Domaća pizza vs. u restoranima i "na parče"

Share
bela maca

Re: Domaća pizza vs. u restoranima i "na parče"

Post by bela maca on Sun Nov 04, 2018 9:57 pm

Kod mene u kući je decenijama bila tradicija da se pica jede subotom, bez obzira gde smo, bilo na letovanju, bilo u gostima, bilo kući. Tata ju je pravio, razvio bi testo u četvrtasti pleh, pa je onda sosom od paradajza nama crtao po testu, nama je to bilo urnebesno smešno. Kad sam bila neki peti šesti razred sam ja krenula da preuzimam, jedno vreme smo zajedno pravili - ja testo, on seckanje i ređanje, na kraju su svi učestvovali po malo. Svako je imao različite stvari od gore, neko nije voleo masline, neko je stavljao jaje i tako to.
Happy times.

_____
iambic pentameter is my bitch!
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Sun Nov 04, 2018 10:06 pm

Kod mene se pekla nedeljom, i tempirana je tako da bude gotova do pet do sedam, kada je počinjao duži, nedeljni crtać tipa Štrumpfovi. Sad je i ja često pečem nedeljom, ovaj mali samo krcka i uživa. Kućna pica mi je svakako najvažnije jelo od svih jer nosi puno uspomena.

Pečem je tako da testo bude debelo. Sos pravim od pelata iz limenke i koncentrata paradajza, nekad dodam i malo vina. Prilozi variraju ali najčešće je to mocarela kombinovana sa nekim jačim sirom kao što je gauda, a gore je pršuta, panceta i srodna mesa. Masline su obavezne, uvek kalamata sa košticom.

_____
Ja bih ukratko da demantujem tu moju tvrdnju, odnosno izjavu
bela maca

Post by bela maca on Sun Nov 04, 2018 10:16 pm

meni debljina testa često zavisi od toga kolko je kvasac svež, a i od toga kolko sastojaka upadne, pošto sve odokativno stavljam, ništa ne merim.

stavim luk, kapare ili masline, tonu najrazličitijeg sira, od gore šampinjone, ponekad jaje, od gore origano

nedelja je bila rezervisana za supu, rinflajš, pečeno meso i krompiriće

_____
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Sun Nov 04, 2018 10:17 pm

Inače zaista nisam nikada u restoranu probao picu na koju sam otkinuo. Jednostavno niko ne pravi to što je za mene ideal pice još od četvrte - pete godine života,, a što nema nikakve veze sa formalnim receptom.

_____
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Sun Nov 04, 2018 10:22 pm

bela maca wrote:meni debljina testa često zavisi od toga kolko je kvasac svež, a i od toga kolko sastojaka upadne, pošto sve odokativno stavljam, ništa ne merim.

stavim luk, kapare ili masline, tonu najrazličitijeg sira, od gore šampinjone, ponekad jaje, od gore origano

nedelja je bila rezervisana za supu, rinflajš, pečeno meso i krompiriće

Ja imam za testo svoje lične mere - imam posudu za mešenje, lonče za starter itd...uvek mi je isto testo jer nema vrdanja sa tim merama.

_____
bela maca

Post by bela maca on Sun Nov 04, 2018 10:29 pm

Ja podjednako volim tanko i debelo testo, pa mi je svejedno kakvo će mi ispasti.

Od kupovnih sviđa mi se Botako, ali da, uvek mi je lepše kad si spravim sama.

_____
Kondo

Post by Kondo on Sun Nov 04, 2018 10:38 pm

Creepy Uncle wrote:Sos pravim od pelata iz limenke i koncentrata paradajza, nekad dodam i malo koka kole.

_____
Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
Creepy Uncle

Post by Creepy Uncle on Sun Nov 04, 2018 10:39 pm

_____
bela maca

Post by bela maca on Sun Nov 04, 2018 10:40 pm

ja isključivo mamin kuvani pa proceđeni sok od paradajza. imam ga još u zalihama..

_____

Post by Mr. Moonlight on Sun Nov 04, 2018 11:22 pm

ja pravim testo koju razvučem u pleh koji je išao uz rernu, četvrtasti

paradajz kombinujem svež, sečen tanko, sa sokom od paradajza i kečapom koji se zatekne u frižideru

origano stavljam, a onda stavljam kukuruz šećerac, papriku sitno seckanu, crvenu, šunku sečenu na trake širine par mm, obavezna je sitno sečena pančeta, kulen i kačkavalj, najčešće iriški

testo je deblje kada ja pravim, supruga uvek pravi tanje, oba su mi ok

jeo sam svašta od kupovnih pica i nemam ništa da izjavim izjavim za televiziju

_____
KADA UMRE, ZATRPAJTE GA GOVNIMA i ZALIJTE MEDOM
паће

Post by паће on Sun Nov 04, 2018 11:23 pm

Creepy Uncle wrote:Inače zaista nisam nikada u restoranu probao picu na koju sam otkinuo. Jednostavno niko ne pravi to što je za mene ideal pice još od četvrte - pete godine života,, a što nema nikakve veze sa formalnim receptom.

Хммм... кад се овде отворила прва пицерија ("Тифани" иза "Слоге", на крају ћорсокака који се завршава обалом), то је отприлике поставило мерила за убудуће. Било је можда још пар пута да је добацило, једном у Немачкој и једном у Мађарској (цирка 1994). У Америци јок, горе него овде, нарочито Запонетијева, ту има свашта само оригана нема, а и тесто им је онако, ни тамо ни овамо, чак је наша ресторанска боља него њихова доставна.

Домаћа...

Е јебига сад ми се једе пица а имамо сарме за бар још два дана. Ех.

_____
Сендвич за зубе!
Where are you taking all those looks?

Post by Mr. Moonlight on Sun Nov 04, 2018 11:26 pm

e da, bitno je što trake zbuflam

_____
KADA UMRE, ZATRPAJTE GA GOVNIMA i ZALIJTE MEDOM

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Feb 24, 2019 4:38 am