jugoslavija - od nemila do nedraga

Share
Mr.Pink

Re: jugoslavija - od nemila do nedraga

Post by Mr.Pink on Sat Dec 01, 2018 4:26 pm

he, a bas 'teo se sprdam sa zabljackim ustavima i deklaracijama neovisnosti sborskim. to je bukvalno never ending story u oba slucaja

kako da ne budes skeptican jbt
Kondo

Post by Kondo on Sat Dec 01, 2018 10:15 pm

dosta je skromno burundi obeležio rođendan jedne velike države. samo da primetim.

evo ko stigne da gleda, bice verujem skandalozno

no tu je mehur. pripremite maramice, tuzno je. ima sve.

https://www.mixcloud.com/MjehurNaMre%C5%BEi/jugoslavija-100-mix/?fbclid=IwAR0gca79zEUc6mBipkv89ci6Klwk34PvOSXmOVMWqkt2tZG69FU2SoXu4lA

_____
Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 12:24 am

od srbijanske medijske mijazme vezane za stogodišnjicu ujedinjenja mi se izntenzivno kenja te ću se suzdržati analize i komentara

_____
I refuse to feel guilty. Guilt is a destructive emotion and doesn't fit in with my Life Plan.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 12:29 am

okačiću vam da imate neke bitne knjige, imam Hoptnera, Čulinovića i Krizmana, kačim sutra

_____
I refuse to feel guilty. Guilt is a destructive emotion and doesn't fit in with my Life Plan.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 12:46 am

uglavnom, me be like

_____
Gargantua

Post by Gargantua on Sun Dec 02, 2018 12:55 am

Tanasić se raspisao, ima svašta

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/10-neprijatnih-istina-o-jugoslaviji-%E2%80%93-i-zasto-srbi-nemaju-razloga-da-je-se-stide.html
Kondo

Post by Kondo on Sun Dec 02, 2018 12:56 am

a jbga kad kralj pera nije hteo da pobode barjak na šešeljeve granice 1918. onda nam ne ostaje ništa drugo nego da budemo sentimentalni. ti si naučnjak pa ne smeš pustiti suzu.

_____
Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 12:59 am

najgore od svega je to što je Tanasić, u moru objavljenih gluposti, još i među suvislijima

_____
Kondo

Post by Kondo on Sun Dec 02, 2018 1:03 am

uznemirilo me to što vidim da je autošovinizam reč godine

_____
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 1:04 am

kondo, uopšte se ne radi o tome šta bi bilo kad bi bilo (a kralj Pera je te 1918. teško mogao da pobode prst u sopstveno dupe a kamoli barjak negde) već o tome da mi danas, posle toiko godina, nemamo ozbiljnu analizu i ozbiljno promišljanje o Jugoslaviji, nekakvu ozbiljnu intelektualnu debatu o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, već nacionalisti kukaju o istorijskim zabludama, komunjare komunjare i obelaćaišu, dok Nedeljnik i slični mediji bombarduju nekakvim glupavim crticama i reminiscencijama redikula kao što su Dule Savić ili Leon Kojen.

_____
Kondo

Post by Kondo on Sun Dec 02, 2018 1:08 am

pa nećemo je nikada ni imati a za to je najviše kriva tvoja da prostiš struka koja se nikada nije izbavila iz ralja dve dijametralne jugoslavije pa u zavisnosti od toga imamo dve nespojive analize.

_____
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 1:08 am

evo rekla struka svoje, raziđimo se drugovi

_____
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 1:17 am

Kondo wrote:pa nećemo je nikada ni imati a za to je najviše kriva tvoja da prostiš struka koja se nikada nije izbavila iz ralja dve dijametralne jugoslavije pa u zavisnosti od toga imamo dve nespojive analize.

ne brt, nije struka problem, odnosno jeste ali u manjoj meri nego mnogošta drugo. i u SFRJ i u kasnijem periodu je nastalo mnogo odličnih, objektivnih i veoma pronicljivih analiza brojnih aspekata obe jugoslovenske države. problem je što se to ne čita, što se o tome ne razmišlja, što se stvari gledaju ili isključivo iz lične životne ili ideološke perspektive i što su ideologizovani narativi zapravo jedini koji uopšte i mogu da dopreju do nekog većeg broja ušiju.

_____
Kondo

Post by Kondo on Sun Dec 02, 2018 1:49 am

mene zanimaju analize prve jugoslavije/kshs. ja o toj zemlji ne znam ništa a ne verujem komunističkoj mitomaniji o njoj. ovu drugu sam živeo duže od polovine njena života pa ponešto i kapiram.

inače se slažem sa jovićem da je makar i uz tešku represiju trebalo napraviti jugoslovensku naciju, kao izraelsku ili američku. za to je sa komunistima bilo prekasno, oni su vrlo mešetarili na nacionalnom identitu. od 1918, ćao.

