Dijaloženje

Share

Re: Dijaloženje

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 11:17 am

Vucic vodi unutrasnji dijalog (VIDEO)

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 11:59 am

За дијалог је увек тренутак. Не знам ништа о мотивима председника Александра Вучића, не знам шта је обећао и шта су од њега тражили, али пада у очи да он врло вешто стално држи иницијативу и да је он тај који поставља ствари на дневни ред.

„Није Вучић крив опозицији што су слаби. Па што никад не каже шта би радила другачије од Вучића уместо што само говори да је Вучић грозан и да они треба да буду ту уместо њега.“
Тако Љиљана Смајловић, колумнисткиња „Недељника“, објашњава зашто позив председника Србије на унутрашњи дијалог о Космету изазива поделе и пре него што је почео.
— Вучић је изнео тему и сад би опозиција требало да нам каже шта у ствари не ваља са Вучићевом политиком према Косову. Ми смо видели пре пет година кад Драган Ђилас као председник ДС-а каже: „Ја ћу да подржим Бриселски споразум, али нека Вучић призна да је то издаја“. Ви кажете да сте за издају само ако можете да окрњите неки поен противнику? Има толико лицемерја у односу Вучићевих противника. Сада треба питати његове противнике да кажу шта да се ради на Косову. Они не могу ништа да кажу јер они би радили исто што и Вучић. Они су очајни што су пали са власти зато што се нису усуђивали да вуку неке потезе које је Вучић повукао, а што му није шкодило код његове базе. Нервира их Вучић са Косовом и читава та медијска другосрбијанска елита говори: „Њега Европа и Америка трпе због Косова“. Па хајде сад ви реците шта не ваља у томе што он ради са Косовом.
Али нисмо чули који су модели у игри за неко евентуално решење.

— Тачно. Опозиција би морала да му каже: „Ти си председник, ти нам реци шта је твој план“. Они би то могли да кажу. Тешко је бранити зашто не износе свој план.
Са друге стране, његов је став разумљив — чекам да ми прво предложе шта могу, да затим видим шта је најбоље, па да искомбинујем елементе тих предлога које добијем и онда да изађем са неким конкретним предлогом.

— Кад идете у решавање неког тешког питања, ви њега морате да решавате са међународним актерима. Сваки међународни актер зна имате ли ви подршку за ово што тражите. Вучић може да каже да му је важно да види шта хоће ова нација и за шта је спремна да се бори, а он ће да се бори за јединство нације. Он је тај који треба да мануфактурише то јединство, да га гради, води… Он је довео и опозицију, и медије који га критикују, и аналитичаре који га критикују у тешку позицију јер никоме од њих не пада на памет да кажу шта би урадили. Неки хоће да кажу да је Косово изгубљено и да треба да га дамо, али их је страх од реакције јавности.
У Приштини су поздравили најаву дијалога. Да ли су и они направили корак напред?

— Не. Потпуно обрнуто. Вучић са великим комфором може да каже да жели дијалог јер тамо Аљбин Курти улази у владу. А он је рекао да неће да разговара са нама док не признамо Косово. Вучић може бити сигуран да ће нова власт на Косову бити много тврђа и непопустљивија и највероватније у почетку ништа неће бити могуће, јер ће морати да докажу да су другачији у односу на Хашима Тачија и да са њима међународна заједница не може тако лако. Борис Тадић је учинио огромне уступке са Косовом тако што је препустио Европи да решава ствар, уместо Савета безбедности, али он је то урадио у замену за безвизни режим и на томе је добио је изборе 2008. године. Косово такође жели безвизни режим, али мислим да нису спремни на уступке на које је Србија била спремна. Албанци су тврђи орах него што смо ми били.
Јединствени су. Постоји национални консензус о кључним стварима.

— Они су се борили за Косово па шта буде. Вучићу иде у корист та будућа власт на Косову зато што она неће бити под притиском да чини уступке, јер они тамо неће хтети ништа, барем по ономе што је говорио Аљбин Курти.

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 12:16 pm

_____

Post by Blind Lime Pie on Sat Jul 29, 2017 12:22 pm

glavni rekao "ne vraćajte se bez tog intervjua, ništa me ne zanima, vi ste novinari i vaše je da ubedite sagovornika". 
i eto intervjua.

