Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

    Pustinjske sekte

    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Fri 21 Jun 2019, 16:55

    Pustinjske sekte - Page 4 60809017_1300796770089844_3418614025666166784_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_oc=AQlJ_OfsT8HnTxu09zuQO7pSrtm_gcr5KEX6xUhizuaKAMewNEkX88nzovDBBSGIjcs&_nc_ht=scontent.fbeg4-1
    avatar

    Posts : 10317
    Join date : 2012-02-10

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Nino Quincampoix Fri 21 Jun 2019, 20:39

    Meni je ovo ok.
    Sotir

    Posts : 8696
    Join date : 2016-10-04

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Sotir Fri 21 Jun 2019, 20:54

    Kako si u moru njegovih gluposti našao nešto smisleno?
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Fri 21 Jun 2019, 21:04

    Safet je među pet (po uticaju možda i među tri) najpopularnijih daija. Često drži predavanja i prililčno su posjećena.



    @Sotir

    Zatro što mi se dopao svjetovni dio u odgovoru.
    ficfiric

    Posts : 33873
    Join date : 2012-02-10

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by ficfiric Wed 07 Aug 2019, 20:43

    dr. Miroljub Petrović | hfz. mr. Dževad Gološ [Javna Debata] Da li je Biblija Božija riječ ?

    Livestream, pocinje uskoro



    _____


    Uprava napolje!

    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Wed 07 Aug 2019, 20:44

    Kasni već petnaest minuta, čudi me.

    Evo ih.
    паће

    Posts : 39805
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by паће Wed 07 Aug 2019, 21:00

    Оно Г из презимена му је некад било средње слово?


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Thu 08 Aug 2019, 16:03

    Odustao sam nakon pola sata, možda i ne bi da je strim bio OK.
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Sat 17 Aug 2019, 15:19

    Tokom četverodnevnog Kurban-bajrama u Turskoj je za vrijeme klanja životinja povrijeđeno više od 35.000 ljudi, javlja Anadolu Agency (AA).

    Protekli Kurban-bajram je jedan od dva najveća praznika za muslimane, a odlikuje ga klanje životinja koje muslimani žrtvuju u znak bogobojaznosti i meso dijele rodbini, komšijama i siromašnim.
    Vjernici najčešće u vlastitom aranžmanu kolju domaće životinje, a zbog nedostatnog iskustva i opreza nerijetko dolazi do posjekotina i povreda različitih vrsta.
    Prvog dana Bajrama medicinsku pomoć širom Turske zatražilo je blizu 30.000 ljudi, saopćilo je Ministarstvo zdravstva. U preostala tri dana praznika povrijedilo se još skoro 6.000 ljudi.
    U Turskoj je zabranjeno klanje životinja na javnim mjestima, uključujući ulice, dvorišta i livade, i za takve prekršaje su predviđene novčane kazne.
    Vlasti promoviraju praksu klanja životinja u adekvatnim kompleksima, a za vrijeme Bajrama resorne službe odrede više lokaliteta za tu namjenu.
    Tokom bajramskih dana u ustanovama Hitne medicinske službe u Turskoj je radilo 130.000 medicinara koji su zbrinjavali povrijeđene mesare-amatere.


    Last edited by fikret selimbašić on Sat 17 Aug 2019, 15:21; edited 1 time in total
    bela maca

    Posts : 10959
    Join date : 2014-10-28

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by bela maca Sat 17 Aug 2019, 15:21

    to ko kod nas kad dođe sezona lubenica


    _____
    most of us probably not getting better
    but not getting better together
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Sat 17 Aug 2019, 15:23

    Mislim da bi broj povrijeđenih bio oko pola miliona da se i alkohol pije uz klanje.
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Wed 25 Dec 2019, 17:50

    Članovi džemata "Kula" u blizini Tuzle postavili su nekoliko bilborda po Kalesiji i Živinicama povodom Nove godine, a poruka koju nose bilbordi je da muslimani ne trebaju slaviti ovaj praznik.

    Inače, džemat "Kula" je svrstan u jedan od 22 paradžemata u BiH koji je odbio potpisati Protokol i prihvatili uključenje u IZ BiH, nakon čega je svrstan na listu paradžemata.

