Časopis Vreme

Share
Guest

Re: Časopis Vreme

Post by Guest on Mon Jan 05, 2015 9:39 am

opojni pariski vazduh...

Post by Indy on Mon Jan 05, 2015 9:42 am

Promakao mi ovaj Crouching Putin, Hidden Cerovic moment. U stvari je to fenomenalno, samo kad ne bi bilo ozbiljno.

_____
Take a day and walk around... Watch the Nazis run your town... Then go home and check yourself... You think we're singing 'bout someone else

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 10:53 am

I kad gaze nenaoružane ljude tenkovima, oni to rade nadasve moralno. Ovakve bjuvotine ne objavljuje ni NSPM:

Putina je uživanje slušati. Bez ikakvih bilježaka, smišljenih formula i savjetnika, može satima da razgovara sa stotinama poznavalaca politike i Rusije iz cijelog svijeta, koncentrisan i precizan, i uvijek dobronamjeran.
Jer i to je čudo: veliki državnici su uvijek dobronamjerni i moralni. Možda zato što znaju kakve opasnosti čekaju ljude, pa ih žale. Oni mogu da urade nešto surovo, da bi spasili društvo, kao na primjer Deng u Pekingu u vrijeme pobune na Trgu Tjenanmen, ali Deng je ne samo u pravu politički, nego je i duboko moralan kad silom smiri pobunu: da je tada dozvolio da se Kina destabilizuje, prošla bi kao Rusija u vrijeme Jeljcina, a ovako… U tome se vidi državnik: mora se na strašnom mjestu postojati; mora se braniti država mimo trenutnih moda i pritiska javnog mnjenja.

Svi uvijek imaju jako osjećanje časti. Ili zato što su svjesni svoje izuzetnosti, ili zato što se njihova čast poistovjećuje sa čašću naroda, države. Zato ni u najvećim sukobima nijesu "sitne duše". Poštuju ljude i kad su jadni, ljudi su materijal njihovog djela.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
Guest

Post by Guest on Mon Jan 05, 2015 10:58 am

ma jel ovaj tekst neka provokacija, šta li?

Protivi se mom shvatanju realnosti da Vreme objavljuje, na 12 strana, apologiju državnog terora.

Post by Lucky908 on Mon Jan 05, 2015 11:36 am

Nema mesta čuđenju, Stanko je prešao dug put od sjajnog novinara RFI-ja (devedesetih), do nacionalističkog apologete i mrzitelja svega što je USA, NATO, EU. 

On danas sebe vidi kao nekog novog Njegoša. 

Već u svom intervjuu Vremenu iz 2012. ofirao je svoj mrz na tzv Drugu Srbiju, nahvalio Dobricu kao zanimljivog pisca i časnog čoveka, ibidem Kusturicu... Kod njega je taj preokret očigledno nastupio sa bombardovanjem '99, od tada je raskrstio sa svojim zabludama i mrskim Zapadom. Mislim da je mnogo uticao i na Stojana i njegove Koštunici-naklonjene tekstove, posle Petog oktobra. 

"OD KADA SU SE ZAVRŠILI RATOVI NA PODRUČJU BIVŠE JUGOSLAVIJE, NAJODVRATNIJI SU MI ONI KOJI SU SE TADA, ZAJEDNO SA MNOM, BORILI PROTIV RATA, A SAD TO NAPLAĆUJU I SVE RADE DA PRODUŽE TO RATNO STANJE, JER ZNAJU DA JE NJIHOVA SLIKA TADA BILA NAJLJEPŠA. KAD GOD IH ČUJEM, POVRAĆA MI SE. NI TADA IH NIJESAM CIJENIO, OSIM PAR NAJBLIŽIH PRIJATELJA, ZNAO SAM SA KIM IMAM POSLA…"

Evo celog intervjua iz 2012: http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1036924

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 12:06 pm

NIkako da se odlučim koji mi je deo najbolji! Možda ovaj:

Ovo poistovjećivanje sa kolektivnom sviješću čini da se između velikih državnika i "naroda" uvijek uspostavlja jaka, misteriozna veza. Nije u pitanju uobičajeni zanos masa "vođama", nego istinsko prepoznavanje duboke duhovne veze. I to je karakteristika velikih državnika: oni nikad ne predstavljaju interese elite (čak ni intelektualne), nego narod skoro u mističnom smislu: neku nepromjenljivu cjelinu koja, sa svojim običajima i tradicijama, traje kroz beskrajno vrijeme. Elita ih po pravilu mrzi, ali im je poslušna, što zbog straha od naroda, što zato što vidi da veliki državnik uspostavlja, uvijek, stabilnost i mir. Državnici, sa svoje strane, preziru elitu kojoj formalno pripadaju, ali je tolerišu – zato što nikad nijesu revolucionari.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by Lucky908 on Mon Jan 05, 2015 12:15 pm