_____
The four of you are three of my closest friends, and one treasured acquaintance.
Dr Sheldon Cooper

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 12:30 pm

^^

nagledaćemo se javnih nastupa i pisama podrške. ali tako valjda i treba, njihov kolač, njihov nož, oni su vlasnici "dijaloga" i rezultata, kakvi god budu bili.

pritom beslovesno laže za izbore 2008 i bezvizni režim, izbori su bili u maju, eulex je srbija prihvatila u novembru a bezvizni režim je ukinut tek u decembru 2009. no, važno je da je tadić sve "prodao zarad izbora" ali da u briselskom sporazumu i potonjim tehničkim pregovorima vučić ništa nije prodao nego je vodio valjda jedinu moguću politiku, razumimo ga, to što je pritom buldožerovao politiku, nema veze.

pu!

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 12:46 pm

Meni je ovo najbizarnije, opozicija, a ne vlast, duzna je da prva ponudi plan:

— Тачно. Опозиција би морала да му каже: „Ти си председник, ти нам реци шта је твој план“. Они би то могли да кажу. Тешко је бранити зашто не износе свој план.
Са друге стране, његов је став разумљив — чекам да ми прво предложе шта могу, да затим видим шта је најбоље, па да искомбинујем елементе тих предлога које добијем и онда да изађем са неким конкретним предлогом.

Bizarno. Upside down world.

_____

Post by Filipenko on Sat Jul 29, 2017 2:14 pm

Post by plachkica on Sat Jul 29, 2017 2:22 pm

imaš rusku aplikaciju za tviter?

Post by Hubert de Montmirail on Sat Jul 29, 2017 2:34 pm

Jezik se najbolje uči praktičnom primenom.

_____
Proud to be Scottish

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 3:22 pm

Blind Lime Pie wrote:glavni rekao "ne vraćajte se bez tog intervjua, ništa me ne zanima, vi ste novinari i vaše je da ubedite sagovornika". 
i eto intervjua.

pa to je preko cele naslovne 

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 6:15 pm

Antić: Kosovo smo već izgubili, do 2011.
Beograd -- Srbija je u vreme međunarodne ekonomske krize, u periodu od 2009. do 2011. bila prinuđena da se odrekne realnog suvereniteta, uticaja i ustanova na Kosovu.

IZVOR: TANJUG SUBOTA, 29.07.2017. | 13:35
Podeli

To je naveo Čedomir Antić i dodaje da ne vidi šta još imamo da izgubimo na Kosovu.

"Srbija je imala neke argumente za postizanje istorijskog kompromisa sa Albancima, ali mi smo te argumente izgubili, pre svega zbog slepila Demokratske stranke, nejasne politike i pseudo-konzervativizma DSS-a i nezainteresovanosti ostalih partija i socijalnog radikalizma Srpske radikalne stranke", rekao je Antić za Tanjug.

Posle 2001. godine, međunarodna zajednica je, ističe, tretirala Kosovo kao i sve ostale jugoslovenske republike.

"Prihvatili smo da Srbi ne budu nacionalna manjina i da imaju ona prava na Kosovu koja im je dao Ahtisarijev plan. Srbi imaju Zajednicu opština na Kosovu koja nema nikakva ovlasćenja. Imamo, slično, Zajedničko veće opština u Slavoniji, po Erdustskom sporazumu, koje je na nivou nevladine organizacije", objašnjava Antić.

Stoga je, za njega, sasvim jasno da danas zapravo ni nemamo "crvene linije" u vezi sa rešavanjem statusa Kosova i Metohije.

"Crvena linija" za rešavanje kosovskog pitanja mogla je, uveren je, da bude istorijski kompromis u vreme kada je, početkom osamdesetih godina prošlog veka, Dobrica Ćosić definisao ideju podele Kosova:

"To je značilo da po svim pitanjima Srbija popusti, ali i da po svim pitanjima određene ustupke daju i Albanci".

Sada, međutim, ne govorimo o statusu Srba na Kosovu ili nekoj podeli, već samo, opisuje Antić, o tome da li će se naš ambasador tamo zvati ambasador ili visoki diplomatski predstavnik i da li će na pločici ispred stolice Republike Kosovo u Ujedinjenim nacijama stajati neka tačka ili tačkica, jer smo mi tako želeli.

Istoričar napominje da je naša država pod pritiscima međunarodne zajednice učestvovala i u pregovorima koji su rezultirali Briselskim sporazumom

"Pitam se šta je nama ostalo posle Briselskog sporazuma. Ostalo je pitanje prijema Kosova u međunarodne organizacije, takođe pitanje prijema Kosova u Ujedinjene nacije", kaže Antić.

