Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Promena Ustava

    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 1:26 am

    Pod ovom vlašću i u ovakvim uslovima se ne može doneti legitiman ustav. To je jedini ispravan stav.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49675
    Join date : 2017-11-16

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 07, 2018 1:28 am

    Ma ni to nije problem. Samo mi se javlja da će taj referendum biti spakovan uz još nešto i zato sam napisao ono što sam napisao.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 1:29 am

    Svi znamo da hoće, i svi znamo uz šta, i ostajem pri stavu da to treba bojkotovati. Nijedno rešenje, nijednog problema, doneto u ovakvim uslovima nema legitimitet.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49675
    Join date : 2017-11-16

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 07, 2018 1:31 am

    William Murderface wrote:Svi znamo da hoće, i svi znamo uz šta, i ostajem pri stavu da to treba bojkotovati. Nijedno rešenje, nijednog problema, doneto u ovakvim uslovima nema legitimitet.

    To da. Ali ne verujem da će se to desiti na nivou cele, čak ni cele nesumnjivo antirežimske opozicije.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 1:32 am

    Sad razumem, i sasvim moguće da si u pravu. DS je već slao signale u tom smislu.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Filipenko Wed Mar 07, 2018 1:51 am

    Pa naravno, DS zeli ovo isto, samo malo pristojnije, ne da namece cetnik iz Kalifornije, vec gospodin iz Kalifornije.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 1:52 am

    Promena Ustava - Page 3 3579118792

    Ma oni idu u istoriju, to je gotovo, ali su još uvek parlamentarna stranka, i tim pre što više nemju emu da se nadaju mogu da ulete u zagrljaj ovima kad im zatreba oko ustava.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 8:23 am

    Sa ustavnim izmenama a propos pravosuđa se već kasni (po akcionom planu to je trebalo da bude gotovo u decembru 2017). Zato što nije bilo gotovo je dovelo do "penala" (koji je stigao ne samo zbog toga ali zbog spleta drkanja oko pg23 i 24 a to je deo toga) pa je otvoreno 2 umesto 3 predviđena poglavlja. Dalji penali slede gotovo sigurno na leto, opet iz istog razloga, pa će se otvoriti 1 a ne 3 poglavlja.

    Kosovo gotovo da nema šanse da dođe kao tema pre sredine kraja 2019, ako i tada. 

    Stoga, povezivanje u 1 referendum pravosuđa i Kosova se čini bezveznim sa stanovišta praktičnosti i koristi za vlast. Dinamika otvaranja poglavlja se već sad usporava zbog "penala" vezanih za poglavlja o pravima i sudstvu.

    Dalje, podsetimo se da za promenu ustava ne treba da izađe većina upisanih birača nego da glasa "za" većina izašlih, što je, je li, i 2 od 3 birača (nakon što se pozitivno izjasni dve trećine poslanika). Drugim rečima - bojkot ustava je besmislen sa stanovišta uticaja na rezultat, može doći samo kao politički signal.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 12:22 pm

    Ma jasno da ce referendum uspeti, samo ne treba u tome ucestvovati.


    Last edited by William Murderface on Wed Mar 07, 2018 12:36 pm; edited 1 time in total


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:34 pm

    Gargantua wrote:Sa ustavnim izmenama a propos pravosuđa se već kasni (po akcionom planu to je trebalo da bude gotovo u decembru 2017). Zato što nije bilo gotovo je dovelo do "penala" (koji je stigao ne samo zbog toga ali zbog spleta drkanja oko pg23 i 24 a to je deo toga) pa je otvoreno 2 umesto 3 predviđena poglavlja. Dalji penali slede gotovo sigurno na leto, opet iz istog razloga, pa će se otvoriti 1 a ne 3 poglavlja.

    Kosovo gotovo da nema šanse da dođe kao tema pre sredine kraja 2019, ako i tada. 

