Kolumnistička i ostala lupetanja

Share
Guest

Re: Kolumnistička i ostala lupetanja

Post by Guest on Tue Apr 14, 2015 11:08 am

паће wrote:
William Murderface wrote:Mislim da govori pre svega o generaciji svojih profesora. Mislim da ne priča bez veze, a da nije ni do drugosrbijanstva (mada ovo za mentalitet jeste bzvz). Nije isto u Nišu i u Novom Sadu.

Neki ljudi sa njegovog departmana (za jezik) su kod nas radili neka istraživanja o over-correcting i došli do zaključka da južnjaci ubeljivo vode jer stalno žive u strahu da greše i da će se odati.

Пре неку годину сам шврљао по Нишу и Пироту. Јбт, како ти људи граматички правилно говоре... док им не приђеш случајно с леђа па чујеш како говоре између себе. У Пироту сам у две суседне реченице чуо прелаз са дијалекта који сам једва разумео (али јесам, ипак, уз мало чешања вијуга) на онако како се некад писало у кажем новинама.

У Крагујевцу, на релативно малом узорку, много опуштеније. Они ваљда и иначе говоре врло близу званичном дијалекту, а локални нагласак није онај проказани моравски, него нешто... хм, мени звучи као лалински само што отежу на неким другим местима.

Слично се догађа, чини ми се, и по Далмацији. Мало мало па натрчи неки снимак где им промакне тек понешто из старог говора, понешто икавски. Прешли на ијекавски скроз, погубило се више од пола оне скарабуђони талијанштине... да им човек да за домаћи да гледају "Наше мало мисто" да науче свој језик.

Мени је то све било јако симпатично, мени је некако нужни део туризма био да научим да разумем месни дијалекат. И чудо једно, тај социјализам уз сво то наметање званичне писмености и наваљивање да свака чука има да добије репетитор да сви имају макар први програм, није нешто дубоко такао те дијалекте (осим по већим градовима - рецимо, 1988, у Нишу сам чуо само званични говор, у Лесковцу већ не). Ово сада брише... бар по југу. Овде, у не знам какав бутик да уђеш, рибетина утегнута у микроминић и порњарске штикле има да ти се обрати чистим лалинским нагласком, снаша је снаша је снаша .

Post by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 3:34 pm

Živ je Dragoš, umro nije...

Црњански, зна још нешто више од тога: зна да рат неће преживети ни Европа којој су они тада, без обзира на разлике, припадали. И заиста је тако. Хиперборејци нам шапућу како је једна Европа у Другом светском рату нестала. То није била Хитлерова Европа. То је била Европа која је још увек живела са својим ренесансним наслеђем, а то значи да индивидуалношћу, која је била више од себичности и егоизма. То је била Европа у којој је Црњански још увек могао бити и Србин и Европљанин. После рата та Европа је почела да нестаје, и данас је више нема. Пишући Хиперборејце током своје лондонске емиграције, Црњански је то осећао. Зато у овом роману има нечег сновитог: меланхоличног и нестварног у исто време.
http://www.novipolis.rs/e-hronika/28396/evropa-koje-vise-nema.html

Spoiler:

Seen from the point of view of the Waldgänger, there are several causes of Europe’s death. It was, first of all, a consequence of the establishment of the New World Order, marked by the domination of liberal democratic values and the rejection of the fascist European myths. In an interview with the Anglo-Dutch apoliteic band H.E.R.R., one of the vocalists, Troy Southgate, who is also a prolific New Right author, states:

In Europe … the twin profanities of Americanisation and liberal democracy are eating away at the very soul of our civilisation. Individualism has replaced individuality, economics are taking priority over ideas, and the mass consumer society rides roughshod over polytheism, identity and diversity.57

If liberal democracy is the enemy of European cultural identity, interpreted in fascist terms, then the 1945 Yalta conference—where the leaders of Britain, the United States and the USSR discussed the post-war reorganization of Europe—was clearly the time-point of the funeral march. Death in June makes this message clear:

Sons of Europe
Sick with liberalism
Sons of Europe
Chained with capitalism …
On a marble slab in Yalta
Mother Europe
Was Slaughtered.58

Europe’s death (or, perhaps, its ‘mere’ decline) is also linked to the growing multiculturalism of European states. In his analysis of ‘the Euro-Pagan scene’, Stèphane François argues that such bands ‘condemn multicultural society, seen as the manifestation of the decline of European values and the victory of corrupting Western universalism’.59 Josef Maria Klumb of Von Thronstahl, one of the most influential and prolific apoliteic bands, unambiguously corroborates this notion:

Last edited by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 3:49 pm; edited 1 time in total

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Dragoslav Bokan, Novi putevi oftalmologije

Post by ostap bender on Tue Apr 28, 2015 3:46 pm

vladusic

_____
navijao bih protiv zvezde i da igra protiv tima od 12 radulovica

Post by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 3:48 pm

Ofkors

_____
"Oni kroz mene gledaju u vas! Oni kroz njega gledaju u vas! Oni kroz vas gledaju u mene... i u sve nas."

Post by beatakeshi on Tue Apr 28, 2015 3:52 pm

Vidim da Vladušić ima i "Jutarnja ćaskanja sa Edvardom Bernajsom". Pa on  ne zna ni kako se čovek zove (preziva).

Post by ostap bender on Tue Apr 28, 2015 3:54 pm

uzasno banalan tip taj vladusic. kod dragosa bi makar neko ludilo eksplodiralo. neki hazari, neki jinger, neka apologetika brejvika.

_____

Post by beatakeshi on Tue Apr 28, 2015 3:57 pm

Guest

Post by Guest on Tue Apr 28, 2015 4:45 pm

Ja bih ovde izdvojio nesto drugo... Suvise je olako odredio Hiperborejce kao "roman" . Lompar stoji na tom stanovistu (jer je lik Albanke previse stilizovan i slicno) , ali recimo Jeremic je uvek naglasavao "zanrovsku polivalentnosrt" tog teksta... Bertilino je isao u drugu krajnost i odredio kao "putopis" (Laguna ga i reklamira kao putopis)

Sam Crnjanski je ovde vec postmodenist i mesa se u tumacenje sopstvenih knjiga, pa ono nije bez razloga Roman o Londonu, bas ROMAN, da bi se izbegla ova polemika.

To je naravno , najmanji problem sa tekstom.

Post by ostap bender on Tue Apr 28, 2015 4:48 pm

kako kaze bruce chatwin o svojim putopisima: to je istina i pola.

_____
Guest

Post by Guest on Tue Apr 28, 2015 5:16 pm

Nije da sam neki pozitivista, al Crnjanski u prepisci sa Leskovcem kaze "to nije putopis, ali ima i toga"

(Zabavan je beskrajno u toj prepisci Crnjanski- zali se kako godinama nije isao na odmor, kako mu preturaju po stvarima kad ode u setnju- ne kaze ko:D- cepidlaci oko toga koliko karaktera se racuna kao jedan tabak, odbija da posalje Leskovcu primere neobjavljenih knjiga dok ne vidi u novinama oglas da ce izaci jedna stara. Bas slomljen starac).

Pisano je dosta o dijaloskoj, skoro dramskoj formi tu, kao i o tome da se narator na jednom mestu zove Crnjanski , a na drugom Iperboreo...Bas cudno od Vladusica ,sto je tek tako zauzeo stav o ovome... Mada jebe se njemu za zanrovsko odredjenje- Evropa je bre mrtva

Post by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 5:22 pm

Ali će ustati!

_____

Post by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 5:27 pm

A pazi, predratna Evropa su fašistički i proto-fašistički režimi na svakom koraku, rasni zakoni, ekonomska kriza i pustoš ostala nakon WWI i naravno - kolonijalizam (koji sam Vladušić u onom drugom tekstu, kao, prokazuje). Za čime se zapravo žali?