    Pustinjske sekte - Page 4 Dzemat1

    Pustinjske sekte - Page 4 Dzemat2

    Pustinjske sekte - Page 4 Dzemat3


    Da podsjetim kako je rok za gašenje tzv. paradžemata bio mart 2016.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by kondo Wed 25 Dec 2019, 17:59

    Šta su to paradžemati? Sećam se da sam se negde početkom 2000-ih izgubio po zabitima jugoistočno od Tuzle i da sam ušao u neko selo koje je, ne računajući sveže obnovljene kuće, 100% delovalo kao da sam ušao u neki orijentalni vremeplov - svi likovi u 3/4 hlačicama i hanom obojenim bradicama, žene u fulu zabrađene. Ja glupson ništa ne kapiram, spuštam prozor i pitam jednog na čistom beogradskom, izvinite put za Zvornik - 3 sekunde pauze i onda mi čovek lepo odgovorio. Only in Bosnia.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Wed 25 Dec 2019, 18:11

    Ono što se onako đuture naziva Vehabije. Zajednica koja ne priznaje IZ BIH i njihov način prakticiranja islama, oni furaju izvorni islam. Najpoznatiji od njih je onaj iz Gornje Maoče, jedan postoji i u blizini Brčkog. Raspoređeni su uglavnom po selima ili sarajevskim predgrađima. Izgradili su i objekte u kojima se okupljau i mole, ne idu ili vrlo rijetko idu u džamije koje su u sastavu IZ.  Do njihovog gašenja nije došlo i sve se nastavlja po starom, ni IZ a ni država ne zna šta i kako dalje. Nekoliko paradžemata je ugašeno, dopustili su da im molitve predvodi imam uposlenik IZ, među prvima jedan od najstarijih, onaj iz Bočinje. Broj ugašenih je puno manji od 22, ne vjerujem da ih je više od pet pristupilo IZ-u. .

    U blizni Kalesije postoje tri za koje znam, svi izgledaju slično ovom iz tvog opisa.
    kondo

    Posts : 28265
    Join date : 2015-03-20

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by kondo Wed 25 Dec 2019, 18:30

    Hvala, da vehabije nego ne baratam tim naucnim nazivima Pustinjske sekte - Page 4 1143415371

    A jel to pocinje s krajem rata ili je toga bilo i ranije. Ja se nesto kroz maglu secam da je taj kraj odakle je moj otac, Pukiš i okolina bio baš jako zaostao, pričamo o sredini sedamdesetih, i srpska i muslimanska sela isto da je to za mene kao gradsko dete baš bio poveliki šok - čini se bi to moglo biti dobro tlo za razvoj lokalnog vehabizma.


    _____
    #FreeFacu

    Дакле, волео бих да се ЈСД Партизан угаси, али не и да сви (или било који) гробар умре.
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Wed 25 Dec 2019, 19:24

    Nikad toga nije bilo prije rata, đe da bude kad je svaki imam znao da policijski doušnici pažljivo slušaju predavanja i da su mu mnoge kolege takođe doušnici. Drugo, tzv. izvorni islam zaista veze nema sa onim koji su ovdašnji muslimani praktikovali. Ovaj što se ovde primio je mješavina nekoliko ogranaka iako je formalno sunitski. U BiH je bilo i sufija i derviša, čak i neke šiitske običaje se poštovalo.

    U ratu se zametnulo, poslije rata se proširilo, vrijeme i prostor su bili idealni za to ali i pored odličnih uslova nikad nije masovno prihvaćen. Tek je stao rat, na malom prostoru nakrcana gomila naroda sa traumama iz tog rata koji je u mnogome bio i vjerski ili je bar tako shvaćen. Onda stižu misionari, što strani što ovdašnji koji su se u vrijeme rata  školovali po Saudijii, Egiptu i Jemenu. Kreću priče o podvizima mudžahedina, povratak vjeri jer vidite šta vam se dogodilo kad su vas komuniti odvojili od vaše vjere, vidite kako ste kažnjeni zbog toga i sl. Bilo je i novaca ali prije će guja noge da ti pokaže nego da ti neko od njih prizna da je novce za to primio. Kupovinu čitavih sela objašnjavaju donacijama dobrih ljudi i muslimana iz inostranstva.

