Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    istorijski fragmenti

    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Sun Jun 16, 2019 10:21 pm

    паће wrote:Могу... ма у ствари не могу да замислим како ли у Ватикану пизде већ вековима како су успели да се прошире на запад до Огњене земље, па још имају и избачених одељења којегде по далеком истоку, ал на најближи исток... јебига, до неких делова Бе&Ха, ајд још углавном Мађарска и скроз Пољска и крај.

    Ima katolicka crkva i u Nisu i u Aleksincu.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Zuper Sun Jun 16, 2019 10:21 pm

    Srbi i Hrvati od dolaska na Hemus nisu bili isti samo su razmenili geografski mesta u odnosu na prapostojbinu. Imali su drugaciju istoriju razvoja drzave i drustva. Drugacije uticaje.
    Dok je Venecija bila strah i trepet za Hrvate, Srbi su muku mucili sa Bulgarima...
    Dok su Hrvati bili pod Francima i delom Vizantijom, Srbi su bili pod Vizantijom...
    Dok su Hrvati osvojeni od Ugara, Srbija je tek kretala da stvori relativno mocnu drzavu.

    Cak je jezik bio prilicno razlicit ali istroijski je sve islo prema Dubrovniku i Istocnoj Hercegovini...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jun 16, 2019 10:23 pm

    Quincy Endicott wrote:
    KinderLad wrote:Za to sto Srbi i Hrvati nisu, ako ne 1 narod, a onda bar u prisnim i normalnim odnosima krive su "pustinjske sekte". I to ipak daleko vise rimska od grcke/srpske, mada je i ova imala "momente". To je prosto tako.

    Da, ali i unutrasnja politicka dinamika Habsburske monarhije.

    Pa...da.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Sun Jun 16, 2019 10:24 pm

    Takodje, katolicka crkva, bar ovde, nije uopste jedinstvena organizacija. U KSHS se mogu prepoznati bar tri struje - prohabsburski visi kler, narodnjacki popovi i fratri po kamenjarskim pripizdinama i talijanasi u Primorju i Dalmaciji.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Sun Jun 16, 2019 10:25 pm

    KinderLad wrote:
    Quincy Endicott wrote:

    Da, ali i unutrasnja politicka dinamika Habsburske monarhije.

    Pa...da.

    Evo recimo, ja mislim da je status krajisnika bila jedna od vecih tacaka istorijskog razdora izmedju Srba i Hrvata.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Zuper Sun Jun 16, 2019 10:28 pm

    Statuta Valachorum serija autonomija za Srbe od 1608 potpisane od Beca...

    Srbi odjednom postadose slobodni od hrvatskih kmetova iako su doseljavanj u Vojnu krajinu...


    Last edited by Zuper on Sun Jun 16, 2019 10:31 pm; edited 1 time in total
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jun 16, 2019 10:30 pm

    Quincy Endicott wrote:
    KinderLad wrote:

    Pa...da.

    Evo recimo, ja mislim da je status krajisnika bila jedna od vecih tacaka istorijskog razdora izmedju Srba i Hrvata.  

    Definitivno. Ali i tu postoji verska komponenta. Nisu oni dobili taj status (krvavo placen, naravno), kao "Srbi", nego, sustinski, kao pravoslavni. Ali, nisam mislio da idem toliko daleko. Zapravno sam mislio na nacije, o kojima, tradicionalno, ne bih govorio u tipa 17. veku. Mislim, to je ipak nesto drugo. Mislio sam pre svega od Marije Terezije. Najdalje. Mislim, ok, naravno, istorijske okolnosti, neuspeh dubljeg prodora Austrije u Osmansko carstvo i sve ostalo.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Zuper Sun Jun 16, 2019 10:32 pm

    KinderLad wrote:
    Quincy Endicott wrote:

    Evo recimo, ja mislim da je status krajisnika bila jedna od vecih tacaka istorijskog razdora izmedju Srba i Hrvata.  

    Definitivno. Ali i tu postoji verska komponenta. Nisu oni dobili taj status (krvavo placen, naravno), kao "Srbi", nego, sustinski, kao pravoslavni. Ali, nisam mislio da idem toliko daleko. Zapravno sam mislio na nacije, o kojima, tradicionalno, ne bih govorio u tipa 17. veku. Mislim, to je ipak nesto drugo. Mislio sam pre svega od Marije Terezije. Najdalje. Mislim, ok, naravno, istorijske okolnosti, neuspeh dubljeg prodora Austrije u Osmansko carstvo i sve ostalo.

    Mogli su oni dalje ali su kalkulisali sa pravoslavnim elementom...Austrija je bila katolicka zabokrecina, znaju to ceski i slovenacki protestanti...
    Koliko puta su nas samo prodali i izazvali strasna stradanja od 17 veka, dodju do Skoplja pa nazad...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Sun Jun 16, 2019 10:36 pm

    Zuper wrote:
    KinderLad wrote:

    Definitivno. Ali i tu postoji verska komponenta. Nisu oni dobili taj status (krvavo placen, naravno), kao "Srbi", nego, sustinski, kao pravoslavni. Ali, nisam mislio da idem toliko daleko. Zapravno sam mislio na nacije, o kojima, tradicionalno, ne bih govorio u tipa 17. veku. Mislim, to je ipak nesto drugo. Mislio sam pre svega od Marije Terezije. Najdalje. Mislim, ok, naravno, istorijske okolnosti, neuspeh dubljeg prodora Austrije u Osmansko carstvo i sve ostalo.

