Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Bonton za stolom a i inače

    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Thu 20 Dec - 23:07

    Napravio sam supu iz Quick kesice, to jest dve odjednom, dodao crnog i belog bibera u prahu, karija, morske soli i seckalnog peršuna sasušenog preko onog praha iz kesicâ i malo sneđeg šećera i prelio vodom iz čajnika a metnuo sam i nekog plavkastog praha s nekim tirkiznim marsovcima, iz neke kesice koja mi je ostala iz Warmoesstraat, ne znam šta to bilo i dok sam konzumirao supu, pade mi na pamet iz neke skorašnje pročitane knjige "kašika k ustima a ne glava k tanjiru!". 

    I sine mi da ja možda izbegavamsupe zato što i ne znam da je konzumiram osim kao Bob Rock u onoj jednoj epizodi.

    Duvanje u supu i podizanje tanjira da se zahvate oni ostaci na kraju, drobljenje hleba u supu i tako dalje - koliko je to smrtni zločin?

    Koliko vidim - svi drže laktove na stolu.

    Kod sečenja hrane - zabranjuju mi da nasečem sve odjednom, pa da prebacim viljušku u desnu ruku i na miru ručam ili večeram.
    A tako je radio Staljin, ima jedna anegdota da je on sve šnicle sekao odmah - a bio je faličan u levu ruku jerbokiknt od konja - pa je onda brzo viljušku prebacivao u zdravi ekstremitet i bacao se na posao, a uvlakač jedan s putamo Moskivi piše u dnevnik:
     - Mudro dela naš Staljin, prvo naseče, a onda viljuškom u desnoj ruci, tako valja!

    Amerikanci nakon izvršene  seče, prebace viljušlu u desnu ruku, dok Evropljani ne, već levom rukom prinose viljušku. U mnogobrojnim anegdotama su tako kaobajagi prepoznavali begunce kriminalce, kao on se lažno predstavlja kao Švajcarac, a oni ga vidie kako jede ramstek, nareže zalogaj, pa premesti viljušku u desnu ruku i to mi je bilo tako glupo da slušam.

    Ali ovo sa supom i čorbom je puno nepoznanica. Posledni put akda sam bio u Krivoj Drini, možda nekoliko dana pre požara, sedim ja tamo i čekam gurmansku da se zgotovi, a ono uđe par klinaca, kao dva pedera člana bokserskog kluba, poruče supe za poneti pa s e predomisle i jedu tu. I obojiva izvade zubala pre jela, valjda izgubili zube u tuči ili nekoj utakmici. 

    Čačkanje zuba posle jela je pipavo. Treba li čekati da ostali završe s jelom?

    Treba li jesti tako da ti hrana viri iz usta, na primer špageta, ili parče kupiusa, pa da ličiš na guštera koji jede skakavca?!

    Šta s omazivanjem tanjira i umakanjem hleba u sos? o je za Italijane normalna stvar, ali oni ionako služe hleb i uz testeninu, a da li je to prihvatljivo za severnije, dijetalnije narode?

    Kod stajaće konzumacije - nije lepo kada vidite da neki siromah jede slasno pirošku ili perecu da iz obesti pljujete šlajmare ispred sebe da mu se smuči. Ili da se lažno ishrakujete.
    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Thu 20 Dec - 23:20

    ima par pravila

    ne seckaj špagete kada si u italiji, 100% će neko da prikenja

    u grčkoj ovo što se meće u pita leb pa se jede zamotano jedi tako ako nećeš gnev helenski

    a realno, pazim šta radim isključivo ako je nešto zvanično, poslovno 

    inače, kome se ne sviđa šta radim nek okrene glavu
    kapetanm

    Posts : 5797
    Join date : 2012-02-10

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by kapetanm Thu 20 Dec - 23:34

