Pekare

kud_genijalci

Pekare Empty Pekare

Post by kud_genijalci on Fri Nov 23, 2018 1:57 pm

Doručak Srbina i Bugarina i Maćedonca i Bosanca nalazi se u burekdžinicama.
Ujutro, s krmlejivim očima kafa i 'ladna voda da se radni čovek prosere oko 05.30 (u ruralnim krajevima i teškoj provinciji, baba donosi i slatko i rakijicu), a burekisanje dolazi na red u "pauzi za doručak", gde se razmorava masan debeo papir preko ižvrljanog bankposta i masnim rukama se otcepljuje poklopac čaše za jogur (treba i olizati poklopac), a ako je u pitanju kiselo mleko ("grčki jogurt" za strance), onda se protrese.
Otuda su godinama u našim kancelarijama bakelitni telefoni bili masni, kao i sve olovke s logoima firmi. I lenjiri, i oštrilice za olovke, i čaše za vinjak i viski HB (za "reprezentaciju") i šoljice za kafu i kašičice...

Pekare.

Dva Srbina - tri partije, milion Beograđana - dva i po miliona "najboljih bureka u gradu2, od kojih su 90% već pozatvarane i pretvorene u kratkoživuće kafiće, a zatim u kladionice. 

Aca u Svetogorskoj, kod Ateljea i pokojne Srpske kafane ima lepe "kroasane sa kačkavaljem" i širok izbor sitnih kolača. Ali, preskupi su za moj džep, nisu za stalno, šlepuj use uz lokaciju. kada je predstava u Ateljeu poduža, desi se da se snabdem ugljenim hidratima tu, uzmem poslednje preostale "kroasane sa kačkavaljem2, koj isu vazdušasti, oseća se trunak šećera, pretpostavljam da meću onu francusku mešavinu "aditiva za kroasane" i tu ima čega sve ne, ali to navikava, kao glutaminat u kineskoj kuhinji ili šećer u Meku.

"Čarli" pored pokojnog Balkana mami više istorijom i "tradicijom", prosto poželiš da tamo uzmeš one najbičnije kifle i jogurt (što radim akda prođem pored) samo da se podsetiš doručka iz sredine 1960-ih, kada su kifle i kiselo mleko bile popularnije od bureka i jogurta.

_____
svojeručan
yoyogi

Pekare Empty Re: Pekare

Post by yoyogi on Fri Nov 23, 2018 2:01 pm

Pored bioskopa "Balkan"? Tu beše stanica 16-ce za Pohorsku, Novi Beograd? To beše ta pekara?

_____
www.srbijadotokija.com
Kondo

Post by Kondo on Mon Nov 26, 2018 9:21 pm

Danas sam pojo baš loš burek kod Trpkovića na Slaviji. Izdržao sam red 10 metara napolju koji se otegao na 15 minuta. Kada sam uspostavio vizuelni kontakt dvoumim se između sa sirom ili sa kačkavaljem i šunkom. Lik pre mene uzima pola kile sa sirom i 2 jogurta, to mi mrači svest i naručujem ovaj drugi. Koji se ispostavlja kao sranje. Prosto to nije fil za burek. Ne znam kako da ga nazovem, sir se razvlači kao žvaka, šunka je zalutala u testo, te smešane masnoće prave neki kratak spoj. Pojeo sam jer za mene nema loše pomije ali mislim da im ne dam više šansu.

_____
Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
katamaran

Post by katamaran on Mon Nov 26, 2018 9:36 pm

yoyogi wrote:Pored bioskopa "Balkan"? Tu beše stanica 16-ce za Pohorsku, Novi Beograd? To beše ta pekara?
Ta. Samo sto odavno tu nema stanice.

03:56

_____
Belaj Boy
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Mon Nov 26, 2018 9:43 pm

Na ćaletovoj daći probao sam odlične pogačice sa čvarcima, vruće, spremljene specijalno njemu za pokoj duši. Nije prava pekara već jedna žena valjda pravi po narudžbini. Lokal se zove Mamika, u TC Piramida, deo ka tramvaju, preko puta Mone.

_____
I refuse to feel guilty. Guilt is a destructive emotion and doesn't fit in with my Life Plan.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Mon Nov 26, 2018 9:46 pm

E da, na ćošku Svetogorske i Takovske ima pekara, zaboravio sam kako se zove, ima nekakve pužiće sa makom u agdi, mrtva usta da ih jedu.

_____
I refuse to feel guilty. Guilt is a destructive emotion and doesn't fit in with my Life Plan.
bela maca

Post by bela maca on Tue Nov 27, 2018 12:29 am

pored maksija? tu moram žmureći i zatvorenog nosa da prolazim

_____
iambic pentameter is my bitch!
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Tue Nov 27, 2018 12:45 am

mislim da jeste. što?

_____
plavaivy

Post by plavaivy on Tue Nov 27, 2018 9:59 am

ja sam jednom jela burek sa sirom kod Trpkovica i bio je sirov,ne pecen..ok,video se potencijal dorbog bureka,dobrog testa ali dzaba kad je bio sirov..
bela maca

Post by bela maca on Tue Nov 27, 2018 10:02 am

Quincy Endicott wrote:mislim da jeste. što?
što prolazim zatvorenog nosa? jer bih pojela celu pekaru samo zbog mirisa

_____
паће

Post by паће on Tue Nov 27, 2018 10:47 am

Душко Радовић беше рекао да би пекарима требало дозволити да наплаћују мирис.