    Prvi talas se upecao tad i uglavnom su to bili zaostali i traumirani ljudi. Drugi, puno zajebaniji je počeo da se priključuje otprilike od '97. Glavna tema predavanja postaje priča kako Alah sve oprašta ako se čovjek iskreno pokaje, kako nema veze šta si bio juče već kako te Alah vidi i jesi li mu odan. Tad se pojavljuje gomila njih, prilično problematične prošlosti, narkomani, sitni i manje sitni kriminalci rraznih fela, mnogi od njih protjerani iz EU, dosta Sandžaklija... Zbog takvih se to nikad nije omasovilo ali ih je bilo dovoljno da prave razna sranja.


    Jusuf Barčić, najviđenija domaća faca među misionarima, sa ekipom drugotalasnih regruta je bio na stalnoj turneji, danas džamija, sutra crkva, otvara oči i vraća na pravi put.







    Taj kraj koji pominješ dobro poznajem, kraj mog oca i moj, jesmo seljaci ali nije tolika zaostalost da bi se na to upecali Pustinjske sekte - Page 4 4101625831

    disident bi bio veliki fan njihovog foruma -Put vjernika-, ugašen je '13. ili '14. kad su se međusobno razišli na terenu u Siriji.
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Fri 31 Jan 2020, 17:39

    Daï Djakman Faré wrote:
    fikret selimbašić wrote:Vidovdan i Ajvatovica se ove godine poklapaju. Ajvatovica je par km daleko od njegovog sela.

    Jednom će, kad mu zatreba, da pomene kako mu je i Ajvaz Dedo jedan od predaka Pustinjske sekte - Page 4 4101625831
    hvala ti za ovu informaciju, nisam znao za ajvatovicu ni ajvaz dedu

    hehe aiwass dedo Pustinjske sekte - Page 4 1233199462




    Interesantna je priča o Ajvatovici. Ja sam za nju prvi put čuo predizbornog ljeta '90. Bila je važan adut na predizbornim skupovima po provniciji. Jedno od top pet obećanja za vrijeme kad se uzme vlast bilo je i ponovno održavanje te manifestacije. Dosta starijih se sjećalo Ajvatovice i kako su je komunističke vlasti ukinule. Ponovo je pokrenuta '91. predizborno obećanje je ispunjeno ali naredne godine počinje rat i manifestacija pauzira do ljeta '96.

    Tad postaje hit, zvali su je -Mali Hadž-. SDA je počela da organiziovano vodi članove i simpatizere u Prusac, omasovilo se i postalo jako popularno.

    Istovremeno se po Bosni počinju širiti učenja simpatičnih mladića iz mog prethodnog posta na ovoj temi. Za njih je to neprihvatljivo, to je širk (politeizam), paganština, zaostali običaj iz predislamskog vakta...

    Malo po malo, došlo je do smiješnih i bizarnih scena, isti oni koji su '90. mahali Ajvatovicom kao dokazom komunističkog zla i koji su je koristili kao predizborni adut za sedam-osam izbornih ciklusa (kod nas su izbori svake parne godine, opšti ili lokalni)  početkom dvijehiljaditih su krenuli da se od nje ograđuju, da je nazivaju širkom i paganštinom. Sa istim žarom i zapjenjenošću su radili i jedno i drugo.

    Svake godine vehabije i pristalice njihovog učenija uredno isprejaju bilborde na kojima se reklamira Ajvatovica. Vremenom je broj posjetilaca opadao, što zbog iseljavanja što zbog prihvatanja novih učenja i tumačenja. IZ BiH se ne odriče manifestacije i meni je drago zbog toga. Nisam nikad bio, možda nekad odem, čisto kao podrška paganskom dijelu ovdašnjeg islama. 

                                          Pustinjske sekte - Page 4 Ajvatovica+sirk
    Ferenc Puskás

    Posts : 11546
    Join date : 2014-10-27
    Location : kraljevski vinogradi

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Ferenc Puskás Fri 31 Jan 2020, 19:07

    Širk ne zvuči loše. I sam bih rado nekom podviknuo u pogodnom trenutku, širk!


    _____
    Ha rendelkezésre áll a szükséges pénz, a vége általában jó.
    Daï Djakman Faré

    Posts : 7993
    Join date : 2014-10-28
    Location : imamate of futa djallon

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Daï Djakman Faré Fri 31 Jan 2020, 19:43

    fikret selimbašić wrote:Interesantna je priča o Ajvatovici. Ja sam za nju prvi put čuo predizbornog ljeta '90. Bila je važan adut na predizbornim skupovima po provniciji. Jedno od top pet obećanja za vrijeme kad se uzme vlast bilo je i ponovno održavanje te manifestacije. Dosta starijih se sjećalo Ajvatovice i kako su je komunističke vlasti ukinule. Ponovo je pokrenuta '91. predizborno obećanje je ispunjeno ali naredne godine počinje rat i manifestacija pauzira do ljeta '96.