On, međutim, ukazuje da ta pitanja uopšte ne zavise od Srbije:

"Može Srbija da prizna Kosovo, a da Ruska Federacija ili Kina ne dozvole njegov prijem u Ujedinjene nacije. Po mom mišljenju, u ovakvom razvoju situacije, to bi se čak i dogodilo", ukazuje Antić.

Ideju o širem društvenom dijalogu o važnim pitanjima, poput poziva predsednika Aleksandra Vučića na takav dijalog o Kosovu i Metohiji, smatra svakako jako važnom za razvoj demokratije.

Ovo je ozbiljna ideja, kaže, jer mi nismo imali ozbiljan dijalog na nivou vlasti i i opozicije, ali i čitavog društva sve do sada.

"Sad je, međutim, pitanje koliki je manevarski prostor naše države da bilo šta učini po pitanju Kosova u ovom momentu", ukazuje Antić.

Ipak, želi da naglasi: "Vredi se boriti, sve dok nije kraj".

Ne očekuje neke smislene predloge iz dijaloga, pre svega zato što su, kako navodi, naše institucije razgrađivane od strane Miloševića i stihijskih reformi DOS-a.

"Većina ljudi koji budu došli na dijalog o Kosovu iskoristiće priliku da se predstave kao na nekom feudalnom saboru, gde svi dolaze da vide i budu viđeni. Najopasnije je da ljudi govore unutar tog dijaloga ono što se od njih očekuje, da bi zadržali postojeće privilegije ili pribavili nove", smatra Antić.

Predviđa i da će doći do promene Ustava Srbije, mada ga čudi da je predsednik Vučić pokrenuo tu inicijativu samo dva meseca pošto se zakleo na tom ustavu.

"U ustavu se Kosovo pominje samo na dva mesta: u preambuli i zakletvi predsednika", ukazao je Antić. Verujem da je cela priča oko dijaloga put ka izlasku u susret svim zahtevima koje SAD i Evropska Unija imaju prema Srbiji po pitanju Kosova i to Vučić čini sa mesta predsednika, jer veruje da je to najkorisnije i najbezbednije za zemlju u ovom trenutku", zaključuje Antić.

Kaže Čeda predsednik pozvao na dijalog, jadničak, trudi se, a ovamo je u negativnom kontekstu pobrojao sve ostale.

Post by No Country on Sat Jul 29, 2017 6:30 pm

Ово к'о да је недајбоже Тито позвао на "дијалог", а онда сви око њега папагајишу. The echo chamber, и уједно најбољи доказ зашто никаквог дијалога неће ни бити. Уништио си ти, батице, инфраструктуру за било какав дијалог.

Него - зашто баш сада? Шта кажу теорије?

Post by Filipenko on Sat Jul 29, 2017 6:47 pm

No Country wrote:Тито позвао на "дијалог"

Tok dijaloga:

"Zdravo, drugovi,

ti to, ti to, ti ćeš to, ti to, a ti to. Izvjestite me. Zdravo, drugovi!"

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 6:48 pm

nije najjasnije zašto baš sada

a teorije smo bistrili na zadnjih par strana, nismo mnogo daleko odmakli

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 7:08 pm

Gargantua wrote:
Antić: Kosovo smo već izgubili, do 2011.
Beograd -- Srbija je u vreme međunarodne ekonomske krize, u periodu od 2009. do 2011. bila prinuđena da se odrekne realnog suvereniteta, uticaja i ustanova na Kosovu.

IZVOR: TANJUG SUBOTA, 29.07.2017. | 13:35
Podeli

To je naveo Čedomir Antić i dodaje da ne vidi šta još imamo da izgubimo na Kosovu.

"Srbija je imala neke argumente za postizanje istorijskog kompromisa sa Albancima, ali mi smo te argumente izgubili, pre svega zbog slepila Demokratske stranke, nejasne politike i pseudo-konzervativizma DSS-a i nezainteresovanosti ostalih partija i socijalnog radikalizma Srpske radikalne stranke", rekao je Antić za Tanjug.

Posle 2001. godine, međunarodna zajednica je, ističe, tretirala Kosovo kao i sve ostale jugoslovenske republike.

"Prihvatili smo da Srbi ne budu nacionalna manjina i da imaju ona prava na Kosovu koja im je dao Ahtisarijev plan. Srbi imaju Zajednicu opština na Kosovu koja nema nikakva ovlasćenja. Imamo, slično, Zajedničko veće opština u Slavoniji, po Erdustskom sporazumu, koje je na nivou nevladine organizacije", objašnjava Antić.

Stoga je, za njega, sasvim jasno da danas zapravo ni nemamo "crvene linije" u vezi sa rešavanjem statusa Kosova i Metohije.