    Stoga, povezivanje u 1 referendum pravosuđa i Kosova se čini bezveznim sa stanovišta praktičnosti i koristi za vlast. Dinamika otvaranja poglavlja se već sad usporava zbog "penala" vezanih za poglavlja o pravima i sudstvu.

    Dalje, podsetimo se da za promenu ustava ne treba da izađe većina upisanih birača nego da glasa "za" većina izašlih, što je, je li, i 2 od 3 birača (nakon što se pozitivno izjasni dve trećine poslanika). Drugim rečima - bojkot ustava je besmislen sa stanovišta uticaja na rezultat, može doći samo kao politički signal.
     

    zar prosli put kad su tadic i kostunica besramno lazirali ustavni referendum nije bilo neophodno da izadje 50% (jedino je u vojvodini izaslo manje oko 44%)
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:39 pm

    Pismo pekara, frizera i bravara zabrinulo Društvo sudija


    Društvo sudija Srbije saopštilo je da u "pismu podrške" 40 organizacija Ministarstvu pravde u vezi sa Ustavnima amandmanima, koji se odnose na pravosuđe, postoji razloga za zabrinutost.

    Društvo je navelo da je zabrinjavajuće to što postoji potreba za takvm vidom "pariranja stavu grupe strukovnih i nevladinih udruženja koja su pozvala Ministarstvo da aktuelni 'Radni tekst' izmena Ustava u oblasti pravosuđa povuče iz procedure zbog brojnih slabosti".

    Društvo je navelo da se među potpisnicima "pisma podrške" osim nepravničkih udruženja "za koja se može pretpostaviti da su se na spisku našla kako bi broj bio veći", nalaze i neka pravnička, "ali već na prvi pogled personalno i interesno povezana sa Vladom, odnosno Ministarstvom pravde".

    "I oni imaju pravo da se izjasne o tome kakav pravosudni sistem žele, ali je upitno zbog čega izvršnoj vlasti treba takva podrška, na primer u slučaju kada podršku daje udruženje koje je osnovao rukovodilac jedne vladine agencije ili udruženje istaknute predstavnice jednog vladinog radnog tela", navelo je Društvo.

    Društvo sudija Srbije dodalo je i da je "teško poverovati da bi bilo ko koga zanima suština stvari mogao da poveruje da je reč o akciji koju su ta udruženja pokrenula bez znanja i podsticaja izvršne vlasti".
    Društvo je ocenilo da je potrebno voditi otvorenu debatu, a da je u sadašnjoj problem bio to što se iz predloga Ustavnih promena ne vidi koji je stav izvršne vlasti zbog čega pristupa promenama i zašto se zalaže za pojedina rešenja.

    Kao drugi problem, Društvo je navelo da rasprava nije bila otvorena, a da kada je počela da se vodi u njoj je bilo "previše neprimerenih tonova i etiketiranja".

    Društvo je navelo i da su se o rešenjima Ustavnih izmena izjasnila udruženja sudija i tužilava, polaznici Pravosudne akademije, brojne institucije unutar pravosudnog sistema i univerzitetski profesori, a da jedino nedostaje jasan stav Vlade Srbije, odnosno Ministarstva pravde.
    "Za kakvo se pravosuđe zalaže i na osnovu kojih razloga misli da će upravo predložena ustavna rešenja dovesti do takvog cilja", navodi se u saopštenju.

    Pismo upućeno ministarki pravde Neli Kuburović potpisalo je oko 40 organizacija, među kojima se mnoge ne bave pravom.

    Prema analizi Insajdera podršku je dalo udruženje Europius osnovano 2017. čiji je, jedan od zastupnika, Milica Kolaković - Bojović saradnica samog Ministarstva, pošto je imenovana na čelo Saveta za sprovođenje Akcionog plana za Poglavlje 23 vezanog i za reformu pravosuđa.