    Uopste ne cackaj zube za stolom. Najdziberana je kad jos i zaklonis usta, zato se u principu i ne iznose cackalice na sto.
    Supu izbegavam jer mi se tresu ruke, jedina sansa je da primaknem glavu i samaram kasikom
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Mr.Pink Thu 20 Dec - 23:49

    mogu nasiroko o tomu

    mene ko klinca vukli po sfrj ambasadama, moralo se to snobovkso drzanje znati, osim ako nisi domacin, tad mozes i prdis kad se napijes

    kaki laktovi na stolu, laktove ko da drzis novine pod miskom

    viljuska iz levice ne ide nikud

    tanjir supe ne pipas, u principu mozes ga nagnes, ali od sebe. primaces kasiku ustima, glavu ne pomeras. mozda u neki minestrone ide neki leb, ali to ti donesu. ne srce se nista

    za sav onaj kurac od pribora he prosto: ides uvek od spolja ka unutra, za kraj one male gore

    i jos pun kurac beamislica
    bela maca

    Posts : 10960
    Join date : 2014-10-28

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by bela maca Fri 21 Dec - 0:30

    aj piši još, da vidim kolka sam tačno stoka


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    darling

    Posts : 2269
    Join date : 2014-11-23

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by darling Fri 21 Dec - 9:26

    Mr.Pink wrote:mogu nasiroko o tomu

    mene ko klinca vukli po sfrj ambasadama, moralo se to snobovkso drzanje znati, osim ako nisi domacin, tad mozes i prdis kad se napijes

    kaki laktovi na stolu, laktove ko da drzis novine pod miskom

    viljuska iz levice ne ide nikud

    tanjir supe ne pipas, u principu mozes ga nagnes, ali od sebe. primaces kasiku ustima, glavu ne pomeras. mozda u neki minestrone ide neki leb, ali to ti donesu. ne srce se nista

    za sav onaj kurac od pribora he prosto: ides uvek od spolja ka unutra, za kraj one male gore

    i jos pun kurac beamislica

    citam ovo sto pises, ko da posle cetres godina ponovo citam bonton za decu, ovo s tanjirem supe koji se naginje od sebe, vidim ilustraciju. i taj prekrizeni leb, ne u supu Bonton za stolom a i inače  1399639816

    iz knjige sam naucila da budem bontonka za stolom. jedino sto nikad nisam razumela ni prihvatila su laktovi, laktovi na stolu su deo mog stila i sarma.

    Bonton za stolom a i inače  Bonton-za-decu-autobus-210x300
    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Fri 21 Dec - 9:35

    Mene su sve to isto naučili, usmeno. Nešto su naravno gluposti, kao na primer strana na koju se naginje tanjir supe, i toga se ne pridržavam. Ali sad najbolje da je glupost da se ne srče, ne mljacka i da se ne čačkaju zubi za stolom. Laktovi, šta znam, zavisi od toga koliko ima prostora, a premeštanje viljuške me se ne tiče kod drugih ljudi, ja držim u levoj jer sam tako za nijansu sporija, inače jedem prebrzo.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Filipenko Fri 21 Dec - 9:47

    Glasno podrignem čim sednem, pa nek mi onda prigovaraju posle za laktove, viljuške i naginjanja tanjira, ako ih nije sramota.
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Mr.Pink Fri 21 Dec - 13:00

    tanjir se valjda naginje od sebe da ti supa ne bi zavrsila u krilu gde je salveta

    hrana da preliva iz usta, pribora ili tanjira se smatra tezim prekrsajem. postoji i "ekonomija" zalogaja. za hleb isto postoji citava nauka, najbitnije da se ne cupa ustima 

    italijani jedu hleb uz testeninu, ali tu sve zavisi sta je na menuu ...pasta vrlo cesto bude prvi, drugi tanjir

    meni licno je sve prihvatljivo osim coktanja, mljackanja. za to bi u sibir. prema srkanju mogu nekada da imam razumevanja

    cackanje kljova mi je seljana jbg


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    uskok i ajduk

    Posts : 6599
    Join date : 2014-12-09

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by uskok i ajduk Fri 21 Dec - 13:44

    Тањир са супом подигнем до висине главе, тј, држим тањир једном руком, другом кашику, нећу ваљда да савијам кичму због супе. Bonton za stolom a i inače  4101625831 Зашто тако радим - зато што је најприродније, и за леђа и за спречавање флека.