"Crvena linija" za rešavanje kosovskog pitanja mogla je, uveren je, da bude istorijski kompromis u vreme kada je, početkom osamdesetih godina prošlog veka, Dobrica Ćosić definisao ideju podele Kosova:

"To je značilo da po svim pitanjima Srbija popusti, ali i da po svim pitanjima određene ustupke daju i Albanci".

Sada, međutim, ne govorimo o statusu Srba na Kosovu ili nekoj podeli, već samo, opisuje Antić, o tome da li će se naš ambasador tamo zvati ambasador ili visoki diplomatski predstavnik i da li će na pločici ispred stolice Republike Kosovo u Ujedinjenim nacijama stajati neka tačka ili tačkica, jer smo mi tako želeli.

Istoričar napominje da je naša država pod pritiscima međunarodne zajednice učestvovala i u pregovorima koji su rezultirali Briselskim sporazumom

"Pitam se šta je nama ostalo posle Briselskog sporazuma. Ostalo je pitanje prijema Kosova u međunarodne organizacije, takođe pitanje prijema Kosova u Ujedinjene nacije", kaže Antić.

On, međutim, ukazuje da ta pitanja uopšte ne zavise od Srbije:

"Može Srbija da prizna Kosovo, a da Ruska Federacija ili Kina ne dozvole njegov prijem u Ujedinjene nacije. Po mom mišljenju, u ovakvom razvoju situacije, to bi se čak i dogodilo", ukazuje Antić.

Ideju o širem društvenom dijalogu o važnim pitanjima, poput poziva predsednika Aleksandra Vučića na takav dijalog o Kosovu i Metohiji, smatra svakako jako važnom za razvoj demokratije.

Ovo je ozbiljna ideja, kaže, jer mi nismo imali ozbiljan dijalog na nivou vlasti i i opozicije, ali i čitavog društva sve do sada.

"Sad je, međutim, pitanje koliki je manevarski prostor naše države da bilo šta učini po pitanju Kosova u ovom momentu", ukazuje Antić.

Ipak, želi da naglasi: "Vredi se boriti, sve dok nije kraj".

Ne očekuje neke smislene predloge iz dijaloga, pre svega zato što su, kako navodi, naše institucije razgrađivane od strane Miloševića i stihijskih reformi DOS-a.

"Većina ljudi koji budu došli na dijalog o Kosovu iskoristiće priliku da se predstave kao na nekom feudalnom saboru, gde svi dolaze da vide i budu viđeni. Najopasnije je da ljudi govore unutar tog dijaloga ono što se od njih očekuje, da bi zadržali postojeće privilegije ili pribavili nove", smatra Antić.

Predviđa i da će doći do promene Ustava Srbije, mada ga čudi da je predsednik Vučić pokrenuo tu inicijativu samo dva meseca pošto se zakleo na tom ustavu.

"U ustavu se Kosovo pominje samo na dva mesta: u preambuli i zakletvi predsednika", ukazao je Antić. Verujem da je cela priča oko dijaloga put ka izlasku u susret svim zahtevima koje SAD i Evropska Unija imaju prema Srbiji po pitanju Kosova i to Vučić čini sa mesta predsednika, jer veruje da je to najkorisnije i najbezbednije za zemlju u ovom trenutku", zaključuje Antić.

Kaže Čeda predsednik pozvao na dijalog, jadničak, trudi se, a ovamo je u negativnom kontekstu pobrojao sve ostale.

"Socijalni radikalizam SRS". Hehe, pickica.

_____

Post by Mr.Pink on Sat Jul 29, 2017 7:19 pm

evro nikad jaci, a dinar ispod 120. 

kakva kradja.

_____
СВЕ СУДИЈЕ ХАШКОГА СУДА 
МОГУ ДА НАМ ЛИЖУ МУДА!

srce ruka lopata

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 7:33 pm

Blic

Švajcarski list: Srpska opozicija nema ideju za Kosovo

www.nzz.ch | 29. 07. 2017 - 15:57h

Dok predsednik Vučić želi da pomeri stvari oko Kosova sa mrtve tačke, „liberalni protivnici predsednika se u diskusiju sadržinski i ne upuštaju, već se žale što on dominira medijskom javnošću“, piše Noje cirher cajtung.