_____
Zuper

Post by Zuper on Sun Dec 02, 2018 2:29 am

Gargantua wrote:Tanasić se raspisao, ima svašta

http://www.nspm.rs/kuda-ide-srbija/10-neprijatnih-istina-o-jugoslaviji-%E2%80%93-i-zasto-srbi-nemaju-razloga-da-je-se-stide.html

Prilicno dobar presek, sa nekim manjkavositima tipa

Како је време пролазило, и како је СФРЈ трулила изнутра, ова антиколонијална традиција се све више претварала у празну позу, уступајући место једном снисходљивом и клијентистичком односу према западном империјализму.

To nije tako jednostavno. Ima unutrasnju ekonomsku i politicku dinamiku i znacaj Jugoslavije u spoljnoj politiici...
Ali nije na losem tragu razmisljanja.
Gargantua

Post by Gargantua on Sun Dec 02, 2018 8:37 am

Nikolaidis, odron mozga

https://www.portalnovosti.com/yubilej-spasili-su-nas-komunisti
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 9:35 am

Kondo wrote:mene zanimaju analize prve jugoslavije/kshs. ja o toj zemlji ne znam ništa a ne verujem komunističkoj mitomaniji o njoj. ovu drugu sam živeo duže od polovine njena života pa ponešto i kapiram.

inače se slažem sa jovićem da je makar i uz tešku represiju trebalo napraviti jugoslovensku naciju, kao izraelsku ili američku. za to je sa komunistima bilo prekasno, oni su vrlo mešetarili na nacionalnom identitu. od 1918, ćao.

ok, uzmi iz biblioteke knjigu Ljubodraga Dimića Kulturna politika Kraljevine Jugoslavije u 3 toma i kreni sa tim. ja ću ovde okačiti ponešto što imam.

_____
bruno sulak

Post by bruno sulak on Sun Dec 02, 2018 9:41 am

kako je jugoslavija "odustala" od anti-kolonijalizma i anti-imperijalizma? lupa nt. pocne suvislo ali igra za svoju publiku pa se pogubi.

_____
The law provides us structure to guide us through paralyzing and trying times. But it requires us a vision to its procedures and higher purposes. Before we assume our respective roles in this enduring drama just let me say that when these frail shadows we inhabit now have quit the stage we'll meet and raise a glass again together in Valhalla.
Gargantua

Post by Gargantua on Sun Dec 02, 2018 9:54 am

Pa da.

Omašio je prostu stvar - kada je niz zemalja, bivših kolonija, stekao kakvu-takvu a formalnu nezavisnost, ušao u UN i bar na nekoj ravni postao ravnopravan član MZ, tema anti-kolonijalizma je morala da se menja pod pritiskom realnosti. Može da mutira u temu ekonomske eksploatacije ili čega već, ali ne može se voditi ista anti-kolonijalna politika 1965. i 1985.

Za Jugoslaviju, tj. njenu spoljnu politiku je to postao problem, ali to je druga priča. 

A tvist na kraju tog dela

Ова илузија показала се фаталном када је пар година касније западни империјализам покуцао и на врата Југославије, где их је локална грађанска елита оберучке дочекала са снисходљивошћу колонијалних домородаца, падајући ничице пред њиховом благонаклоношћу, богатством, и „цивилизацијским вредностима“, уместо да их најури као наследнике аустроугарских и немачких колонизатора који су већ у њиховој земљи посејали и више него довољно зла. Неуспех да се овај здрави антиколонијални став очува у Југославији представља јој један од крупних неуспеха српског народа...

je baš krš kulturalizacija politike.
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 10:15 am

Bogdan Krizman - Vanjska politika jugoslavenske države

_____
Quincy Endicott

Post by Quincy Endicott on Sun Dec 02, 2018 10:27 am

evo ga dokumentarac, probaću da ga pogledam danas

_____
Gargantua

Post by Gargantua on Sun Dec 02, 2018 12:52 pm

Zaključak je da je Srbija posle 100 godina tamo isto gde je bila pre Jugoslavije, doduše za ono se kaže "neintegrisan narod" a ovo danas "dezintegrisan".
Gargantua

Post by Gargantua on Sun Dec 02, 2018 2:31 pm

U suštini je ok film, ima različitih uglova gledanja, vredi pogledati.
Kondo

Post by Kondo on Sun Dec 02, 2018 2:43 pm

bruno sulak wrote:kako je jugoslavija "odustala" od anti-kolonijalizma i anti-imperijalizma? lupa nt. pocne suvislo ali igra za svoju publiku pa se pogubi.

pa ante markovic valjda

_____
паће

Post by паће on Sun Dec 02, 2018 2:54 pm

Kondo wrote:
bruno sulak wrote:kako je jugoslavija "odustala" od anti-kolonijalizma i anti-imperijalizma? lupa nt. pocne suvislo ali igra za svoju publiku pa se pogubi.

pa ante markovic valjda

А то као чим је публика почела да се разилази, глумци престали да се држе текста?

_____
Сендвич за зубе!
Where are you taking all those looks?

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Feb 17, 2019 11:21 am