    Inicijativu je potpisalo i nekoliko udruženja građana čija je osnovna delatnost vraćanje državne imovine kroz restituciju, a nosilac ove Inicijative je Strahinja Sekulić, dugogodišnji direktor Agencije za restituciju.

    Osim ovih udruženja, Inicijativu je potpisalo i nekoliko nevladinih organizacija koje se bave socijalizacijom i edukacijom građana romske nacionalnosti, kao i mnoga udruženja preduzetnika iz raznih gradova Srbije.
    Na spisku se nalaze i pojedina udruženja građana koja čak nije moguće pronaći u registrima nadležnih institucija pod nazivom navedenim na spisku potpisnika - Udruženje invalida Srbije, Unija pekara Srbije, Udruženje građana za povraćaj imovine "Beograd", Udruženje zanatlija Srbije, Udruženje frizera Srbije, Udruženje bravara, obućara i druga.

    http://rs.n1info.com/a369695/Vesti/Drustvo-sudija-Srbije-zabrinuto-zbog-pisma-podrske-promenama-Ustava.html
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:43 pm

    ^^ Novi ustav je relaksirao pravila oko izmena ustava. Taj je 2006. donošen po propozicijama koja su tada važila (po ustavu iz 1990), sada važe neka druga.

    Pričali smo na forumu o tome kad je DP iz DJB imao neku mozgolomku oko toga.



    Član 203

    Predlog za promenu Ustava može podneti najmanje jedna trećina od ukupnog broja narodnih poslanika, predsednik Republike, Vlada i najmanje 150.000 birača.
    O promeni Ustava odlučuje Narodna skupština.
    Predlog za promenu Ustava usvaja se dvotrećinskom većinom od ukupnog broja narodnih poslanika.
    Ako ne bude postignuta potrebna većina, promeni Ustava po pitanjima sadržanim u podnetom predlogu koji nije usvojen, ne može se pristupiti u narednih godinu dana.
    Ako Narodna skupština usvoji predlog za promenu Ustava, pristupa se izradi, odnosno razmatranju akta o promeni Ustava.
    Narodna skupština usvaja akt o promeni Ustava dvotrećinskom većinom od ukupnog broja narodnih poslanika i može odlučiti da ga i građani potvrde na republičkom referendumu.
    Narodna skupština je dužna da akt o promeni Ustava stavi na republički referendum radi potvrđivanja, ako se promena Ustava odnosi na preambulu Ustava, načela Ustava, ljudska i manjinska prava i slobode, uređenje vlasti, proglašavanje ratnog i vanrednog stanja, odstupanje od ljudskih i manjinskih prava u vanrednom i ratnom stanju ili postupak za promenu Ustava.
    Kada se akt o promeni Ustava stavi na potvrđivanje, građani se na referendumu izjašnjavaju najkasnije u roku od 60 dana od dana usvajanja akta o promeni Ustava. Promena Ustava je usvojena ako je za promenu na referendumu glasala većina izašlih birača.
    Akt o promeni Ustava koji je potvrđen na republičkom referendumu stupa na snagu kada ga proglasi Narodna skupština.
    Ako Narodna skupština ne odluči da akt o promeni Ustava stavi na potvrđivanje, promena Ustava je usvojena izglasavanjem u Narodnoj skupštini, a akt o promeni Ustava stupa na snagu kada ga proglasi Narodna skupština.
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:52 pm

    propustio sam taj djb momenat, hvala na obavijesti 

    mislim da gledajuci sta se menja i kakve se nove izmene predlazu da ce uskoro i sami referendumi biti izbaceni iz propisa i upotrebe, nakon toga ce sledeci korak biti da se i kolektivnim organima vlasti oduzmu ovlascenja i prava, pa da se sve to koncetrise u ruke jednog erdogana.
    Erős Pista

    Posts : 81200
    Join date : 2012-06-10

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Erős Pista Wed Mar 07, 2018 12:54 pm

    Erdogani vole referendume. Strogo kontrolisane, naravno.


