Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Sirija, početak regionalnog rata

    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Zuper Wed May 01, 2019 10:53 am

    Ima nafte, ima sve...



    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49941
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Wed May 01, 2019 2:06 pm

    The United States was “not in a bad situation” in Syria, Mulroy said, adding that the country has “ a very capable partner,” referring to the predominantly-Kurdish Syrian Democratic Forces (SDF.)

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 903208043
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Wed May 01, 2019 2:57 pm

    & the territory contains “a lot of the oil resources & arable land.”  

    Ovaj deo si propustio, ili ga ne podrzavas, posto za tebe postoji samo prvi deo recenice?
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Wed May 01, 2019 3:22 pm

    Sirija ostaje u rukama Asada, budalaštine kao "Arapsko proleće" su bile ništa. Ko se tim delom sveta bavi, ne zna gde mu je dupe a gde glava.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49941
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Wed May 01, 2019 3:36 pm

    Filipenko wrote:
    & the territory contains “a lot of the oil resources & arable land.”  

    Ovaj deo si propustio, ili ga ne podrzavas, posto za tebe postoji samo prvi deo recenice?

    pa ok
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Wed May 01, 2019 3:51 pm

    Pa jebem li ga, meni tako kad kvotujes - a deluje mi da to radis cesto u poslednje vreme. Kao da npr. ja kvotujem "Videvši da je teritorijama Ukrajine i južne Rusije zavladala glad, sovjetsko rukovodstvo je predzelo mere" i to podržim sa  Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 903208043, a izostavim ostatak rečenice "...da silom pokupi i ostatak žita i strelja neposlušne." što, priznaćeš, unekoliko menja kontekst.
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49941
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Wed May 01, 2019 4:12 pm

    Filipenko wrote:Pa jebem li ga, meni tako kad kvotujes - a deluje mi da to radis cesto u poslednje vreme. Kao da npr. ja kvotujem "Videvši da je teritorijama Ukrajine i južne Rusije zavladala glad, sovjetsko rukovodstvo je predzelo mere" i to podržim sa  Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 903208043, a izostavim ostatak rečenice "...da silom pokupi i ostatak žita i strelja neposlušne." što, priznaćeš, unekoliko menja kontekst.

    Pa ne, mislim, ne mislis valjda da verujem da su US trupe negde deda mrazovi. Naravno da se razlozi zasto nesto rade dele na prozaicne i jos prozaicnije.
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Wed May 01, 2019 4:17 pm

    ok, ali onda daj da se ne zajebavamo sa demokratijom
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49941
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Wed May 01, 2019 4:20 pm

    ne razumem
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by паће Wed May 01, 2019 6:38 pm

    Постоје различите вредности речи демократија, а најпопуларнија је "власт која признаје интересе САД као важније од својих". Аналогна дефиниција постоји за власти које се популарно називају режимима.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.
    No Country

    Posts : 11046
    Join date : 2015-05-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by No Country Wed May 01, 2019 7:13 pm

    Тоето, демократију појео цинизам. Па сад изволи, живи ти у томе.


    _____
    Међутим у Србији-мук, када вам кажем-мук!
    Sergen Yalçın

    Posts : 2412
    Join date : 2014-10-31

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Sergen Yalçın Wed May 01, 2019 7:14 pm

    uopste nema veze nafta.


    _____
    I don't have pet peeves, I have major psychotic fucking hatreds
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Ointagru Unartan Wed May 01, 2019 7:20 pm

    Sirija je  nekada proizvodila oko 380 000 barila nafte dnevno, trenutno se na podrucju pod kontrolom vlade proizvodi oko 24 000 barila (domaca potraznja je 120 000 barila, sto znaci da se nafta mora uvoziti, uvoze je od 2012, iz Irana). Kurdi proizvode jos toliko, s tim da deo po dogovoru vracaju Asadu. Jasno je da je  SAD-u, sa proizvodnjom od tricavih 12 miliona barila nafte dnevno, strateski interes da se dokopa tih nekoliko naftnih polja u Siriji.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Wed May 01, 2019 7:50 pm

    u Srbiji je o tome nemoguce razgovarati. postoji ideja da se apsolutno sve na svetu desava zbog energenata i svi razgovori se svedu na to. ja digao ruke pre vise godina.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Zuper Wed May 01, 2019 7:59 pm

