda i kasnije.
    Naprotiv, Kina još tu nije uzela zamah, verovatnije je (sa ekspanzijom Kine osim nekih značajnih ratnih sukoba) da će Zapad preći na kanji za 200 godina nego Kina na latinicu. Može da i ostane kako jeste samo nema Kine na latinici, nikada.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by ontheotherhand Fri May 03, 2019 2:39 pm

    Nije splitovan, i nije vezan za tvoj post.
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Fri May 03, 2019 2:48 pm

    ontheotherhand wrote:Nije splitovan, i nije vezan za tvoj post.

    U pravu si, my bad.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Zuper Fri May 03, 2019 11:58 pm

    Jogi, pitate covek koliko je tesko nauciti mandarinski?
    Primetio sma da koriste dosta glas Ћ.
    Mislim da bi pravilo bilo da se kaze ЋИНА.
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Sat May 04, 2019 4:51 am

    Zuper wrote:Jogi, pitate covek koliko je tesko nauciti mandarinski?
    Primetio sma da koriste dosta glas Ћ.
    Mislim da bi pravilo bilo da se kaze ЋИНА.

    Za telefon, Japanci kažu "denwa" (električna reč), Kinezi kažu "đenwa".

    Moja ćerka uči, japanski, 3 sata nedeljno. Kanji su isti, izgovor je drugačiji. Mogu da čitaju jedni drugima tekstove i emailove (ne nešto mnogo složeno) ali ne mogu da razgovaraju. Isto je i u Kini, ogromnoj zemlji, gde je pismo isto a ljusi ne rtazmeju jedni druge kao na primer Albanci i Slovenci. U školama je obavezan mandarin, državno uređeni izgovor.

    Za mandarin, bivši australijski premijer Kevin Rudd, je govorio bez naglaska. Naučio u školi za diplomate.

    Mislim da to mora u školi ili pod stručnim vođstvom. Da se počne od pisanja i čitanja. Sam govor bez toga je mnogo teže, lako se zaboravi i neefikasno.

    Nisam nikada čuo "Ćina". U Japanu se zove "Čugoku" = "Srednja država, zemlja. Staro ime za Kinu je bilo Cathay, i sada se avio kompanija iz Hong Konga zove Cathay Pacific.
    Moji u Kini su sada na prvomajskim praznicima (a Japan odvalio 10 dana oko smene Emperora), po ceo dan sam sa njim au concalls, mogao bih da ih pitam.

    Šta beše pitanje? Kako oni sami sebe zovu? Ćina?

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Zuper Sat May 04, 2019 10:44 am

    Oni sebe ne zovu tako vec kao i Japanci sto ih zovu-Srednja zemlja.
    Ali pitaj ih da li se zvanicno medjunarodno ime pravilno izgovara Ћина?
    Posto bi trebalo po Ћин dinastiji da je tako.
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Sat May 04, 2019 2:03 pm

    Zuper wrote:Oni sebe ne zovu tako vec kao i Japanci sto ih zovu-Srednja zemlja.
    Ali pitaj ih da li se zvanicno medjunarodno ime pravilno izgovara Ћина?
    Posto bi trebalo po Ћин dinastiji da je tako.

    Takav je kanji, isti, i u Kini i u Japanu. Middle Kingdom.

    Pitaću ih u utorak (tada se vraćam na posao). Baš i mene sada zanima.

    A što bi neko učio Mandarin u Srbiji ili bilo gde? Ti Kinezi koji idu po inostranstvu imaju odličan engleski, čak i bez akcenta.
    Sa mojima nema problema (ima, ponekad) ali sve funkcioniše besprekorno.

    Da neko nauči Mandarin do nivoa prevodioca, trebao bi da ide na Filološki i onda 2-3 godine specijalizacije u Kini. Ne treba to, oni već znaju engleski bolje nego Srbi.
    avatar
    Korisnik
    Korisnik

    Posts : 4670
    Join date : 2015-02-17

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by ontheotherhand Sat May 04, 2019 3:07 pm

    u slučaju buduće kineske dominacije
    Anonymous
    Guest

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Guest Sat May 04, 2019 3:32 pm

    ontheotherhand wrote:u slučaju buduće kineske dominacije

    To ne samo da je u domenu mogućeg, to se već danas dešava. Administrativnim metodama Zapadne zemlje zabranjuju kineski hi-tech (Huawei) sa sumnjom da će raditi špijunažu kao što je Cisco (američka firma) radila. Nije Cisco to radio sam, na neki način su njihove pošiljke opreme bile presretane i snoops čipovi instalirani.

    Što da ne, Kina ima bolje stručnjake nego Amerika. I ti u Americi su Kinezi. Plavokosi Amerikanci su otišli na studije i zaposlili se kod kriminalaca kao Goldman Sachs.

    Kineski Empty Re: Kineski

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 6:42 pm