    _____
    "Mogu li ja da kažem ili ćete Vi da vodite intervju sami sa sobom? Samo kad bih mogla da kažem nešto… Prvo, uvek smo govorili našim građanima da ne možemo i nećemo da gledamo na EU kao na ćup sa novcem. Da bolji kvalitet života, radna mesta i bolje plate moraju doći od nas samih i snage naše ekonomije. Želimo da budemo deo EU jer je to mirovni projekat i jer delimo vrednosti sa EU." - Ana Brnabić
    паће

    Posts : 39820
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by паће Fri 21 Dec - 15:01

    Mr.Pink wrote:tanjir se valjda naginje od sebe da ti supa ne bi zavrsila u krilu gde je salveta

    meni licno je sve prihvatljivo osim coktanja, mljackanja. za to bi u sibir. prema srkanju mogu nekada da imam razumevanja

    cackanje kljova mi je seljana jbg

    1) зависи, мени је бламота да уопште проспеш, а још већа бламота да не умеш да јадеш супу (а имао сам случај, Амер у гостима). То нагињање тањира од себе је "признајем да сам трапав па боље овако".

    2) то кад не затвара уста док жваће. Код нас се деца уче да затворе уста док то раде, ал' виђао сам подоста изузетака од тога. Не буним се ал' ми онако, штогод непријатно, правим се да нисам видео.

    3) чачкалица, ако уме да то ради а да не заузме позу за код зубара него да се не види шта ради, ок, нарочито ако је шака преко уста.


    italijani jedu hleb uz testeninu, ali tu sve zavisi sta je na menuu ...pasta vrlo cesto bude prvi, drugi tanjir

    Већ сам се изјаснио гледе хлеба, једем га само кад има нешто да се маже на њега или има да се умаче, скоро никад уз ручак.
    И за пасту сам се изјаснио, на рендген не идем, у ону за зубе не верујем (сваке године ново и револуционарно па тако стотинак година, ајде), остаје она за ципеле.

    Мени је некако највећа бламота кад неко сипа себи две кутлаче нечег и онда поједе кашику-две и остави. Аман коњу ако ниси сигуран да ли ти се свиђа, узми мало да пробаш, немој товарити.

    За Сибир: бацање клопе. Food fight бих одобрио под условом да добитник добије то парче сува леба за које се туку.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Ferenc Puskás Fri 21 Dec - 15:06

    Jel bio onaj kad je drug Tito za večerom rekao suborcu:"Nož!". A ovaj:"Koga?".


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    паће

    Posts : 39820
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by паће Fri 21 Dec - 15:20

    otto katz wrote:Jel bio onaj kad je drug Tito za večerom rekao suborcu:"Nož!". A ovaj:"Koga?".

    Историјске тачности ради, најстарија верзија коју памтим је гласила "Џемо, ножем!".


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Mr.Pink

    Posts : 11141
    Join date : 2014-10-28
    Age : 44

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Mr.Pink Fri 21 Dec - 16:06

    oko bacanja hrane i hocu-necu

    ja sam imao jednu jako neprijatnu situaciju u italiji gde sam bio u svojstvu nekakvog kulturnog medijatora sa nekom pozorisnom trupom koju su cinili mlade snage balkanske> bosna, kosovo, srbija

    i sad ja tamo uredio neku kafanu blizu smestaja sa jednim talijanom. menu onako sarolik, jela solidna, ne kosta puno, on usluzan...ma bice svega za svakoga, pa cak i ove probirljive i umisljene glumce! ta sarolikost mi naravno presedne, jer jebeno svako vece ja moram tu sad pricam nasiroko o rani sa svima, a gazda mene gleda i slusa ko pater familiasa, a taman tamo i sedim za stolom. on jebiga prosecan rimski domacin 

    i jedne veceri bio neki rizoto sa morskim plodovima u igri, i neka mlada nada valjda pristinskog pozorista, jebem li ga kako se zove, zakasni naravno i propusti deo gde ja objasnjavam i serem sta se ima jesti, a onda i kada se narucuje 

    i kaze ona onakva da oce rizoto. i donese gazda rizoto njoj posebno, a ona uze jedan zalogaj i tek ce: "ja necu ovo". na engleskom

    gazda se strecnu odma, gleda mene kao nesto nije u redu? odjednom svi jebeno stadose, svaka prica presta, situacija. i ja stao objasnjavam gazdi kako je sve u redu, nego ona kao nesto pogresno shvatila. dobro, nije problem, donecu joj nesto drugo, ali sta da radim sa rizotom? da ga bacim?