- Svašta se može prebaciti srpskom predsedniku Aleksandru Vučiću, ali ne i to da se ograničava na uživanje u sinekurama svoje obuhvatne moći. Za razliku od većine kolega po funkciji u regionu, on je politički preduzetnik koji žele da pokrene stvari sa mrtve tačke – tako i u vezi sa dugom i teškom pričom o Kosovu. Ta priča nikako nije tek hipoteka iz Miloševićeve ere već opterećuje odnos Srba i Albanaca, najvećih naroda Zapadnog Balkana, otkako je Srbija oduzela oblast Osmanlijama u ratu 1912. godine - piše ugledni švajcarski list Noje cirher cajtung, a prenosi Dojče Vele.

Andreas Ernst, dopisnik tog lista iz Beograda, podseća da je Vučić još na inauguraciji u maju najavio „unutrašnji dijalog" o kosovskom pitanju te da je stvar nedavno konkretizovao u jednom novinskom članku. Taj tekst je „špikovan metaforama“, ali osnovni patos je, tumači Ernst, potreba da se nađe trajno rešenje, bez nasilja, da se postigne istorijski kompromis sa Albancima.

- Reakcija opozicije u Srbiji bila je razočaravajuće prazna. Svakako je tačno da medijska dominacija vladajućih i kontrola nad mnogim elektronskim i štampanim medijima predstavlja loš preduslov za plodan javni dijalog. Ali ova strukturna prepreka ne može da zabašuri da u velikom delu opozicije naprosto nedostaje ideja o tome kako Srbija dugoročno treba da se nosi sa Kosovom - piše Ernst.

Dok nacionalistička opozicija spočitava Vučiću izdaju, a najavljeni dijalog naziva smokvinim listom za priznanje Kosova, „liberalni protivnici predsednika se u diskusiju sadržinski uopšte i ne upuštaju, već se žale što on dominira medijskom javnošću“. Crkva, dodaje se u tekstu, upozorava da se ne sme prihvatiti nezavisnost Kosova. U Briselu ćute, možda jer čekaju na dalje reakcije, ali pre jer je tamo letnja pauza. U Tirani i Prištini je Vučićev predlog naišao na odobravanje, beleži Ernst, ali tako što je recimo albanski premijer Edi Rama poručio da put mora voditi priznanju nezavisnosti Kosova od strane Beograda.

Noje cirher cajtung podseća na „model koji Nemačka već duže predlaže“, a imao bi obrise ugovora Zapadne i Istočne Nemačke iz 1972. u kojem je Bon de facto, ali ne i de iure priznao DDR.

- Takođe je moguć, mada malo verovatan, kompromis u kojem bi bile zamenjene albanske i srpske naseljene oblasti u blizini granice, nakon čega bi se dve države zvanično priznale. Raduje u svakom slučaju što dinamika za rešenje komšijskog problema konačno dolazi iz samog regiona, a ne kao vatrogasna mera spolja - zaključuje Andreas Ernst u svom tekstu.

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 7:38 pm

Mrsh.

_____

Post by diktotar on Sat Jul 29, 2017 7:44 pm

ja bi jedino trazio da se odobri srbiji pravo koriscenja dela albanske obale, pa da ovako napredna zemlja napravi nesto tamo kao nemci/briti od spanske obale i ostrva. da srbi imaju svoj zakintos u albaniji

_____
U Srbiji vlada bezvezništvo, u pravom smislu te reči.
Želimir Žilnik

Post by Gargantua on Sat Jul 29, 2017 7:52 pm

wili, što ti smeta jak dijalog? šta imaš protiv mira, hoćeš ponovo da se ratuje?  

Post by beatakeshi on Sat Jul 29, 2017 7:56 pm

Ali kako su naci-kučići sami sebi stavili brnjice, poezija jedna! Jel' to bilo teško? Nije.

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 7:58 pm

Nema brnjica, samo su se preusmerili ka unutra i sad rastrzu sopstvene gradjane.

_____

Post by diktotar on Sat Jul 29, 2017 8:01 pm

beatakeshi wrote:Ali kako su naci-kučići sami sebi stavili brnjice, poezija jedna! Jel' to bilo teško? Nije.

mene jedino brine ko ce spreciti da ih skinu cim zatreba, ako su ih sami stavili

_____
Želimir Žilnik

Post by diktotar on Sat Jul 29, 2017 8:01 pm

William Murderface wrote:Nema brnjica, samo su se preusmerili ka unutra i sad rastrzu sopstvene gradjane.

pa nisu ih dovoljno rastrgli ratovima i bedom

_____
Želimir Žilnik

Post by William Murderface on Sat Jul 29, 2017 8:05 pm

Nikad dovoljno.

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Sun Dec 17, 2017 6:42 pm