    Tad postaje hit, zvali su je -Mali Hadž-. SDA je počela da organiziovano vodi članove i simpatizere u Prusac, omasovilo se i postalo jako popularno.

    Istovremeno se po Bosni počinju širiti učenja simpatičnih mladića iz mog prethodnog posta na ovoj temi. Za njih je to neprihvatljivo, to je širk (politeizam), paganština, zaostali običaj iz predislamskog vakta...

    Malo po malo, došlo je do smiješnih i bizarnih scena, isti oni koji su '90. mahali Ajvatovicom kao dokazom komunističkog zla i koji su je koristili kao predizborni adut za sedam-osam izbornih ciklusa (kod nas su izbori svake parne godine, opšti ili lokalni)  početkom dvijehiljaditih su krenuli da se od nje ograđuju, da je nazivaju širkom i paganštinom. Sa istim žarom i zapjenjenošću su radili i jedno i drugo.

    Svake godine vehabije i pristalice njihovog učenija uredno isprejaju bilborde na kojima se reklamira Ajvatovica. Vremenom je broj posjetilaca opadao, što zbog iseljavanja što zbog prihvatanja novih učenja i tumačenja. IZ BiH se ne odriče manifestacije i meni je drago zbog toga. Nisam nikad bio, možda nekad odem, čisto kao podrška paganskom dijelu ovdašnjeg islama. 

                                          Pustinjske sekte - Page 4 Ajvatovica+sirk
    tooo, hvala puno na ovom super-informativnom postu Pustinjske sekte - Page 4 903208043


    _____
    i would like to talk here about The Last of Us on HBO... and yeah, yeah i know.. the world is burning but lets just all sit and talk about television. again - what else are we doing with ourselves ? we are not creating any militias. but my god we still have the content. appraising content is the american modus vivendi.. that's why we are here for. to absorb the content and then render some sort of a judgment on content. because there is a buried hope that if enough people have the right opinion about the content - the content will get better which will then flow to our structures and make the world a better place
    Anonymous
    Guest

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Guest Wed 25 Mar 2020, 10:14

    Pustinjske sekte - Page 4 ET6lTXKXsAMsABA?format=jpg&name=small
    Erős Pista

    Posts : 81186
    Join date : 2012-06-10

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Erős Pista Wed 25 Mar 2020, 10:30

    Too bad all the bars are closed...


    _____
    "Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

    Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije
    avatar

    Posts : 18178
    Join date : 2014-12-12

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by beatakeshi Wed 25 Mar 2020, 10:37

    Pustinjske sekte - Page 4 3579118792
    паће

    Posts : 39805
    Join date : 2012-02-12
    Location : имам пуну полицу књига, која ми је главна?

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by паће Wed 25 Mar 2020, 10:55

    József Csuhay wrote:Pustinjske sekte - Page 4 ET6lTXKXsAMsABA?format=jpg&name=small

    Ново покољење пајтоноваца? Делује ми да су костими из истог фундуса.


    _____
       "Baby formula", however, is not a recipe for "how to make a baby".
       срце пуца где је лепљено
    fikret selimbašić

    Posts : 9410
    Join date : 2020-06-19

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by fikret selimbašić Wed 22 Jul 2020, 15:49

    Pustinjske sekte - Page 4 110105451_1668669349969249_1741768054966343192_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=110474&_nc_ohc=NzTRe5n3cyYAX8cyAf9&_nc_ht=scontent.fsjj2-1


    _____
    Međuopštinski pustolov.

    Kijevljani, Kijevljani, paganski skupe. Da niste Mihajlika izdali, nikad Tatari Kijev ne bi zauzeli.

    A onda, kad mjehne Raspotočje, onda je jebeno.
    Janko Suvar

    Posts : 7599
    Join date : 2019-06-06

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Janko Suvar Sun 11 Oct 2020, 12:18

    Pustinjske sekte - Page 4 EkCNAJ1XYAggaXR?format=png&name=900x900

    Pustinjske sekte - Page 4 Empty Re: Pustinjske sekte

    Post by Sponsored content


      Current date/time is Thu 28 Mar 2024, 09:19