_____

Guest

Post by Guest on Tue Apr 28, 2015 7:20 pm

Ja žalim za vremenom pre nego što mi crkla matična, pa sam mogao da diskutujem na forumu :-(

Post by William Murderface on Tue Apr 28, 2015 8:37 pm

Mazni ženi laptop, on ga ionko verovatno koristi samo da glda šminku i krpice :hella:

_____

Guest

Post by Guest on Thu May 07, 2015 3:19 pm

Doso sam da ishejtujem Bogoljuba ,pa sam tek sad video ovo

Žena mi je u tim teškim momentima ocenjivala studentske radove na svom kompu, a ja sam skakao oko nje : "jooj oće otcepe Vojvodinu na forumu , daj moram da im OBJASNIM "

Elem Bogoljub:

http://www.autonomija.info/teofil-pancic-vanredni-izbori-ili-pazi-sta-ces-pozeleti.html

Bogoljub kaze i nije ga blam wrote:Mandat te vlade trebalo je da traje do leta 2016. Onda je, međutim, vlada samu sebe veštački (dakle, u suštini prividno, lažno) oborila, jer nije izgubila podršku u parlamentu niti je SNS-SPS (etc.) koalicija bilo kako razvrgnuta. Radilo se, dakle, o pukoj voluntarističkoj samovolji izvršne vlasti, na osnovu koje su raspisani vanredni izbori u martu 2014. Gotovo da nije ni pojednostavljeno reći da su ti izbori raspisani samo zato jer se Vučiću tako ćefnulo

takodje :

bogoljub nesto ranije wrote:Kako držim da je dužnost svakog prosvećenog čoveka da pomogne nauci, makar i u okv. sv. mogućnosti (što bi rekao LJ. Ž.), evo i mog skromnog doprinosa. Čini mi se da sam u materiju ponešto involviran, makar iz jednog prostog razloga: i ja sam na prošlonedeljnim izborima zaokružio listu koju predvodi Tadić, Boris Tadić. Štaviše, učinio sam to laka srca i mirne savesti

i na kraju :

Ljubin mali wrote:Skratio sam mandat, 6. maja i predsednički izbori

Kako bre ovog Bogoljuba nije blam , da postoji vise?

Post by William Murderface on Thu May 07, 2015 3:26 pm

_____

Post by Bluberi on Thu May 07, 2015 3:28 pm

Ne znam šta si hteo & mislio, ali taj tekst nije ni prošao pored lupetanja.

Post by William Murderface on Thu May 07, 2015 3:32 pm

Pa Teofil optužuje naprednjake za voluntarizam u rapsisivanju parllamentarnih izbora, a glasa za Tadija koji je sam viluntaristički rapsisao predsedničke izbore.

_____

Guest

Post by Guest on Thu May 07, 2015 3:32 pm

a da li si primetio nedoslednost na koju ukazujem citatima?

Post by Bluberi on Thu May 07, 2015 3:39 pm

Nedoslednost i lupetanje su valjda različite stvari?

Post by William Murderface on Thu May 07, 2015 3:43 pm

A u pravu je Teofil da je DSu glup d traži vanredne izbore, jer vlast ionako jedva čeka priliku da ih raspiše dok je još na vrhu.

_____

Post by Bluberi on Thu May 07, 2015 3:44 pm

Pa da. Mislim staviti dobar tekst na lupetnja je baš bez veze.
Guest

Post by Guest on Thu May 07, 2015 3:45 pm

pa ovolika nedoslednost već prelazi u lupetanje.. uradili su potpuno istu stvar , samo kad je rade naprednjaci onda je to :

. Naime, ovde nije u igri hoće li ovom državom vladati Pera, Mika ili Laza, nego sama priroda i smisao predstavničke demokratije.

Post by Bluberi on Thu May 07, 2015 3:46 pm

Nema ni l od lupetanja, a da sam zlonameran rekao bih ti da lupetaš.

Post by ostap bender on Thu May 07, 2015 3:50 pm

ja mislim da teofil nikada nije promasen na lupetanju. na primer ovde prica sa imaginarnim prijateljem po imenu DS.

_____

Post by Sponsored content

Current date/time is Wed Jun 28, 2017 5:44 pm