    ja reko neces, to je narucila, sad ce to i pojesti! gazdi to reko na talijanskom, trupi na srpskom! prevod nije bio potreban

    neko rece bravo i nastavismo sa vecerom


    _____
    radikalni patrijarhalni feminista

    smrk kod dijane hrk
    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Wed 10 Jun - 16:09

    Hajde ovde Bonton za stolom a i inače  4101625831

    Veljko Barbieri uhvaćen u šenluku.



    Poznatog hrvatskog gastronomskog stručnjaka i književnika Veljka Barbierija (70) privela je policija u Makarskoj. Barbieri je u Makarskoj u ponedjeljak oko 18 sati u vidno alkoholiziranom stanju ispalio više hitaca u deblo koje se nalazi ispred njegove obiteljske kuće na Šetalištu dr. fra Jure Radića. 
    Barbieri je, piše Slobodna Dalmacija, imao 1,76 promila alkohola u krvi u trenutku privođenja, a kad je policija došla u njegovu kuću, dobrovoljno im je predao automatsku pušku AK-47, jednu malokalibarsku pušku, jednu zračnu pušku i jedan plinski pištolj.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed 10 Jun - 18:02

    Eh a da se to dogoilo pre 40 godina, komsiluk bi samo odmahnuo rukom i rekao "proslavlja odlazak sina u JNA".


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Wed 10 Jun - 18:29

    Tad bi mu najmanje jedan helikopter ledbio nad kućom zbog onog kalaša.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed 10 Jun - 18:48

    Dobro, ali da je pucao samo iz pistolja sve bi bilo OK. Cuj, ja sam sedeo u basti kafica u MNE kad su pijani Montenegrini proslavljali odlazak sina u JNA i ponosni otac ladno vadi pistolj, bum bum bum u vazduh, i niko ne trepne.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    Anonymous
    Guest

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Guest Wed 10 Jun - 18:54

    To je 1 folklor.
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed 10 Jun - 19:08

    Bilo nekad. Danas ako izvadis pistolj u kaficu, pucas u meso a ne u vazduh.


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 39820
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by паће Wed 10 Jun - 19:13

    Vilmos Tehenészfiú wrote:Dobro, ali da je pucao samo iz pistolja sve bi bilo OK. Cuj, ja sam sedeo u basti kafica u MNE kad su pijani Montenegrini proslavljali odlazak sina u JNA i ponosni otac ladno vadi pistolj, bum bum bum u vazduh, i niko ne trepne.

    Деведесетих је 1 комшија Ђетић изрешетао шатру изнад себе, кад је комшија између нас  сунетио синове... Била луда журка. Платио после сто марона да закрпе платно.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Vilmos Tehenészfiú

    Posts : 7150
    Join date : 2020-03-05

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Vilmos Tehenészfiú Wed 10 Jun - 19:16

    On se radovao sto su komsijinoj deci doterivali pimpeke?  Bonton za stolom a i inače  1233199462


    _____
    "Burundi je svakako sharmantno mesto cinika i knjiskih ljudi koji gledaju stvar sa svog olimpa od kartona."

    “Here he was then, cruising the deserts of Mexico in my Ford Torino with my wife and my credit cards and his black-tongued dog. He had a chow dog that went everywhere with him, to the post office and ball games, and now that red beast was making free with his lion feet on my Torino seats.”
    паће

    Posts : 39820
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by паће Wed 10 Jun - 21:24

    Комшија славио, музика тутњала, сви пили... мешана чорба.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено

    Bonton za stolom a i inače  Empty Re: Bonton za stolom a i inače

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu 28 Mar - 20:13