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:56 pm

    vole i torijevci  Promena Ustava - Page 3 2304934895
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:57 pm

    strogo kontrolisani vozovi referendumi. pa vole to i ovde, obicno se kolce zakuva i bude slavljenicka amtosfera

    sto bi rekli novinari rts 98 "kolo, veselje, odziv izvanredan"
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 12:59 pm

    Nema potrebe da bude strogo kontrolisan kad prosta većina izašlih pobeđuje. Kao da postoji promil šanse za nekakvu antikampanju koja bi, ne bojkotovala jer bojkot je besmislen, nego izvukla veći broj ljudi da glasa protiv.
    Filipenko

    Posts : 22555
    Join date : 2014-12-01

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Filipenko Wed Mar 07, 2018 1:19 pm

    Cekaj ja tek sada vidim, skupstina vise ne bira sudije i tuzioce i oni to nazivaju reformom koja jaca nezavisnost sudstva?  Promena Ustava - Page 3 286371741
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49675
    Join date : 2017-11-16

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 07, 2018 2:02 pm

    Filipenko wrote:Cekaj ja tek sada vidim, skupstina vise ne bira sudije i tuzioce i oni to nazivaju reformom koja jaca nezavisnost sudstva?  Promena Ustava - Page 3 286371741

    Pa formalno mozda jeste, ali u nasim uslovima malo tezi slucaj. Mislim ja nisam merodavan, meni bi parlament bio vrhovno telo za sve u drzavi Promena Ustava - Page 3 1399639816
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by beatakeshi Wed Mar 07, 2018 3:51 pm

    Promena Ustava je usvojena ako je za promenu na referendumu glasala većina izašlih birača.


    Ovo je vrhunska glupost. Ustav je pitanje opšteg društvenog saglasja, a ne neka skica koja se menja svaki čas u zavisnosti od političkog klatna.
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 4:25 pm

    Pa legitimitet prvo ide iz odluke 2/3 poslanika.

    Ne zaboravi da je to pisano delom i pod utiskom nekoliko neuspešnih predsedničkih izbora usled lošeg spiska birača i uslova od nužno 50% izašlih.

    Ideja da će, kao po starom ustavu, 50% upisanih izaći i glasati za nešto je realno nebulozna. to je preko 3 miliona ljudi, pa ne bi glasali sebi za povećanje plate a ne za neko mlaćenje o pravosuđu.
    avatar

    Posts : 18179
    Join date : 2014-12-12

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by beatakeshi Wed Mar 07, 2018 4:33 pm

    2/3 poslanika u % stanovništva (sa pravom glasa) je negde oko 30-35%. Ja to smatram za sporan legitimitet. Ne možemo da se saglasimo oko Ustava? Uredbe, pa kako došlo tako ošlo. Kad politika prestane da bude pitanje ulja i mesnog nareska onda može i Ustav. Ili novčane (ili robne) kazne za neizlazak na izbore.
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 4:36 pm

    beatakeshi wrote:2/3 poslanika u % stanovništva (sa pravom glasa) je negde oko 30-35%. Ja to smatram za sporan legitimitet. Ne možemo da se saglasimo oko Ustava? Uredbe, pa kako došlo tako ošlo. Kad politika prestane da bude pitanje ulja i mesnog nareska onda može i Ustav. Ili novčane (ili robne) kazne za neizlazak na izbore.

    + ustedeo mi slova
    Nektivni Ugnelj

    Posts : 49675
    Join date : 2017-11-16

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Nektivni Ugnelj Wed Mar 07, 2018 5:21 pm

    Srbija je zemlja koja ocigledno samo treba da prepise britanski ustav
    Anonymous
    Guest

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Guest Wed Mar 07, 2018 6:17 pm

    ^^ Otkad to ulje i narezak nisu politika?

    Promena Ustava - Page 3 Empty Re: Promena Ustava

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu Mar 28, 2024 11:21 pm