    Nije to rekao niko iz Srbije vec predstavnik administracije iz Vosingtona.
    Gargamel

    Posts : 1021
    Join date : 2015-01-09

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Gargamel Wed May 01, 2019 8:04 pm

    Ointagru Unartan wrote:Sirija je  nekada proizvodila oko 380 000 barila nafte dnevno, trenutno se na podrucju pod kontrolom vlade proizvodi oko 24 000 barila (domaca potraznja je 120 000 barila, sto znaci da se nafta mora uvoziti, uvoze je od 2012, iz Irana). Kurdi proizvode jos toliko, s tim da deo po dogovoru vracaju Asadu. Jasno je da je  SAD-u, sa proizvodnjom od tricavih 12 miliona barila nafte dnevno, strateski interes da se dokopa tih nekoliko naftnih polja u Siriji.
    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 2592958355

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Image
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Zuper Wed May 01, 2019 8:16 pm

    Nego, sta se desilo sa gospodinom Hasogijem?
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49941
    Join date : 2017-11-16

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Nektivni Ugnelj Wed May 01, 2019 8:16 pm

    Ja sam samo napomenuo da niko normalan ne veruje da je altruizam u pitanju. Interesi nekakvi su sigurno. Samo ne vidim u cemu je tu skandal. Plus, (ali samo plus, ne glavni razlog) oni su im od svih koji su tamo verovatno ipak i najsimpaticniji. Verovatno. Po sistemu oni su pravili najmanje raznih gluposti. Pravili su ih, ali manje od drugih.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Wed May 01, 2019 8:18 pm

    Creepy Uncle wrote:u Srbiji je o tome nemoguce razgovarati. postoji ideja da se apsolutno sve na svetu desava zbog energenata i svi razgovori se svedu na to. ja digao ruke pre vise godina.


    Osim sto je rekao covek iz Vasingtona, a ne mi, cinicni Srbi. Osim toga, nije kao da se glavne stvari na svetu ne desavaju zbog energenata. Posebno kada se stvari posmatraju tako da se ukljuce uranijum, ugalj i slicne stvarcice, pa i - kao sto rece opet taj iz Vasingtona - obradiva zemlja. Ulazimo u doba ratova za resurse u plemenskom smislu te reci, napravili smo full circle, tek ce da bude picvajza sirom sveta.
    Anonymous
    Guest

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Guest Wed May 01, 2019 8:37 pm

    potouno je jasno šta je rekao ali mora da se a) prati link i b) čita s razumevanjem
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Filipenko Wed May 01, 2019 8:47 pm

    Inace, imam teoriju (dakle, Srbin sam) da je Amerima zapravo status skvo odlican. Njima je bitno da energenti ne izlaze iz Venecuele, da je unutra sve pod sankcijama, a oni ce pre ili kasnije doci™ po te energente i sve zive rezerve kada zemlju vec budu naterali u kolaps.

    Da, bazira se teorija na energiji/nafti.

    edit: jedino moze biti problematicno kako ce ostatak Juzne Amerike reagovati na kolonizatora sa severa u situaciji kada vise nemaju energente sto ce da eksplodira u narednih par godina i da li ce otkazati poslusnost, ali kontam da Ameri racunaju da to drze pod kontrolom.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Ointagru Unartan Wed May 01, 2019 8:57 pm

    KinderLad wrote:Ja sam samo napomenuo da niko normalan ne veruje da je altruizam u pitanju. Interesi nekakvi su sigurno. Samo ne vidim u cemu je tu skandal. Plus, (ali samo plus, ne glavni razlog) oni su im od svih koji su tamo verovatno ipak i najsimpaticniji. Verovatno. Po sistemu oni su pravili najmanje raznih gluposti. Pravili su ih, ali manje od drugih.