    Mogli su oni dalje ali su kalkulisali sa pravoslavnim elementom...Austrija je bila katolicka zabokrecina, znaju to ceski i slovenacki protestanti...
    Koliko puta su nas samo prodali i izazvali strasna stradanja od 17 veka, dodju do Skoplja pa nazad...

    Jbt, ko da oni nisu hteli da osvoje sve sto mogu. Ali nisu mogli, zasli su preduboko. Ali preokret se desio sa Marijom Terezijom. Tu oni sustinski odustaju od Imperije, jer "imperium" po definiciji ima nagon da "guta" razlicite kulture, religije i ostalo.
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Mon Jun 17, 2019 5:48 am

    Quincy Endicott wrote:
    паће wrote:Могу... ма у ствари не могу да замислим како ли у Ватикану пизде већ вековима како су успели да се прошире на запад до Огњене земље, па још имају и избачених одељења којегде по далеком истоку, ал на најближи исток... јебига, до неких делова Бе&Ха, ајд још углавном Мађарска и скроз Пољска и крај.

    Ima katolicka crkva i u Nisu i u Aleksincu.

    Није на власти.


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Zuper Mon Jun 17, 2019 11:34 am

    KinderLad wrote:
    Zuper wrote:

    Mogli su oni dalje ali su kalkulisali sa pravoslavnim elementom...Austrija je bila katolicka zabokrecina, znaju to ceski i slovenacki protestanti...
    Koliko puta su nas samo prodali i izazvali strasna stradanja od 17 veka, dodju do Skoplja pa nazad...

    Jbt, ko da oni nisu hteli da osvoje sve sto mogu. Ali nisu mogli, zasli su preduboko. Ali preokret se desio sa Marijom Terezijom. Tu oni sustinski odustaju od Imperije, jer "imperium" po definiciji ima nagon da "guta" razlicite kulture, religije i ostalo.

    Nisu zasli preduboko.
    Konkretno kada su uzeli dobar deo Sumadije i Beograd 1789, Kocina Krajina,

    istorijski fragmenti - Page 22 640px-Kocina_krajina02

    Nisu se povukli zbog Osmanlija vec zbog straha od Pruske koja je pretila kao zastitnik Turaka...

    Kada su formirali Kraljevinu Srbiju pod krunom Habzburga vladali su 22 godine(1717-1739, po Beogradskoj tvrdjavi i okolini, pod zemljom, imao dosta ostataka tog perioda sa sve izgradjenim kapijama) ali jajare kakvi su bili nisu hteli da se preterano bore za Srbiju pa su Turci dovukli duplo vise vojske u Bici kod Grocke 1739 a onda nas Bec prodao i povukao se da bi obustavili uspehe Rusa, sa kojima su bili saveznici...

    istorijski fragmenti - Page 22 466px-Tamis_banat1718_1739

    A kada je trebao da krene prvi Ustanak 1804, molili smo Bec da nas podrzi, sto su odbili...

    O zalazenju duboko samo moze da se govori 1689, kada dolaze do Skoplja...

    I svaki put kada bi se povukli bi izazvali veliko stradanje Srba zbog osvete Osmanlija i izbeglice...jer topovsko meso nisu bile svabe vec lokalni Srbi koji su bili saveznici "brace hriscanske" dok su komandanti bili razni Eugeni Savojski koji su se proslavili i udarali recke za svoje feudalne posede...
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Jun 17, 2019 12:23 pm

    O zalazenju duboko samo moze da se govori 1689, kada dolaze do Skoplja...

    Pa o tome i pricam. Kraj 18.v. je nesto drugo, vec su poceli da traze dogovor sa Rusima o podeli interesnih sfera na Balkanu na primer. 

    I sad vec ides gore dole po 18. veku bez reda i poretka. Jedno je Savojski, drugo je Kocina krajina. Za vreme Savojskog su i dalje imali nameru da se ozbiljno bave prodorom na jug. Ne kao 30 godina pre, ali i dalje nesto. 

    Politika Beca mu posle dodje ko neka daleka prothodnica EU - ne zna sta tacno da radi sa Balkanom. I dok se smisli, situacija se promeni i prodje voz. 