Nisam ni sumnjao da će NSPM odmah da prenese http://www.nspm.rs/savremeni-svet/vladimir-putin-i-zavera-mediokriteta.html

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 1:37 pm

A u novom Vremenu ima i ovo:

Vaš hroničar je svedok da se u leto one 2000, prihvatajući se kandidature na predsedničkim izborima, Koštunica vajkao da bi više voleo da se bavi naučnim radom nego visokom politikom. Izgleda da je još u kondiciji, pa bi možda trebalo, sada i na osnovu vlastitog iskustva, da počne da piše drugi deo studije "Stranački pluralizam ili monizam"...
Dok je bio na vlasti, njegov legalizam, lično poštenje, obzirnost prema poraženom suparniku, skromnost i uzdržanost više su potcenjivali i žešće negirali saveznici nego protivnici.

Neki će te vrline možda tražiti u blatu koje bude ostalo nakon poplave vladajućeg populističkog polaganja nade u novog spasioca sa više ruku nego Šiva – onog dana kada Srbija opet postane umorna od lidera, kako je na početku one prethodne srpske priče koja ima tužan kraj rekao Dušan Čkrebić, podržavajući uzdizanje novog lidera, u pesmi kasnije opevanog "govornika sa suncem u kosi", koji je na kraju umro u Haškom tribunalu, a u Srbiji mu jedva našli mesto gde će ga sahraniti, na koje ne mogu da mu dođu ni žena ni sin…
http://www.vreme.co.rs/cms/view.php?id=1256012

_____

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 1:55 pm

Bojan Budimac@BojanBB 4h4 hours ago İstanbul, Türkiye
Čovek s kičmom, Stanko Cerović: "Vladimir Putin i zavera mediokriteta" http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1256104 …

_____

Guest

Post by Guest on Mon Jan 05, 2015 1:59 pm

što je ovaj bitan?

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 2:04 pm

Ma onaj sa b92 bloga, nebitno ako ne znaš.

Inače nije loš lik, i za mene je ovo zapravo pokazatelj onog post-ukrajinskog zaokreta udesno.

_____

Post by ostap bender on Mon Jan 05, 2015 2:25 pm

ne znam cemu cudjenje? na kraju krajeva nije ni problem napisati cak i afirmativan tekst o putinu odnosno o rusiji medjutim ovo je bazduljevski tekst o jednom frajeru koji pokazuje da se muharem krio jos odavno na stranicama ovog beogradskog tjednika (copy zare).

ja odavno, zna mrdrfejs, tvrdim kako su domaci intelektualci i oni koji se takvima drze u potrazi za svojim dolfusom. neki su ga prepoznali u tadiju, neki u vuciju a stanko ko svetski covek u putinu.

_____
navijao bih protiv zvezde i da igra protiv tima od 12 radulovica

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 2:33 pm

timur chevket wrote:ne znam cemu cudjenje? na kraju krajeva nije ni problem napisati cak i afirmativan tekst o putinu odnosno o rusiji medjutim ovo je bazduljevski tekst o jednom frajeru koji pokazuje da se muharem krio jos odavno na stranicama ovog beogradskog tjednika (copy zare).

Naravno da nije, eno Stiven Koen brani Putina u Nation-u redovno, i meni je to vrlo dobro. I Cerović je u pravu da je satanizacija Putina užasna, ali ovo nije analitički tekst, nego erotska fantazija. Mislim, mistično jedinstvo vođe i naroda? Pa to ima ime.

I u pravu si, ovo je bazduljevko frajerstvo. Inače, jesi li primtio koliko puta mora da porekne da revolucionari mogu bti državnici? Sve je utopija, osim jake države. Moto novog realizma, ili što bi rek'o Otto, šta koj kurac - fašizma, bre, fašizma.

Državnici, sa svoje strane, preziru elitu kojoj formalno pripadaju, ali je tolerišu – zato što nikad nijesu revolucionari.
Revolucionari mogu biti izuzetne ličnosti, ali onda su više ideolozi, vizionari, skoro proroci.
Državnik je bukvalno ono što ta riječ kazuje: "čovjek-država". On hoće red i mir. To je jedino realno, ostali ideali su ptice na grani. Država je jedina zaštita narodu od oluja istorije, a sa druge strane to je uslov i sredstvo – bar u dosadašnjoj istoriji – za očuvanje mira, razvoj privrede, njegovanje tradicija, i za duhovno stvaralaštvo. Svaki od njih može reći ono što je rekao njihov najveći učitelj, Makijaveli: "Volim svoju domovinu više nego sebe."