У амерским самоуслугама би, мислим, било обратно... ал, ни да ми плате. Има нечег злокобног кад пролазиш поред хлеба и гледаш да утекнеш од тог мириса.

_____
  ja ovde pričam da li je plavo brže od kiselog i da li je tesno žuće od hladnog.
 not censored, just edited for content.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Tue Nov 27, 2018 11:01 am

bela maca wrote:

a to. a ja pomislio da smrdi  Pekare 1233199462

_____
Utvara

Post by Utvara on Tue Nov 27, 2018 6:00 pm

Ranković na Kaleniću.
Ko je bio zna zašto je uvek gužva.
bjesomučje

Post by bjesomučje on Tue Nov 27, 2018 6:20 pm

kud_genijalci wrote:(treba i olizati poklopac)

ne treba

poklopac treba pazljivo levo desno otvoriti da se ne pokida, kad je zategnut uspravno, presaviti ga napola i iscediti u čašu ono što je u njemu, i onda ga jos malo savijati faktički zgužvati da ne landara, a kad se čin svrši masni papir lahko nagurat u tu čašu i zakvačiti sa modifikovanim poklopcem da ne iskače. ovako sastavljeno đubre može i da se baci u kantu sa pristojne daljine, za razliku od notorno nepouzdane i hazardne prazne čaše, i dr, pa i ako se promaši nema nikakvih naročitih konsekvenci, a neutrališu se i burečasti mirisi koji bi zračili iz kante.
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Tue Nov 27, 2018 6:24 pm

Najzad srodna duša. Lizanje poklopca, bljak.

_____
Ja bih ukratko da demantujem tu moju tvrdnju, odnosno izjavu
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Tue Nov 27, 2018 6:26 pm

-1

valja da se liže

_____
паће

Post by паће on Tue Nov 27, 2018 7:20 pm

А јок, видео сам једног брку како пије јогурт из отворене чаше, а са обе стране му се слива на џемпер, капиларно кроз бркове.

Мој штос је да избушим две наспрамне рупе на поклопцу. Кроз једну исисавам јогурт, кроз другу улази ваздух. Никад не сазнам колико је остало на зидовима па ми не буде жао.

Други штос је да узмем литар за себе и удри.

_____
katamaran

Post by katamaran on Tue Nov 27, 2018 7:29 pm

bela maca wrote:
Fina pekarica.

_____
Belaj Boy
kud_genijalci

Post by kud_genijalci on Tue Nov 27, 2018 8:11 pm

Trpković u D. Tucovića nydi i tulumbe i baklave po 90 din.
Tulumbe odlične, veličina japanska kita posle tretmana VEP-op.

_____
svojeručan

Post by Mr. Moonlight on Tue Nov 27, 2018 8:12 pm

ja ne znam koliko je to
паће

Post by паће on Tue Nov 27, 2018 10:05 pm

Mr. Moonlight wrote:ja ne znam koliko je to

Ако ни сенсеи-чан не буде знао, пиши пропало.

_____
bela maca

Post by bela maca on Wed Nov 28, 2018 12:43 am

bjesomučje wrote:

ne treba

poklopac treba pazljivo levo desno otvoriti da se ne pokida, kad je zategnut uspravno, presaviti ga napola i iscediti u čašu ono što je u njemu, i onda ga jos malo savijati faktički zgužvati da ne landara, a kad se čin svrši masni papir lahko nagurat u tu čašu i zakvačiti sa modifikovanim poklopcem da ne iskače. ovako sastavljeno đubre može i da se baci u kantu sa pristojne daljine, za razliku od notorno nepouzdane i hazardne prazne čaše, i dr, pa i ako se promaši nema nikakvih naročitih konsekvenci, a neutrališu se i burečasti mirisi koji bi zračili iz kante.

ovako i ja

_____
No Country

Post by No Country on Wed Nov 28, 2018 1:57 am

У блоку 45, од брдашцета према Сави, одма’ поред Клавиринта, некада је био одличан бурек. “Најбољи у граду”, с тим што тих најбољих има сигурно двадесетак. У сваком случају - толико добар да никада нисам имао потребу да тражим бољи, плус на два минута од куће. А онда, већ стицајем околности, једном у две-три године.

Дођем једном тако у Бгд, ујутру одјурим по бурек - кад оно сплачина. Жалим се кеви, шта је ово, шта се десило са буреком!? Нисам ти рекла, каже, пропао пекар, изгубио пекару на покеру!
Guest

Post by Guest on Wed Nov 28, 2018 1:24 pm

u ns je bar lako, na tri mesta ima jestiv burek, sve ostalo je ugl smece

kod djordjevica u vojvode bojovica
kod bureka plus u rumenackoj
kod pece perece u kisackoj

to su ujedno i pekare koje imaju staro pekarsko radno vreme 6-12, a posle 10 vec mogu da se nadju samo restlovi
ficfiric

Post by ficfiric on Wed Nov 28, 2018 1:48 pm

Sabacka pekara gde je najbolji hleb, sljaka od 6 ujutru do 4 ujutru. Hleb je odlican tih nekoliko sati nakon pecenja (uvek ima vruc), sutradan je nikakav

_____

Uprava napolje!

Post by Sponsored content

Current date/time is Thu Apr 25, 2019 12:23 pm