    Ali glavna linija je sledeca: kako jaca uticaj klera u Carstvu i kako se Habzburzi sve vise povlace sa severa, to se Bec vise pojavljuje u ulozi osvajaca, umesto, bar "faux", oslobodilaca. Mislim, to je 200 godina, ali to je u naaaajsirem.  Inicijalno, Mleci su bili daleeeko vise prozelitisticki nastrojeni od Habzburga. A 1804, to je vec nesto sasvim drugo. Postoji vec strah od nekakve juznoslovenske drzavei posebno od moguce uloge Rusije, od ideja francuske revolucije, itd.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Mon Jun 17, 2019 5:14 pm

    Lako je Banu Jelačiću kao Srbijancu da izigrava toleranciju i ljubav među Srbljem i med Kroatom.
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Mon Jun 17, 2019 8:02 pm

    Kako je Jelacic Srbijanac?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Jun 17, 2019 8:08 pm

    Pola Sremac, pola Njemac
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nino Quincampoix Mon Jun 17, 2019 8:13 pm

    Pa nije Sremac nego Licanin, a Petrovaradin je bio u sastavu Krajine, otac mu je isto bio granicarski kapetan.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49673
    Join date : 2017-11-16

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Nektivni Ugnelj Mon Jun 17, 2019 8:15 pm

    Znam, ali to se ne rimuje  istorijski fragmenti - Page 22 1861198401
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Tue Jun 18, 2019 12:15 am

    Quincy Endicott wrote:Kako je Jelacic Srbijanac?


    Pa lepo, rodjen je na teritoriji Srbije, po hrvatskom kriterijumu - Srbijanac  istorijski fragmenti - Page 22 2952840586

    Nazivaju i Teslu Hrvatom, koji Hrvatske video nije. istorijski fragmenti - Page 22 2348298330
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Zuper Tue Jun 18, 2019 4:58 pm

    KinderLad wrote:
    O zalazenju duboko samo moze da se govori 1689, kada dolaze do Skoplja...

    Pa o tome i pricam. Kraj 18.v. je nesto drugo, vec su poceli da traze dogovor sa Rusima o podeli interesnih sfera na Balkanu na primer. 

    I sad vec ides gore dole po 18. veku bez reda i poretka. Jedno je Savojski, drugo je Kocina krajina. Za vreme Savojskog su i dalje imali nameru da se ozbiljno bave prodorom na jug. Ne kao 30 godina pre, ali i dalje nesto. 

    Politika Beca mu posle dodje ko neka daleka prothodnica EU - ne zna sta tacno da radi sa Balkanom. I dok se smisli, situacija se promeni i prodje voz. 

    Ali glavna linija je sledeca: kako jaca uticaj klera u Carstvu i kako se Habzburzi sve vise povlace sa severa, to se Bec vise pojavljuje u ulozi osvajaca, umesto, bar "faux", oslobodilaca. Mislim, to je 200 godina, ali to je u naaaajsirem.  Inicijalno, Mleci su bili daleeeko vise prozelitisticki nastrojeni od Habzburga. A 1804, to je vec nesto sasvim drugo. Postoji vec strah od nekakve juznoslovenske drzavei posebno od moguce uloge Rusije, od ideja francuske revolucije, itd.

    Ispada da Habzburzi u 17. veku nisu bili zastitnici katolicanstva...Osim sto su slali kroate u ime pape, kao topovsko meso, na sever, Germaniju, u Tridesetogodisnjem ratu da se bore protivu brace protestantske(zli jezici kazu da su neki protestanti po Germaniji pisali: spasi nas Boze kuge i kroata; ali to su zli jezici). Habzburzi su bili simbol katolicanstva od Beca do Madrida...
    U to ime bi tu i tamo poklali neke protestante po Bohemiji kod dragog mi Luje, zato Cesi mnogo vole i veruju u papu...Je l tako Lujo?
    I neke slovenacke protestante ali Jansa ipak vise voli papu od Svejka.

    Nego, Prvi ustanak 1804

    istorijski fragmenti - Page 22 DA8ZCp5
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sotir Sat Jun 22, 2019 10:03 am

    Iranska karikatura iz 1943.istorijski fragmenti - Page 22 BJ-PGuyN5Nw
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Erős Pista Sat Jun 22, 2019 10:29 am

    istorijski fragmenti - Page 22 3579118792 istorijski fragmenti - Page 22 3579118792 istorijski fragmenti - Page 22 3579118792


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Filipenko Sat Jun 22, 2019 10:30 am

    Da, prepoznatljivo britansko herojstvo biti prvi u jurisu...
    паће

    Posts : 39822
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by паће Sat Jun 22, 2019 10:43 am

    Мусолини пао с коња... јел' ово пре или после капитулације?


    _____
       I've seen hot chocolate, when mom would melt it for the icing on the cake. It's too hot to drink, and when it cools down enough it's not liquid. You can not drink hot chocolate.
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Guest Sat Jun 22, 2019 10:50 am

    Vjerovatno poslije, u Musolinija je zabodena strijela, a nema ni krsta na italijanskoj zastavi.


    Da mi je zidnjak sa ovom slikom.
    Ferenc Puskás

    Posts : 11548
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Ferenc Puskás Sat Jun 22, 2019 1:35 pm

    fikret selimbašić wrote:
    zidnjak 
    Auh otkad nisam čuo ovu riječ niti vidio pomenuti predmet. Moji su imali zidnjak s paunom. istorijski fragmenti - Page 22 1233199462  A u valjanim muslimanskim kućama su bili s Kabom, donešeni s hadža.


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.

    istorijski fragmenti - Page 22 Empty Re: istorijski fragmenti

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 10:02 pm