_____

Post by ostap bender on Mon Jan 05, 2015 2:38 pm

mislim da bi surkovu bilo malo neprijatno da ovo cita. 

nego, ova fasciniranost drzavnickom velicinom je takodje uzasna. sta kurac - fasizam badju lepo objasnjava u jednom razgovoru koliko su oni imali problema sa de golom.

_____

Post by Filipenko on Mon Jan 05, 2015 2:41 pm

Po čemu je to De Gol bio veliki državnik?

Ne znam, pitam.

Post by ostap bender on Mon Jan 05, 2015 2:41 pm

bio je visok.

_____

Post by Filipenko on Mon Jan 05, 2015 2:51 pm

Pa otprilike jedino po tome. Jedan iz plejade onih likova koji se slave a nikome nije baš sasvim jasno zbog čega. O ratnim zločinima, terorizmu, parlamentarnom nasilju i drugim stvarima da ne govorim.

Post by William Murderface on Mon Jan 05, 2015 3:03 pm

Državnici rijetko imaju velike karakterne slabosti, ali mogu biti ženskaroši, ili skloni alkoholu, ili laki na pare. Ali kod njih to nije isto kao kod mangupa. Kod njih narod prepoznaje da su oni prije svega žrtvovali sebe za državu i društvo, i slabosti, ako ih imaju, onda nijesu slika njihove nemoralnosti, nego nešto što im je potrebno da bi izdržali izazove sa kojima se suočavaju. Moralni instinkt naroda je u ovim slučajevima vrlo precizan: taj državnik, koji za nas obavlja istorijski posao, može da uzima i traži šta god hoće, i pare i provode (u stvari, svi mu nude šta god hoće), može da bude i surov, to ne umanjuje ni njegovu državničku ni moralnu veličinu: za njega su kriterijumi drukčiji. Običnim političarima su grehovi neoprostivi zato što su oni to, i samo to. A "to" je svakome odvratno.

_____

Post by beatakeshi on Mon Jan 05, 2015 5:03 pm

Meni je taj Cerović vazda bio zabavan. (ovo je iz tog starog intervjua)

Rezimiraću ti tragediju nacionalista jednim misaonim eksperimentom. Zaboravi da je Milovan Đilas bio moj ujak i govorimo o njemu kao o javnoj ličnosti koja nam ništa ne znači. On je bio živ do 1995. godine. Star, ali zdrav i lucidan. Sjedio je u Beogradu i svi poznati srpski nacionalisti su ga odlično poznavali, neki su mu bili bliski prijatelji. Sad zamisli ovako: kraj je hladnog rata, Đilas je najpoznatiji disident na svijetu, njegov prestiž na Zapadu, naročito u Americi, je nemjerljiv; na kraju svoga burnoga života, postao je takav poznavalac politike, svijeta, odnosa među narodima, da mu u tom trenutku vjerovatno nije bilo ravnog u svijetu; srpski je patriota, uvjereni Jugosloven, iskreno vezan za sve jugoslovenske narode, jugoslovensko pitanje razumije, a zna i šta hoće zapadne sile i šta je moguće. Zapadni lideri bi se tada otimali da ga sretnu, da se slikaju sa njim, gledali bi ga kao poslednjeg evropskog velikana, a ovo je najvažnije: nemoguće je, nezamislivo bi bilo da Đilasu u tome trenutku bilo koji američki predsjednik odbije ono što predlaže, ili brani. To što bi on mogao da postigne u centru svjetske imperije, ne bi mogao, tada, možda niko drugi. Je li ti jasno šta su tada Srbi imali u Beogradu? Jedinog čovjeka koji je bio u stanju da predloži rešenje najbolje za srpski narod, prihvatljivo za druge jugoslovenske narode, a da ga Amerika i Evropa ne mogu odbaciti.

Post by William Murderface on Wed Jan 07, 2015 4:17 pm

Top / All

freehand@freehandmeister 6h6 hours ago
Sjajni, sjajni Stanko Cerović: Vladimir Putin i zavera mediokriteta http://www.vreme.com/cms/view.php?id=1256104 …

_____

Post by ostap bender on Wed Jan 07, 2015 4:52 pm

sta je to freehand?

_____

Post by William Murderface on Wed Jan 07, 2015 5:27 pm

Hella s bloga b92.

_____

Guest

Post by Guest on Wed Jan 07, 2015 6:42 pm

je l u srodstvu s hellishom?

Post by William Murderface on Wed Jan 07, 2015 6:58 pm

Samo preko Tadija.

_____

Post by Ferenz on Sun Jan 11, 2015 8:23 pm

Gleda neko zoomiranje  ?

Post by Sponsored content

Current date/time is Wed Aug 23, 2017 7:23 pm