    Sigurno je da su interesi u pitanju. Na prvu loptu, oblast koju kontrolisu Kurdi im je bitna iz istog razloga zbog kojeg imaju bazu u Al-Tanfu, u sred pustinje, gde nema ni nafte, ni obradive zemlje, a taj razlog je vojno prisustvo Irana u Siriji, koje predstavlja pretnju za Izrael. Oblasti gde je SDF, kao i Al-Tanf, otezavaju protok vojske i materijala izmedju Irana i Asadovog dela Sirije, a mogli bi posluziti i u slucaju rata.


    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Ointagru Unartan

    Posts : 6735
    Join date : 2012-02-11

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Ointagru Unartan Wed May 01, 2019 9:06 pm

    Zuper wrote:Nije to rekao niko iz Srbije vec predstavnik administracije iz Vosingtona.

    Filipenko wrote:
    Creepy Uncle wrote:u Srbiji je o tome nemoguce razgovarati. postoji ideja da se apsolutno sve na svetu desava zbog energenata i svi razgovori se svedu na to. ja digao ruke pre vise godina.


    Osim sto je rekao covek iz Vasingtona, a ne mi, cinicni Srbi. Osim toga, nije kao da se glavne stvari na svetu ne desavaju zbog energenata. Posebno kada se stvari posmatraju tako da se ukljuce uranijum, ugalj i slicne stvarcice, pa i - kao sto rece opet taj iz Vasingtona - obradiva zemlja. Ulazimo u doba ratova za resurse u plemenskom smislu te reci, napravili smo full circle, tek ce da bude picvajza sirom sveta.

    Nije rekao covek iz Vasingtona, nego covek sa Tvitera. Covek iz Vasingtona je rekao sledece:


    WE HAVE A CAPABLE PARTNER, THEY HAVE THE TERRITORY THAT CONTROLS A LOT OF THE OIL RESOURCES, AND WE ARE THERE WITH THEM. AND WE ARE -- WE DO EXPECT TO BE THERE FOR THE LONG HAUL. AND OUR PRESENCE, ALTHOUGH MILITARY PRESENCE IS ONLY THERE TO ENSURE THE ENDURING DEFEAT OF ISIS, IT DOES PROVIDE OUR DIPLOMATS INFLUENCE. WHEN THEY -- WE HAVE SEVERAL OBJECTIVES IN SYRIA, ONLY ONE OF THEM IS TO DEFEAT ISIS, WHEN IT COMES TO PUSHING FOR THE U.N. RESOLUTION 2254, PROT SES TO GO FORWARD, WHICH AMBASSADOR JEFFREY IS THERE AT THE HELM, HAVING US THERE IN THE NORTHEAST DOES PROVIDE LEVERAGE. WHEN IT COMES TO PUSHING BACK AGAINST THE IRANIAN CONTROLLED MILITIAS THAT ARE IN SYRIA THAT REALLY HAVE A THREAT TO A LOT OF OUR ALLIES, OUR PRESENCE IS NOT THERE FOR THAT, BUT OUR PRESENCE DOES ALLOW US A LOT OF INFLUENCE WHEN IT COMES TO DEALING WITH CONSEQUENCES.

    https://www.c-span.org/video/?460180-2/syria-middle-east-security-michael-mulroy-remarks



    _____
    "Ne morate krenuti odavde da biste dosli tamo. Moguce je krenuti odavde i vratiti se ponovo tu, ali preko onoga tamo."
    Aca Seltik, Sabrana razmisljanja o topologiji, tom cetvrti.

    My Moon Che Gavara.
    Zuper

    Posts : 10694
    Join date : 2016-06-25

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Zuper Thu May 02, 2019 12:46 am

    Primecujem da si ti na ovome elektronskom zboristu jedan od visprenih, pametnih i nadasve inteligentijih.
    паће

    Posts : 40020
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by паће Thu May 02, 2019 9:25 am

    Како се преводе та "уљана средства"?

    Јбт овај прича ко да је учио енглески од Крлоа Базде.


    _____
       I drove a škodilak before it was cool.
       Морони на власти чешће мењају правила него гаће.

    Sirija, početak regionalnog rata - Page 14 Empty Re: Sirija, početak regionalnog rata

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Fri Apr 19, 2024 10:17 am